VMI naujienos

Baigiamas VMI projektas „Aplankyti 100 Lietuvos mokyklų“

Atnaujinimo data: 2018-03-01

Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR Finansų ministerijos (toliau – VMI) Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga inicijavo projektą „Aplankyti 100 Lietuvos mokyklų", pasiūlydama galimybę visoms šalies mokymo įstaigų bendruomenėms susitikti su mokesčių specialistais, susipažinti su mokesčių istorija, aktualijomis, sužinoti mokesčių svarbą visuomenei bei valstybei. Projekto metu mokesčių specialistai apsilankė 100 mokymo įstaigų, noriai dalydamiesi su moksleiviais sukaupta patirtimi ir žiniomis, skatindami steigti savo verslą ir būti atsakingais Lietuvos piliečiais, drąsiai pasisakančiais prieš šešėlinį verslą.

Tiesioginis bendravimas su jaunimu leidžia pažinti mūsų ateitį. Galime dalytis žiniomis apie mokesčius, skatinti domėtis VMI veikla, mokesčių aktualijomis, akcentuodami mokesčių mokėjimo svarbą ir naudą bei šešėlinės ekonomikos daromą žalą, – apie jaunimą sako VMI viršininkė Edita Janušienė, pridurdama, kad tokie projektai leidžia atsiskleisti ir inspekcijos darbuotojams. – Per 70 kolegų savanoriškai pasisiūlė vykti į mokyklas.  Maža to, projekto metu prasidėjęs dialogas su mokyklų bendruomenėmis tęsiasi. Gauname laiškų, padėkų iš vaikų, pedagogų už įdomias pamokas ir suteiktas žinias. Skaitome atsiliepimus socialiniuose tinkluose, laikraščiuose nuo Ignalinos iki Klaipėdos ... „apie mokesčius kitaip". Nors projektas ir baigėsi, Mokesčių inspekcija kaip iki tol, taip ir toliau ras laiko susitikimams su mokiniais, studentais, ar vykstant į mokyklas, ar priimant juos Mokesčių inspekcijoje."

Projekto metu VMI specialistai lankė įvairių tipų bendrojo ugdymo mokyklas, profesinio mokymo centrus, buvo Vytauto Didžiojo universitete. Vienur bendravo su 15 mokinukų kaimo mokykloje, kitur, pvz., profesinio rengimo centre – su 109, nes daugiau į salę netilpo. Kiekvienai auditorijai mokesčių specialistai rinkosi ir skirtingą kalbėjimą, apie ką ir kaip kalbės: spręs kryžiažodžius ar klausys paskaitos, žiūrės „Klausimėlį" ar bus klausimų – atsakymų popietė, o galbūt ieškos verslo idėjos, vertos milijono?!

Diskutuojant apie savo svajones, apie savo šalies ateitį, ko reiktų ir ko tikimės, kokios vertybės svarbios, vaikai vardino teisingumą, sąžiningumą, darbštumą, – pastebi VMI Mokesčių informacijos departamento direktorė Regina Utkienė. – Kiekviena pamoka, susitikimas unikalus, praturtinęs visų projekto dalyvių žinias, dovanojęs skirtingas patirtis. Ir labai rimtai, ir labai linksmai bendrauta, abejingų nebuvo."

Pažymėtina, kad Mokesčių inspekcija, nuolat pabrėždama darbo su būsimais mokesčių mokėtojais svarbą, projektu „Aplankyti 100 Lietuvos mokyklų" tęsia, papildo bendradarbiavimą su mokyklomis, profesinio ugdymo centrais, kolegijomis, universitetais.

Tuo pačiu, lygiagrečiai Vilniaus ir Kauno technologijos universitetų mokslininkai padeda Valstybinei mokesčių inspekcijai tirti mokesčių mokėtojų mokestinės elgsenos ypatumus, analizuoja, kokios mokesčių administratoriaus priemonės būtų efektyviausios siekiant didinti savanoriško mokesčių mokėjimo lygį ir sąmoningumą.

Šiuo metu VMI kartu su i.MAMC projekto partneriu – Vilniaus universiteto Bendrosios psichologijos katedra - atlieka tyrimą, kurio tikslas – ištirti trijų amžiaus grupių (7-9 m., 12-13 m., 16-17 m.) vaikų žinias apie valstybės mokesčių sistemą ir nuostatas, susijusias su mokesčių mokėjimu, taip pat sukurti priemones, padėsiančias pagilinti vaikų žinias bei formuoti atsakingą ir pilietišką požiūrį į prievolę mokėti mokesčius.

Tyrimo I etapo rezultatai (per 2017 m. buvo apklausta 1920 skirtingo amžiaus mokinių iš skirtingų Lietuvos mokyklų) parodė, kad 7-9 m. vaikų požiūris į taisyklių laikymąsi (sprendžiant įvairias konfliktines situacijas) yra pozityviausias iš visų tirtų mokinių amžiaus grupių, todėl gali būti panaudojamas kaip pagrindas formuojant pilietišką požiūrį į prievolę mokėti mokesčius.

Remiantis I etapo rezultatais, antrame tyrimo etape bus rengiamos tiesioginės ir interaktyvios priemonės, kurių poveikį mokiniams mokslininkai taip pat tirs.

 

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

#

Elona Limantienė,

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija,

 tel.: (8 41) 59 23 06, +370 616 56 416; el. p. elona.limantiene@vmi.lt

#

Rūta Asadauskaitė,

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

tel.: +370 2687927, +370 620 88383; el. p. ruta.asadauskaite@vmi.lt