DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI (DUK) APIE SDK

Savininko deklaravimo kodas (SDK) - unikalus motorinės transporto priemonės ar priekabos deklaravimo kodas, kurį sudaro aštuonių raidžių kombinacija, sugeneruojama arba panaikinama kiekvieną kartą pasikeitus transporto priemonės savininkui patvirtinus įgijimo, perleidimo deklaraciją.

 

1.Kas tikrina, ar automobilis turi SDK?

 

Transporto priemonių pardavėjus turi teisę tikrinti ir už SDK pažeidimus taikyti administracinę atsakomybę Policijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Muitinės bei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Valstybinės sienos apsaugos inspekcija, Lietuvos transporto saugos administracijos, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės institucijų ir savivaldybių administracijų pareigūnai.


2.Kodėl ir kuo vadovaujantis privalau nurodyti SDK?

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 20 straipsnio 3 dalimi, pagal kurią Motorinės transporto priemonės ir (ar) priekabos savininkas ar valdytojas viešo pasiūlymo įsigyti motorinę transporto priemonę ir (ar) priekabą metu privalo skelbti deklaruotoms motorinėms transporto priemonėms ir (ar) priekaboms suteiktą galiojantį unikalų motorinės transporto priemonės ir (ar) priekabos deklaravimo kodą (SDK).


3.Kaip tikrinami automobilių pardavėjai, pvz.: automobilių portaluose ir turguose?

 

Patikrinimai vykdomi keliuose stabdant autovežius, kuriais gabenamos transporto priemonės, ir pavienes savo eiga važiuojančias transporto priemones, turgavietėse ir kitose automobilių pardavimo vietose, atliekant transporto priemonių pardavimo skelbimų analizę elektroninėje erdvėje ir pan.


4.Kokia atsakomybė taikoma už SDK prievolių nesilaikymą?

 

Nuo gegužės 1 d. įsigaliojo pareiga visoms transporto priemonėms Lietuvoje turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Taip pat parduoti ir registruoti transporto priemones yra galima tik turint šį kodą

Kontroliuojantys pareigūnai, nustatę, kad transporto priemonė nedeklaruota teisės aktų nustatyta tvarka, gali taikyti administracinę atsakomybę.


5.Kokio dydžio bauda už SDK prievolių nesilaikymą?

 

Baudą skiria pažeidimą nustačiusi institucija. Transporto priemonės savininkui (valdytojui) už Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nustatytų reikalavimų nevykdymą pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 431 straipsnį gresia bauda nuo 150 iki 300 eurų. Padarius pakartotinį pažeidimą - nuo 440 iki 600 eurų.


6.Iki kada buvo taikomas tolerancijos laikotarpis?

 

Iki rugsėjo 1 d. buvo taikomas tolerancijos laikotarpis, kurio metu VMI, kaip kontroliuojanti institucija, siekė ne bausti transporto priemonių savininkus, o įspėti, padėti ištaisyti klaidas, suteikti reikalingą informaciją.

Taip pat, kai transporto priemonės savininkas iki šio įstatymo įsigaliojimo įsivežė transporto priemonę į Lietuvą ar įgijo/perleido nuosavybės teisę į ją ir jos neįregistravo/nepateikė duomenų LR kelių transporto priemonių registrui, transporto priemonę tokiu atveju privalėjo deklaruoti iki liepos 31 d. (ši nuostata netaikoma, jei yra pateiktas viešas pasiūlymas įsigyti motorinę transporto priemonę).


7.Jei skelbimas buvo patalpintas iki 2021 m. gegužės 1 d., ar turiu jį patikslinti ir pridėti SDK?

 

Taip. Jei skelbimas buvo patalpintas iki 2021 m. gegužės 1 d., skelbimą reikia papildyti ir SDK paskelbti.


8.Kaip turėtų elgtis asmuo, kuris transporto priemones įsigijo (importavo) iki 2021-04-30, tačiau VĮ „Regitra“ šių transporto priemonių neregistravo?

 

Asmuo turėtų nedelsiant kreiptis į VĮ „Regitra“ ir visoms transporto priemonėms gauti SDK, t. y. visas turimas transporto priemones registruoti savo vardu.


9.Kokia atsakomybė taikoma pardavus transporto priemonę be įsigijimo dokumentų, su „kauferiais“?

 

Pardavėjui draudžiama parduoti prekes, kurių įsigijimas teisės aktų nustatyta tvarka nepatvirtintas prekių įsigijimą patvirtinančiais dokumentais (Mažmeninės prekybos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 11 d. nutarimu Nr. 697 „Dėl Mažmeninės prekybos taisyklių patvirtinimo“ 8.2 p.).

Suklastotą sutartį pasirašantis pirkėjas netenka visų garantijų, nes neturi jokių įrodymų, kad automobilis pirktas iš Lietuvos piliečio (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.334 str.)

Dėl dokumento suklastojimo ar suklastoto dokumento panaudojimo ar realizavimo, asmuo gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 300 str.).


10.Kokių pasekmių gali sulaukti pirkėjas, sutikęs pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyti mažesnę įsigijimo kainą?

 

Pirkėjas, sudarantis sandorį su pardavėju ir sutikęs pirkimo-pardavimo sutartyje nurodyti mažesnę automobilio kainą nei realiai sumokama, dėl to, galiausiai, nukenčia pats. Šiam pirkėjui, vėliau parduodant tą patį automobilį kitam asmeniui už didesnę kainą nei ji buvo įrašyta sutartyje pirminio įsigijimo metu, tenka sumokėti 15 proc. GPM nuo neva gauto pelno. Tuo tarpu pardavėjas nuo mokesčių mokėjimo išsisuka.

Nustačius automobilio defektą, pirkėjas netenka garantijos susigrąžinti visos faktiškai sumokėtos sumos, nes neturi įrodymų jog sumokėjo daugiau nei įrašyta pirkimo-pardavimo sutartyje.

VMI, tirdama tokio tipo sandorius, gali paprašyti automobilio pirkėją pateikti sandorio (automobilio įsigijimo ES) aplinkybes pagrindžiančius dokumentus.

Mokestinių patikrinimų metu dėl tokių sandorių papildomai bus apskaičiuoti mokesčiai ir skiriama bauda Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 139 str. nustatyta tvarka.


11.Kokią informaciją turi nurodyti transporto priemonės savininkas, parduodantis transporto priemonę eksponavimo aikštelėje / prekyvietėje?

 

Transporto priemonės savininkas, siūlantis įsigyti transporto priemonę, privalo matomoje vietoje skelbti SDK, pvz. ant skelbimo iškaboje, ant priekinio lango stiklo ir pan. Masina


12.Kokius papildomus dokumentus, duomenis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (SEAKĮ) nuostatų kontrolę kelyje vykdantiems pareigūnams turi pateikti vairuotojas, gabenantis naudotas transporto priemones?

 

Prieš transporto priemonės įvežimą į Lietuvos Respublikos teritoriją jos savininkas turi deklaruoti transporto priemonės nuosavybę ir gauti SDK (SEAKĮ 20 str. 1 ir 2 d.). VMI yra viena iš institucijų, atliekančių teisės aktų nuostatų, susijusių su SDK, laikymosi kontrolę (pvz., kontroliuos ir tikrins, ar autovežiais vežamos transporto priemonės turi SDK).

Siekiant užtikrinti efektyvią kontrolę ir kuo trumpesniam laikui sustabdyti autovežį, naudotas transporto priemones gabenančiam vairuotojui SEAKĮ nuostatų kontrolę kelyje vykdantiems VMI darbuotojams rekomenduojame pateikti:

• SDK. Vežėjams rekomenduojama prieš perimant ketinamą įvežti į Lietuvos Respubliką transporto priemonę pasitikrinti, ar ji turi galiojantį SDK;

• Dokumentus, pagal kuriuos galima nustatyti transporto priemonės savininką (pvz., transportavimo paslaugų užsakymo sutartį).


13.Ar privaloma nurodyti SDK paskelbiant skelbimą apie parduodamą transporto priemonę skelbimų portaluose, Facebook grupėse (Marketplace, Automobilių turgus Lietuvoje ir kt.)

 

Taip, privaloma. Kontroliuojančios institucijos tikrins, ar asmenys, talpinantys skelbimus, tinkamai vykdo Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (SEAKĮ) nuostatas ir nurodo SDK.


14.Kur nurodyti SDK, talpinant automobilio pardavimo skelbimą socialinėje erdvėje, skelbimų portaluose?

 

SDK turi būti nurodomas tam skirtame lauke, o jeigu jo nėra – automobilio aprašyme, pardavimo pasiūlyme, komentaruose ar kitoje, laisvam teksto rašymui skirtoje vietoje.


15.Ar užtenka skelbime nurodyti, kad parduodama transporto priemonė jau turi SDK, ar reikia skelbti patį SDK?

 

Privaloma skelbti kiekvienos parduodamos transporto priemonės SDK.

Jei skelbime yra nurodyta, jog automobilis turi SDK, tačiau SDK nėra nurodomas, yra laikoma, kad parduodant transporto priemonę viešo siūlymo metu SDK nepaskelbtas.


16.Kaip sužinoti savo automobilio SDK?

 

SDK sužinoti galima:

• VĮ „Regitra“ internetinėje svetainėje, adresu https://www.eregitra.lt/viesa/paiesk/Index_SDK.php;

• prisijungus prie savo paskyros Kelių transporto priemonių registravimo sistemoje (eKETRIS);

• VĮ „Regitra“ padaliniuose.

Atkreipiame dėmesį, kad jeigu transporto priemonė 2021 m. gegužės 1 d. buvo registruota Kelių transporto priemonių registre, SDK buvo suteiktas automatiškai.


17.Kaip sužinoti automobilio savininką pagal SDK?

 

Pagal SDK nėra galimybės identifikuoti savininko. Pagal SDK galima sužinoti tik transporto priemonės duomenis – markę, modelį ir kėbulo Nr. Tai galite padaryti: https://www.eregitra.lt/viesa/paiesk/Index_pagal_SDK.php


18.Tolerancijos laikotarpiu gavau įspėjimą dėl SDK neturėjimo. Ar tai reiškia, jog man suformuota bauda?

 

Tolerancijos laikotarpiu kontroliuojančios institucijos siekė ne bausti, o įspėti, padėti ištaisyti klaidas, suteikė informacijos apie naująją transporto priemonių savininkų registravimo tvarką, todėl nesilaikantiems pareigos dėl SDK reikalavimų automobilių savininkams baudos nebuvo skiriamos.

Nustačius, kad įspėti asmenys pasibaigus tolerancijos laikotarpiui vis vien neįvykdė minėtame įstatyme nustatytų prievolių, jiems gali būti taikoma administracinė atsakomybė.


19.Ar automobilis, kurį noriu įsigyti, privalo turėti SDK?

 

Jei automobilį planuojate įsigyti Lietuvoje – taip, SDK turėti privalo.


20.Kodėl privalau nurodyti SDK skelbime, jeigu mano vardu VĮ „Regitra“ nėra registruotų automobilių?

 

Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (SEAKĮ) 20 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad Motorinės transporto priemonės ir (ar) priekabos savininkas ar valdytojas viešo pasiūlymo įsigyti motorinę transporto priemonę ir (ar) priekabą metu privalo skelbti deklaruotoms motorinėms transporto priemonėms ir (ar) priekaboms suteiktą galiojantį unikalų motorinės transporto priemonės ir (ar) priekabos deklaravimo kodą (SDK), t. y. prievolė skelbti SDK galioja ne tik transporto priemonės savininkui, bet ir valdytojui.


21. Ar įmonė, vykdanti tarpininkavimo (komiso) paslaugą, turi nurodyti savininko deklaravimo kodą (SDK) talpindama automobilio pardavimo skelbimą socialinėje erdvėje, skelbimų portaluose ar parduodama transporto priemonę eksponavimo aikštelėje / prekyvietėje, kai transporto priemonės savininkas ir valdytojas yra užsienio pilietis ar užsienyje registruotas juridinis asmuo?

 

Pagal Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (SEAKĮ) 20 straipsnio 3 dalyje įtvirtintą nuostatą, įmonė, vykdanti tarpininkavimo paslaugą, viešo pasiūlymo parduoti transporto priemonę metu, SDK skelbti turi. SDK įmonei turi pateikti motorinės transporto priemonės savininkas ar valdytojas, nepriklausomai ar jis yra užsienio, ar Lietuvos subjektas.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.759 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad įgaliotinis privalo įvykdyti jam duotą pavedimą pagal įgaliotojo nurodymus. Įgaliotojo nurodymai privalo būti teisėti, įvykdomi ir konkretūs. Taigi, įmonė galėtų sudaryti tarpininkavimo /atstovavimo sutartį dėl kliento transporto priemonės pirkėjo suradimo ir pardavimo, tik tuo atveju, kai klientas yra pateikęs visą privalomą informaciją, kuri reikalinga tam, kad transporto priemonė šalies teritorijoje galėtų būti parduodama teisės aktuose nustatyta tvarka, t. y. kliento – įgaliotojo nurodymas parduoti jam nuosavybės teise priklausančią transporto priemonę, kuri neturi savininkui / valdytojui suteikto SDK, būtų neteisėtas, nes pažeistų SEAKĮ 20 str. 3 dalį, tokio įgaliojimo įmonė vykdyti neturėtų, kol nėra gavusi visos privalomos informacijos pavestam sandoriui atlikti.


 

TEISĖS AKTAI

Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 1, 2, 20 ir 27 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 273 straipsniu įstatymas (SEAKĮ)

Mažmeninės prekybos taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001-06-11 d. nutarimu Nr. 697 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014-07-22 nutarimo Nr. 738 redakcija) (MPT)

Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK)

Civilinis kodeksas (CK)

Baudžiamasis kodeksas (BK)