Dėl darbdavio automobilio naudojimo

1.Ar darbdavio išlaidos, apmokėjus darbuotojo važinėjimą iš darbo į namus / iš namų į darbą laikomos darbuotojo gauta nauda, kuri pripažįstama pajamomis, gautomis natūra?

Taip, pagal GPMĮ 9 straipsnio nuostatas tokia darbuotojo gauta nauda pripažįstama pajamomis, gautomis natūra, išskyrus, jeigu teisė vykti tarnybiniu automobiliu iš darbo į namus / iš namų į darbą nustatyta teisės aktuose. Kai darbdavys sumoka (visiškai ar iš dalies) už geležinkelio ar kelių viešojo transporto bilietus, skirtus darbuotojui atvykti į darbo vietą ir parvykti iš jos, šios darbdavio išlaidos / darbuotojo gautos pajamos pajamų mokesčiu neapmokestinamos, nes GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 39 punkte nustatyta apmokestinimo lengvata. Tačiau, jeigu važinėjimui į darbą / iš darbo suteikiamas darbdavio automobilis, tokiam atvejui GPMĮ apmokestinimo lengvatų nenumatyta. Atsižvelgiant į tai, darbuotojo gauta nauda (automobilio naudojimas asmeniniais tikslais) priskiriama pajamų mokesčiu apmokestinamosioms pajamoms (apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos).


2.Ar laikoma, kad automobilis naudojamas asmeniniais tikslais, kai jis laikomas prie darbuotojo namų?

Automobilio laikymas prie darbuotojo namų yra vienas iš kriterijų, kad automobilis galimai naudojamas ir asmeniniais tikslais (pvz., juo važinėjama iš darbo į namus / iš namų į darbą) ir tai gali sukelti mokestines pasekmes pagal GPMĮ nuostatas. Automobilio laikymas prie darbuotojo namų nėra vertinamas kaip automobilio naudojimas asmeniniais tikslais tik tuo atveju, kai darbuotojas atlieka tokias darbo funkcijas, kurios gali pareikalauti jo išvykimo šiuo automobiliu į darbą bet kuriuo paros metu ar pan. Kai darbdavys gali tai pagrįsti ir tai yra nustatyta vidinėse darbdavio tvarkose, automobilis laikomas naudojamu darbo funkcijoms atlikti ir tokiu atveju mokestinių pasekmių pagal GPMĮ nuostatas nekyla.