VMI Naujienos

VMI išraizgė schemas - prisidengę lengvatomis gyventojai mėgino išvengti šimtų tūkstančių eurų mokesčių

Papildomai apskaičiuota sumokėti beveik 642 tūkst. eurų GPM. Kai kuriais atvejais vertybiniai popieriai pirkti už 100 eurų, o parduoti už 1 mln. eurų.

 

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad VMI specialistai išsiaiškino schemas, kuriose siekiant išvengti mokesčių, buvo pasitelkti tarpusavyje susiję juridiniai ir patikimi fiziniai asmenys. Imituodami tam tikrus veiklos modelius ir sąmoningai naudodamiesi mokesčių lengvatomis, tikrinti asmenys sukūrė ilgas dirbtines sandorių grandines. Kauno AVMI darbuotojai, atlikę šešių gyventojų kontrolės veiksmus, apskaičiavo, kad į biudžetą nesumokėta beveik 642 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM), delspinigių ir baudų.

„VMI atskleidė sudėtingus mokesčių vengimo modelius. Išaiškintos schemos nebuvo visiškai vienodos, bet jas sieja tai, kad kontroliuoti asmenys siekė mokestines prievoles sumažinti teisėtomis priemonėmis, tačiau prieštaraujančiomis teisės esmei, t.y. vykdė agresyvų mokesčių planavimą, kad išvengtų mokesčių. Visose schemose buvo kuriamos palankios sąlygos apgalvota seka vykdomiems fiktyviems sandoriams. Įtarimą sukėlė tai, kad grupė fizinių asmenų pigiai pirko įmonės akcijas ir jas brangiai pardavę nemokėjo mokesčių, pasinaudoję GPM lengvatomis“, - teigia Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė.

Mokesčių administratoriaus aptariamu atveju 2011 m. gyventojų grupė įsigijo užsienyje esančios įmonės 37 proc. akcijų paketą – kiekvienas iš gyventojų maždaug po 5 proc. akcijų. Įmonės akcijas kai kurie gyventojai įsigijo už 100 eurų, o pardavė už 1 mln. eurų. Šiam sandoriui buvo ruošiamasi iš anksto žinant faktą, kad pagal tuo metu galiojusią GPM įstatymo lengvatą, pajamos, gautos pardavus ne daugiau kaip 10 proc. įsigytų akcijų, yra neapmokestinamos.

2013 m. paskelbus žinią apie GPM įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį nuo 2014 m. panaikinama lengvata ir pajamos už vertybinius popierius bus apmokestinamos GPM, gyventojai suskubo parduoti akcijas susijusiems asmenims. Realūs piniginiai atsiskaitymai nevyko, o sudarius formalius trišalius susitarimus ir paskolų sutartis su akcijų pirkėjais buvo sudarytas įspūdis, kad gyventojai pajamas už vertybinius popierius gavo 2013 m., galiojant GPM įstatymo lengvatai. Vėlesniais laikotarpiais gautas pajamas gyventojai traktavo kaip grąžintas paskolas, nors iš tiesų tai buvo pajamos už vertybinius popierius.

Kalbėdama apie šį atvejį J. Stankienė pažymi, kad jei sudarytos sandorių grandinės sunkiai paaiškinamos normalia verslo logika, yra nenaudingos patiems mokesčių mokėtojams, VMI kyla įtarimai, jog tai susiję su mokesčių vengimu.

Mokesčių administratorius atkreipia dėmesį, kad apgalvotos veiksmų sekos ir sudėtingos sandorių schemos kuriamos siekiant formaliai atitikti teisės aktų nuostatas dėl lengvatų taikymo ir apsunkinti VMI darbą tokias schemas nustatant. Tačiau mokesčių specialistai jas pamato ir identifikuoja, sandorius vertina taikant turinio viršenybės prieš formą principą, tokiu būdu užkertamas kelias mokesčių sukčiavimui.

VMI primena, kad apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui.

 

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

#

Gintarė Dočkienė

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija

tel.: +370 37 465 600, +370 682 31539; el. p. [email protected]