Декларація про доходи

Kas turi teikti pajamų deklaracijas?

Jeigu į šalį atvykęs ir pernai pajamų Lietuvoje gavęs asmuo laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju, pateikti pajamų deklaraciją privaloma tik tiems, kurie vykdė individualią veiklą (pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą) arba dėl kitų priežasčių, dėl kurių įprastai pajamas privalo deklaruoti nuolatiniai Lietuvos gyventojai: pvz., jei pasinaudojo per dideliu metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (MNPD) ar darbo užmokesčio pajamų suma viršijo 60 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), pardavė transporto priemonę nuosavybėje neišlaikę 3 metus ir pan. Gyventojams deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius, kaip ir kasmet, reikia iki gegužės 2 d.

Kokiais atvejais nebūtina teikti pajamų deklaracijos iki gegužės 2 d.?

Jeigu Lietuvoje pajamų pernai gavęs asmuo netaikė NPD, jo pajamos per metus nekito ar negavo jų papildomai, tikėtina, kad jam bus apskaičiuota grąžintina GPM suma. Tokiu atveju verta priminti, kad prievolės teikti pajamų deklaraciją iki gegužės 2 d. nėra: žinoma, pateikus teisingą deklaraciją iki gegužės 2 d., permokos grąžinamos iki liepos 31 d., o, jei po termino – tiesiog per 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo.

Kaip pateikti pajamų deklaraciją?

Daugeliui jau parengtos preliminarios 2022 m. gautų pajamų deklaracijos (GPM311), kurios pildomos vedlio principu, todėl papildomai darbuotojams įrašyti jokių duomenų nereikia, tik prisijungus prie sistemos pateikti deklaraciją. Pirmiausia visada siūlome prie Elektroninės deklaravimo sistemos (EDS) jungtis savarankiškai. Tai padaryti galima adresu https://deklaravimas.vmi.lt.

Kaip susidaro pajamų mokesčio permokos ir kaip jas gauti?

Pajamų mokesčio permoka gyventojams dažniausiai susidaro dėl pritaikyto mažesnio nei priklauso MNPD, taip pat dėl GPM lengvatų taikomų gyvybės draudimo, pensijų fondo įmokoms, įmokoms už studijas.  Deja, nenuolatiniams Lietuvos gyventojams galimybės pasinaudoti GPM lengvata už patirtas išlaidas – nėra.

Norintys susigrąžinti pajamų mokesčio permokas, susidariusias dėl perskaičiuoti MNPD, turi pateikti metinę pajamų deklaraciją (nenuolatiniai Lietuvos gyventojai teikia forma GPM314) – ją pateikus teisingai ir laiku, permoka į nurodytą banko sąskaitą grįžta iki liepos 31 d., o jei deklaracija pateikiama ar tikslinama po termino – per 90 dienų nuo pateikimo.

Koks pajamų deklaravimo terminas ir kas nutinka pavėlavus?

Gyventojai, kurie pagal numatytas sąlygas privalo teikti pajamų deklaracijas, tai padaryti ir sumokėti susidariusiu mokesčius turi iki gegužės 2 d. 

Asmenys, kurie neturi prievolės teikti pajamų deklaracijos, tačiau siekia susigrąžinti GPM permoką, deklaracijas gali teikti ir po gegužės 2 d. Pateikus deklaraciją teisingai ir iki termino - permoka į nurodytą banko sąskaitą grįžta iki liepos 31 d., o jei deklaracija pateikiama ar tikslinama po termino – per 90 dienų nuo pateikimo.

Kaip ir anksčiau, nedeklaravus laiku, VMI pirmiausia gyventojams išsiunčia priminimus apie šią pareigą, o jei net gavus priminimą gyventojas privalantis deklaruoti pajamas to nepadaro, jam gali būti taikoma ir administracinė atsakomybė.

Finansinių sunkumų turintys gyventojai, pateikę deklaracijas gali kreiptis į VMI ir išdėstyti mokėtiną sumą dalimis, sudarydami mokestinės paskolos sutartį (MPS). Nesudarius MPS ir toliau nedeklaravus pajamų ir nesumokėjus GPM, teisės nustatyta tvarka mokėtina suma gali būti nuskaičiuota nuo banko sąskaitos.

Kokią pagalbą siūlome kitomis kalbomis?

Šiuo metu pajamų EDS pajamų deklaravimo vedlys pasiekiamas lietuvių, anglų, rusų kalbomis, o nuo balandžio mėnesio - ir ukrainiečių kalba. Pridedame išsamų gidą, kaip reikia pildyti ir pateikti GPM deklaraciją elektroniniu būdu - https://www.youtube.com/watch?v=rilY-sbbE-Y&list=PLsasgr3iPF0EqtJOW1eITTBaN1vQqnBnd&index=2.  

Jei pildant deklaraciją, gyventojams kyla papildomų klausimų, jie gali kreiptis bendruoju VMI telefonu 1882 arba +370 5 260 5060, kur meniu galima pasirinkti konsultaciją anglų arba rusų kalba. Neturint galimybės pajamas deklaruoti per EDS – gyventojai gali tai padaryti paskambinę telefonu 8 5 2191 777, pasirinkus deklaravimo temą deklaruoti pajamas padės VMI konsultantai – taip pat anglų ir rusų kalba. Tais atvejais, jei gyventojai neturi galimybės deklaracijų pateikti e. būdu ar užpildyti telefonu kartu su konsultantu, atvykti į VMI aptarnavimo padalinį jie gali tik užsiregistravę vizitui išankstinėje registravimo sistemoje, per www.vmi.lt, arba čia.