FISCALIS

 

PROGRAMA „FISCALIS“

VMI prie FM koordinuoja bendradarbiavimo mokesčių srityje Europos Sąjungos programą „Fiscalis“. 2021 05 20 d. Reglamentas (ES) 2021/847  apibrėžia programos teisinį pagrindą, nustato 2021–2027 m. programos „Fiscalis“  tikslus,  biudžetą, ES finansavimo rūšis ir tokio finansavimo teikimo taisykles.

Šia programa nacionaliniams mokesčių administratoriams padedama kovoti su mokestiniu sukčiavimu ir mokesčių slėpimu ir kartu palengvinamas mokestinių prievolių vykdymas, siekiant užtikrinti sąžiningą apmokestinimą. Programa „Fiscalis“ padedama visapusiškai išnaudoti bendrosios rinkos galimybes ir didinamas ES konkurencingumas.

Konkretūs Programos tikslai – remti mokesčių politiką ir su mokesčiais susijusios Sąjungos teisės įgyvendinimą, skatinti mokesčių institucijų bendradarbiavimą,  keitimąsi mokesčių informacija, bei remti administracinių gebėjimų stiprinimą, be kita ko, kiek tai susiję su žmogiškųjų išteklių kompetencija bei Europos elektroninių sistemų plėtojimu ir veikimu.

Programa „Fiscalis“ palaiko  dalyvaujančių programoje valstybių narių iniciatyvas, kuriomis Europos lygmeniu skatinamas bendradarbiavimas, tarpusavio mokymasis ir keitimasis patirtimi:    

  • kuriant ir eksploatuojant bendrus Europos elektroninių mokesčių sistemų (EES) komponentus;
  • įsitraukiant į  bendradarbiavimo veiklą (per dotacijas):
    • tarp mokesčių administracijų ir jų ekspertų nedalyvaujant Europos Komisijai;
    • tarp mokesčių administracijų ir jų ekspertų dalyvaujant Europos Komisijai;
    • tarp mokesčių administracijų, jų ekspertų ir Europos Komisijos – seminarai, praktiniai užsiėmimai, projektų grupės, tinklai, ekspertų grupės, mokomieji ir darbo vizitai, mokymo renginiai ir kt.;
  • dalyvaujant  Europos Sąjungos lygmens žmogiškųjų gebėjimų ugdymo ir mokymo veikloje;
  • atliekant tyrimus ir komunikacijos veiklą.

Programos „Fiscalis“  vykdoma veikla yra nukreipta į mokesčių daugiamečiame strateginiame plane (DSP-MO) nustatytų politikos tikslų įgyvendinimą. VMI prie FM ir kitos programoje dalyvaujančių valstybių narių mokesčių administracijos  yra  tiesioginės programos dotacijų gavėjos.

Europos Komisijos programos valdymo grupė yra programos koordinacinis centras, atsakingas už  strateginį ir bendrą programos „Fiscalis“ valdymą. Nacionaliniai programos koordinatoriai  užtikrina efektyvų bei veiksmingą programos įgyvendinimą nacionalinėse mokesčių administracijose.

VMI prie FM atstovai dalyvauja susitikimuose ir ad hoc renginiuose bei  glaudžiai bendradarbiauja su valstybių narių mokesčių administracijų pareigūnais:

  • seminaruose ir praktiniuose mokymuose (dalijasi gerąja mokesčių administravimo patirtimi,  analizuoja specifinius mokesčių klausimus,  įsitraukia į aktyvias diskusijas ir veiklą);
  • darbo vizituose (įgyja ir pagerina turimą praktinę patirtį ar žinias mokesčių politikos klausimais);
  • atlieka administracinius tyrimus (lankosi administraciniuose biuruose).

Programoje „Fiscalis“ ypatingas dėmesys skiriamas projektais pagrįstam struktūriniam bendradarbiavimui, siekiant sudaryti sąlygas mokesčių administracijoms gerinti savo veiklos kokybę, plėtoti ir stiprinti operatyvinį bendradarbiavimą, vykdyti bendrą veiklą tarpvalstybiniu lygmeniu, keistis nauja praktika ir metodais, juos plėtoti, dalytis idėjomis.

VMI prie FM atstovai aktyviai dalyvauja  programos bendruose veiksmuose:

  • projektų grupėse, kurias sudaro ribotas skaičius dalyvaujančių valstybių ekspertų ir kurios per užsibrėžtą nustatytą laikotarpį pasiekia rezultatus, atlieka lyginamąją rezultatų  analizę; 
  • darbo grupėse, kuriose dalijamasi praktine mokestine patirtimi,  siekiant atlikti užduotis konkrečiose srityse arba vykdyti operacinę veiklą;
  • daugiašaliuose ar vienalaikiuose kontrolės veiksmuose, kuriuos sudaro koordinuotas vieno ar daugiau susijusių apmokestinamųjų asmenų mokestinės padėties tikrinimas, kurį organizuoja dvi ar daugiau dalyvaujančių valstybių,  turinčių bendrų ar vienas kitą papildančių interesų;
  • bendruose audituose, kuriuos sudaro vieno ar daugiau susijusių apmokestinamųjų asmenų mokestinės padėties tikrinimas, kurį atlieka viena audito grupė, kurią sudaro dvi ar daugiau dalyvaujančių valstybių, turinčių bendrų ar vienas kitą papildančių interesų;
  • bendruose mokymuose,  siekiant padėti ugdyti būtinus profesinius įgūdžius ir žinias, susijusius su mokesčiais, stiprinti žmogiškųjų išteklių kompetencijas ir kitus gebėjimus.

Apie programą:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/fiscalis-2021-2027_en

https://ec.europa.eu/commission/publications/tax-customs-legal-texts-and-factsheets_lt

ES Reglamentas: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2021/847/oj