VMI Naujienos

Įmonės lėšomis būstus pirkę ar nuomavęsi verslininkai privalės sumokėti ne tik mokesčius, bet ir delspinigius bei baudas

2020 m. liepos 30 d., Panevėžys. Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Panevėžio AVMI) informuoja, kad kontroliuojant privačių poreikių tenkinimą įmonės lėšomis nustatė ne vieną atvejį, kai verslininkai pirko, statė ar nuomavosi nekilnojamąjį turtą, kurį naudojo savo asmeninėms reikmėms. Mokesčių administratorius pažymi, kad tokiais atvejais privalu sumokėti mokesčius už gautas pajamas natūra ir primena netoleruosiantis minėtų piktnaudžiavimų.

„Pavyzdžiui, mokesčių specialistai nustatė, kad vienos bendrovės lėšomis už 300 tūkst. eurų buvo pastatytas dviejų butų gyvenamasis namas su bendra terasa, įvažiavimu, vandens telkiniu. Pirmojo patikrinimo metu, ir tik mokesčių administratoriui paraginus, buvo įformintas vieno buto pardavimas bendrovės direktoriui (bei akcininkui), o kitas butas liko įformintas, kaip bendrovės buveinė, nors bendrovė turi administracines patalpas kitu adresu, kuriose dirba visi darbuotojai. Keletą metų bendrovės lėšomis buvo apmokamos neva biurui naudojamo buto eksploatacinės išlaidos. Mokesčių specialistai po kurio laiko atlikę dar vieną patikrinimą nustatė, kad vis dėlto antrasis butas nebuvo naudojamas įmonėms reikmėms, todėl šiai bendrovei paskaičiuota į biudžetą sumokėti 60 tūkst. eurų mokesčių, taip pat dar bus paskaičiuoti delspinigiai ir baudos“, - apie nustatytus atvejus kalba Panevėžio AVMI Kontrolės departamento direktorius Vidas Osipovas.

Kitos Panevėžio įmonės direktorė ir akcininkė sau nuomavosi namą iš savo pačios bendrovės už neįtikėtinai mažą kainą, o savo dukrai studentei – butą sostinėje, už kurį mokėjo įmonės lėšomis. Minėtu atveju direktorei 300 kv. metrų ir netoli miesto centro stovinčio namo nuoma atsiejo vos 80 eurų per mėnesį, kai nuomos rinkos kaina siekė beveik šešis kartus daugiau.

Mokesčių specialistai konstatavo, kad išsinuomojusi namą iš bendrovės už mažesnę nei rinkos kaina, bendrovės direktorė gavo pajamų natūra, nuo kurių privalu sumokėti mokesčius. Taip pat pajamomis natūra pripažinti ir už Vilniuje esančio buto, kuriame gyveno direktorės dukra, sumokėti nuomos mokesčiai iš bendrovės sąskaitos. Dėl abiejų šių pažeidimų direktorei į biudžetą paskaičiuota sumokėti per 7 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio, PSD ir VSD įmokų.

Lengvatinėmis sąlygomis iš savo paties bendrovės butą sostinėje įsigijo ir verslininkas iš Molėtų. Butą, kurio rinkos kaina tuomet siekė 173 tūkst. eurų, bendrovės direktorius ir akcininkas nusipirko už 45 tūkst. eurų, t. y. 128 tūkst. eurų pigiau. Ši direktoriaus gauta nauda (128 tūkst. eurų) pripažinta pajamomis natūra. Kadangi pajamas natūra suteikė bendrovė, tai prievolė sumokėti gyventojų pajamų mokestį teko bendrovei. Už tai bendrovei buvo paskaičiuota beveik 37,5 tūkst. eurų GPM, delspinigių ir baudų.

Be to, tiriant šios bendrovės veiklą paaiškėjo, kad ji laiku nedeklaravo ir keletą metų nemokėjo pelno bei gyventojų pajamų mokesčio. Už tai bendrovei dar paskaičiuota 51,5 tūkst. eurų pelno ir gyventojų pajamų mokesčio, taip pat delspinigių ir baudų. Iš viso bendrovė biudžetą papildys 89 tūkst. eurų.

„VMI stebi, kad vis dar yra atvejų, kai privatus vartojimas atliekamas įmonės lėšomis. Jei kalbėti apie nekilnojamąjį turtą, tai atlikta analizė parodė, jog vien 2019 metais nekilnojamojo turto objektų įmonės įsigijo 4,5 karto daugiau nei 2015 metais. Kalbame apie daugiau, nei pusę tūkstančio įmonių, kurios įsigijo beveik tūkstantį objektų, kurie galimai naudojami privatiems poreikiams. Mokesčių administratorius privačių poreikių dengimą įmonės lėšomis vertina ne kaip klaidą, o kaip piktnaudžiavimą“, - teigia Panevėžio AVMI Kontrolės departamento vadovas.

VMI primena, kad visą aktualią informaciją mokesčių klausimais mokesčių mokėtojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro specialistams telefonu 1882 ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. Gyventojai apie mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę į Pasitikėjimo liniją, telefonu 1882.
 

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

Rita Skavičienė,

Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija

Tel.: + 370 615 53661, el. p.: Rita.Skaviciene@vmi.lt