Декларація про доходи

Будь ласка, виберіть машинний переклад українською мовою

Kas turi teikti pajamų deklaracijas?

Jeigu į šalį atvykęs ir praėjusiais metais pajamų Lietuvoje gavęs asmuo laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju, jam pateikti pajamų deklaraciją privaloma tuo atveju, jei jis vykdė individualią veiklą (pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą). Deklaraciją privaloma pateikti ir tais atvejais, dėl kurių įprastai pajamas privalo deklaruoti nuolatiniai Lietuvos gyventojai, pavyzdžiui, jei pasinaudojama per dideliu metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (MNPD), darbo užmokesčio pajamų suma viršija 60 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), parduodama transporto priemonė nuosavybėje neišlaikyta 3 metus ir pan.

Iki kada reikia pateikti pajamų deklaracijas?

Gyventojai, kurie pagal numatytas sąlygas privalo teikti pajamų deklaracijas, tai padaryti ir sumokėti susidariusiu mokesčius turi iki gegužės 2 d.

Kokiais atvejais nebūtina teikti pajamų deklaracijos iki gegužės 2 d.?

Jeigu Lietuvoje pajamų pernai gavęs asmuo netaikė NPD, jo pajamos per metus nekito ar nebuvo gauta papildomų pajamų, tikėtina, kad jam bus apskaičiuota grąžintina GPM suma. Tokiu atveju prievolės teikti pajamų deklaraciją iki gegužės 2 d. nėra, tačiau pateikus deklaraciją galima susigrąžinti GPM permoką. Teisingą deklaraciją pateikus iki gegužės 2 d., permokos grąžinamos iki liepos 31 d.  Jei deklaracija pateikiama po gegužės 2 d. – permoka grąžinama per 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo.

Kaip pateikti pajamų deklaraciją?

Daugeliui jau parengtos preliminarios 2023 m. gautų pajamų deklaracijos (GPM311), kurios pildomos vedlio principu, todėl papildomai darbuotojams įrašyti jokių duomenų nereikia, tik prisijungus prie sistemos pateikti deklaraciją. Pirmiausia visada siūlome prie Elektroninės deklaravimo sistemos (EDS) jungtis savarankiškai. Tai padaryti galima adresu https://deklaravimas.vmi.lt.

Kaip susidaro pajamų mokesčio permokos ir kaip jas atgauti?

Pajamų mokesčio permoka gyventojams dažniausiai susidaro dėl pritaikyto mažesnio nei priklauso MNPD, taip pat dėl GPM lengvatų taikomų gyvybės draudimo, pensijų fondo įmokoms, įmokoms už studijas.  Nenuolatiniams Lietuvos gyventojams galimybės pasinaudoti GPM lengvata už patirtas išlaidas – nėra.

Norintys susigrąžinti pajamų mokesčio permokas, susidariusias dėl perskaičiuoto MNPD, turi pateikti metinę pajamų deklaraciją (nenuolatiniai Lietuvos gyventojai teikia forma GPM314) – ją pateikus teisingai ir laiku, permoka į nurodytą banko sąskaitą grįžta iki liepos 31 d., o jei deklaracija pateikiama ar tikslinama po termino – per 90 dienų nuo pateikimo.

Kas nutinka laiku nepateikus deklaracijos?

Pajamų deklaracijos nepateikus laiku, VMI pirmiausia gyventojams išsiunčia priminimus apie šią pareigą, o jei net gavus priminimą gyventojas, privalantis deklaruoti pajamas, to nepadaro, jam gali būti taikoma ir administracinė atsakomybė.

Ką daryti jei turiu finansinių sunkumų ir negaliu laiku sumokėti mokesčių?

Finansinių sunkumų turintys gyventojai, pateikę deklaracijas gali kreiptis į VMI ir išdėstyti mokėtiną sumą dalimis, sudarydami mokestinės paskolos sutartį (MPS). Nesudarius MPS ir toliau nedeklaravus pajamų ir nesumokėjus GPM, teisės nustatyta tvarka mokėtina suma gali būti nuskaičiuota nuo banko sąskaitos.

Kokią pagalbą siūlome kitomis kalbomis?

Šiuo metu pajamų EDS pajamų deklaravimo vedlys pasiekiamas lietuvių, anglų, rusų ir ukrainiečių kalbomis.   

Jei pildant deklaraciją, gyventojams kyla papildomų klausimų, jie gali kreiptis bendruoju VMI telefonu  +370 5 260 5060, kur meniu galima pasirinkti konsultaciją anglų arba rusų kalba. Neturint galimybės pajamas deklaruoti per EDS – gyventojai gali tai padaryti paskambinę telefonu +370 5 260 5060, pasirinkus deklaravimo temą deklaruoti pajamas padės VMI konsultantai – taip pat anglų ir rusų kalba. Tais atvejais, jei gyventojai neturi galimybės deklaracijų pateikti e. būdu ar užpildyti telefonu kartu su konsultantu, atvykti į VMI aptarnavimo padalinį jie gali tik užsiregistravę vizitui išankstinėje registravimo sistemoje, kurią galima rasti čia.

Video gidai