VMI Naujienos

Piktnaudžiauti įmonės lėšas naudojant kelionėms ir krepšinio varžyboms nepavyko

Asmeninio būsto įsirengimas, kelionės ir poilsis, krepšinio varžybų stebėjimas įmonės sąskaita. Su tokiais pažeidimais susidūrė vieną įmonę patikrinę Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Kauno AVMI) specialistai. Ir tai tikrai ne viskas, kas buvo nustatyta kontrolės veiksmo metu. Bendra po patikrinimo į biudžetą sumokėta suma viršija 164 tūkst. eurų.

„Atliekant šį patikrinimą nustatytas platus spektras pažeidimų. Vadovas ne tik tenkino savo asmeninius poreikius įmonės vardu įsigydamas asmeniam būstui reikalingas prekes, keliavo, bet ir stebėjo krepšinio varžybas. Neatitikimų nustatyta ir dėl pelno bei kitų mokesčių mokėjimo“, - apie patikrinimą sakė Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė, pažymėdama, kad privačių poreikių tenkinimas įmonės sąskaita yra mokesčių administratoriaus dėmesio centre.

Įmonės automobiliai ir į juos pilamas kuras buvo naudojamas asmeniniams vadovo ir kito darbuotojo poreikiams tenkinti. Maža to, buvo įsigytas prabangus motociklas, esą naudotas įmonės veikloje. Vadovas nevengė ir kitas savo išlaidas padengti įmonės pinigais – įsirengė būstą, apsirūpino buitine technika. Šios išlaidos pripažintos pajamomis natūra. Įmonei teko jas deklaruoti ir į biudžetą sumokėti per 10,1 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM). Didesne nei 11,6 tūkst. eurų suma buvo papildytas ir „Sodros“ biudžetas.

Patikrinimo metu nustatyta ir pažeidimų, susijusių su reprezentacinėmis išlaidomis. Tokios išlaidos yra suprantamos kaip lėšos, skiriamos naujiems verslo ryšiams užmegzti, palaikyti ir pagerinti. Pagrįstos reprezentacinės išlaidos sumažina mokėtiną pelno mokestį. Įmonės atstovai teigė, kad krepšinio varžybų ir kitų renginių stebėjimas specialioje ložėje yra susijęs su bendrovės reprezentacija, visgi nepateikė jokių įrodymų apie tai, kaip ložė buvo naudojama įmonės reprezentacijai, renginių ar juose dalyvavusių asmenų sąrašų. Esą reprezentaciniu tikslu buvo įsigyta ir keletas edukacinių konstruktorių-robotų. Mokesčių mokėtojo aiškinimu, jie turėjo užimti įmonės svečius specialioje ložėje. Visgi, teko pripažinti, kad konstruktoriai taip pat nereprezentuoja įmonės ir jos vykdomos veiklos.

Neapsieita ir be kitokių bandymų sumažinti mokėtiną pelno mokestį. Šiuo atveju į įmonės sąnaudas buvo nepagrįstai įtrauktas paslaugų pirkimas už 400 tūkst. eurų. Įprastai sąnaudomis laikomos išlaidos, būtinos pajamoms uždirbti. Patikrinimo metu nustatyta, kad minėtas paslaugų pirkimas neturėjo įtakos tikrinamo laikotarpio pajamų uždirbimui, tad įmonei teko papildomai deklaruoti ir sumokėti beveik 14,3 tūkst. eurų PVM ir per 68,3 tūkst. eurų pelno mokesčio.

Kauno AVMI specialistai šioje įmonėje nustatė ir kitų pažeidimų. Pavyzdžiui, analizuojant sandorius, nustatyta, kad įmonė, atsiskaitydama už suteiktas paslaugas, bandė gyventojui permesti prievolę sumokėti GPM. Visgi, vadovaujantis įstatymais, tokiu atveju už mokesčio apskaičiavimą ir sumokėjimą yra atsakingas paslaugos pirkėjas, tad bendrovei į biudžetą teko papildomai sumokėti 60 tūkst. eurų.

Bendra patikrinimo metu nustatyta papildoma į biudžetą mokėtina suma viršijo 164 tūkst. eurų. Įmonės atstovai nelaukdami patikrinimo pabaigos patikslino reikiamas deklaracijas ir sumokėjo priklausančius mokesčius.

VMI primena, kad apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882 arba užpildę elektroninę anketą svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui.

 

#

Išsamesnė informacija žurnalistams:

Tadas Bružas,

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija

tel.: +370 37 405 373, +370 682 31568; el. p. [email protected]

#