Naujienos

PVM grąžinti kartais prašoma ir už kaimyno pirkinius, ir už sūnui nupirktą „Harley Davidsoną“

Atnaujinimo data: 2017-01-24

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Šiaulių AVMI) pernai nustatė per 370 tūkst. eurų papildomai mokėtino pridėtinės vertės mokesčio (PVM), užkirsdama kelią bandymams nepagrįstai susigrąžinti PVM, identifikuodama rizikingiausius PVM mokėtojus ir dirbdama su PVM sąskaitų faktūrų registrais*.  Įvertinusi prašymus grąžinti PVM permoką, nustatė 751 tūkst. eurų negrąžintino PVM, o bendra mokesčių specialistų veiksmais išaiškinta į biudžetą papildomai mokėtina PVM suma didesnė nei 2,6 mln. eurų.

„Mokesčių inspekcija nuolat vykdo PVM mokesčio mokėtojų kontrolę ir atidžiai vertina, ar PVM įstatymo nuostatos yra taikomos teisingai. Daugelis mokesčių mokėtojų yra sąžiningi, mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, tačiau tenka kalbėti apie tuos, kurie nori gyventi sąžiningųjų sąskaita ir bando nuslėpti mokesčius, – sako Šiaulių AVMI viršininkė Auksė Tutkutė. – Būtent pastarųjų atžvilgiu inicijuotų stebėsenos bei kontrolės veiksmų rezultatai patvirtina įtarimus dėl tarp PVM mokėtojų paplitusio piktnaudžiavimo: bandoma nepagrįstai susigrąžinti PVM, neapskaityti pajamų, vengiama laiku deklaruoti pardavimo PVM."

Švelniakailius žvėrelius auginantis ūkininkas nusprendė susigrąžinti PVM už prekes, kurios pagal pateiktus duomenis, akivaizdžiai skirtos ne PVM apmokestinamos veiklos pajamoms gauti, o asmeninėms reikmėms tenkinti. Tikėtasi iš valstybės susigrąžinti PVM, t. y. 21 proc., nuo sumokėtos sumos, išleistos įsigyjant motociklą „Harley Davidson", indaplovę, kaitlentę, orkaitę, vienetines keramines plyteles. Žmogus tikino, kuriantis ilgalaikį turtą – namelį darbininkams. Tik samdomų darbininkų tame ūkyje nei kada buvo, nei dabar yra. Mokesčių mokėtojas patikslinto PVM deklaracijas, nebeprašė grąžinti dalies PVM.

Šiaulių AVMI gavo ūkininko Petro prašymą grąžinti 17,5 tūkst. eurų PVM permoką, susidariusią 2015 m. ir 2016 m. I pusmečiui pasibaigus. Tarp ūkininko Petro pateikto pluošto sąskaitų faktūrų buvo ir kaimyno, ūkininko Jono, vardu išrašytų PVM sąskaitų faktūrų. Pasirodo, suklydo buhalteris, tvarkantis abiejų ūkių apskaitą.

Neteisėtai pirkimo PVM deklaravo ir turtinga Šiaulių bendrovė, prašiusi grąžinti per 37 tūkst. eurų PVM. Tai susiejo su ilgalaikio turto įsigijimu, ilgalaikio turto pasigaminimu ir nebaigtomis statybomis. Prie prašymo bendrovė pridėjo tai įrodančius dokumentus, iš kurių matyti bendrovę pirkus automobilį „Porsche". Susisiekę su vyr. buhalteriu mokesčių specialistai sužinojo, jog automobilį naudos įmonės darbuotojai. Paaiškinus, kad tokiu atveju prašyti grąžinti sumokėtąjį PVM negalima, bendrovė patikslino PVM deklaraciją. Bendrovei grąžintina suma sumenko už automobilį sumokėtuoju PVM – daugiau nei 19,6 tūkst. eurų.

Paminėti tik keli atvejai, kuriems išaiškinti pakako stebėsenos veiksmų. Netrukus pradės veikti  PVM sąskaitų faktūrų posistemio i.SAF duomenų kryžminimo („crosscheking") funkcija, todėl tokie bei panašūs atvejai bus lengvai nustatomi. O mokesčių mokėtojai galės pasinaudoti kryžminio sąskaitų sutikrinimo paslauga: bus galima pagal atskirus parametrus patikrinti Lietuvos PVM mokėtojo vietiniam PVM mokėtojui išrašytas PVM sąskaitas faktūras.

Mokesčių inspekcija tikisi, kad sąžiningai veikiantis verslas ir pilietiški gyventojai ne tik palaikys Mokesčių administratoriaus pastangas užtikrinti sąžiningą konkurenciją, bet ir informuos apie nesąžiningus rinkos žaidėjus. Parnešti apie mokestinius pažeidimus galima VMI pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk", užėjus į apskrities Mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.  

 

* Vadinamasis „PSF" registrų kontrolės projektas*, vykdytas nuo 2015 m. iki 2016 m. spalio 1-osios, kurio metu padidintas dėmesys skirtas mokesčių mokėtojų išrašomų ir gaunamų PVM sąskaitų faktūrų duomenų analizei, priešpriešiniams prekių / paslaugų tiekėjų ir gavėjų sąskaitų tikrinimams. Pastarasis baigėsi sulig startavusia i.MAS ir jo posistemiu i.SAF.

 

 

Išsamesnė informacija žurnalistams:

 

Elona Limantienė,

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija,

 tel.: (8 41) 59 23 06, +370 616 56 416; el. p. e.limantiene@vmi.lt