Kontrabandinės prekės

Kontrabanda yra šešėlinės ekonomikos dalis, kurioje įmonių ir fizinių asmenų veikla vykdoma už mokesčių sistemos ribų, t. y.: gyventojai įveža prekių iš kitų šalių ir neteisėtai jas realizuoja, įmonės įveža dyzelino leistinais kiekiais, tačiau neteisėtai jį išpila iš bako ir realizuoja arba panaudoja kitoje transporto priemonėje, denatūruoto alkoholio produktus, kuriuos perdirba ir realizuoja.

Lietuvoje legaliai parduodami alkoholio ir tabako produktai turi būti žymimi valstybės patvirtintu apsaugos ženklu – lietuviškomis banderolėmis. Tai viena iš priemonių, skirtų užtikrinti gaminių originalumą. Atkreiptinas dėmesys, kad lietuviškoje ženklinimo banderolėje turi būti užrašas „PARDUODAMA LIETUVOJE". Jei ant alkoholinių gėrimų taros ar cigarečių pakelio neradote lietuviškos banderolės, greičiausiai vartojate kontrabandinę prekę.

Lietuviškos ženklinimo banderolės pavyzdys:

Kontrabanda atgabenti ir Lietuvoje parduodami alkoholio ir tabako produktai būna pažymėti kitų šalių (rusiškos, baltarusiškos, ukrainietiškos) paženklintomis banderolėmis. 

Kitų šalių ženklinimo banderolių pavyzdžiai. Tokiomis ženklinimo banderolėmis pažymėtais produktais prekiauti Lietuvos Respublikos teritorijoje draudžiama:

Apie kontrabandines prekes Valstybinė mokesčių inspekcija ragina pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882, e. anketa VMI interneto puslapyje www.vmi.lt.