Pridėtinės vertės mokesčio pakeitimai nuo 2023 m.

      Informuojame, kad atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 132 straipsnio 2 dalyje nustatytas nuostatas, t. y. kad mokesčių administratorius nustato tvarką, kuria vadovaujantis prekių tiekėjas, vykdantis Europos Sąjungos vidaus nuotolinę prekybą prekėmis, kurių siuntimas ar gabenimas į kitą valstybę narę prasideda šalies teritorijoje, ir (arba) Lietuvos Respublikoje įsikūręs paslaugų teikėjas, turi teisę pasirinkti prekių tiekimo (paslaugų teikimo) vietą laikyti kitą Europos Sąjungos valstybę narę, buvo pakeistas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. kovo 5 d. įsakymas Nr. VA-30 „Dėl prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo vietos pasirinkimo taisyklių patvirtinimo“ (nauja redakcija patvirtinta 2023 m. lapkričio  13 d. įsakymu Nr. VA-82).

Minėtu įsakymu patvirtintose Prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo vietos pasirinkimo taisyklėse reglamentuota kaip Lietuvos Respublikos apmokestinamasis asmuo, kuris nėra įsiregistravęs OSS sistemos specialios schemos naudotoju ir pageidaujantis prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo vieta laikyti kitą Europos Sąjungos valstybę narę, turi pateikti prašymą mokesčių administratoriui. Taip pat reglamentuota prašymo nagrinėjimo ir patvirtinimo, kad apmokestinamajam asmeniui suteikta teisė prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo vieta laikyti kitą Europos Sąjungos valstybę narę išdavimo, tvarka.

 

 

 

Daugiau informacijos rasite VMI prie FM 2023-11-15 rašte Nr. R-4428

 

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

Gavus Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos išaiškinimą dėl elektromobilio sąvokos bei Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuomonę šiuo klausimu, informuojame, kad atsižvelgiant į tai, kad PVMĮ[1] vartojama elektromobilio sąvoka nėra apibrėžta, nuo 2023 m. sausio 1 d. PVMĮ 62 straipsnio 2 dalies 3 punkto nuostatos[2] taikomos naujiems ir naudotiems M1 klasės elektromobiliams kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos alternatyviųjų degalų įstatyme, t. y. gryniesiems elektromobiliams ir iš išorės elektra įkraunamiems hibridiniams automobiliams.

Taip yra nes:

Pagal Lietuvos Respublikos alternatyvių degalų įstatymo 2 straipsnio nuostatas:

- elektromobilis – motorinė transporto priemonė, kurioje sumontuota jėgos pavara, turinti bent vieną ne išorinį elektros energijos keitiklį su elektrine įkraunamąja energijos kaupimo sistema, kurią galima įkrauti iš išorės (11 punktas);

- grynasis elektromobilis – transporto priemonė be vidaus degimo variklio, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupimo sistemos, kuri įkraunama iš išorės (19 punktas).

Pagrindinis skiriamasis elektromobilio (angl. Electric Vehicle - EV) ir hibridinio automobilio (angl. Hybrid Electric Vechicle - HEV) bruožas – galimybė transporto priemonę įkrauti elektra iš išorės. Todėl, į elektromobilio sąvoką patenka tiek grynieji elektromobiliai (angl. Battery Electric Vehicle - BEV), tiek iš išorės įkraunami hibridiniai automobiliai (angl. plug-in hybrid electric vehicle – PHEV).

 

Teisės departamento direktorė                                                                          Rasa Virvilienė

 

Dažniausiai užduodamus klausimus dėl elektromobilių PVM atskaitos rasite čia.


[1] Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymas.

[2] PVM atskaitos apribojimai netaikomi M1 klasės elektromobiliams, jeigu M1 klasės elektromobilio vertė neviršija 50 000 eurų (įskaitant PVM).

Informuojame, kad buvo priimtas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023-01-10 įsakymas Nr. VA-4 „Dėl paramos gavėjų prašymo grąžinti sumokėtą pridėtinės vertės mokestį užpildymo taisyklių patvirtinimo“.

Platesnė informacija pateikiama informaciniame pranešime, kuris yra paskelbtas VMI prie FM 2023 m. sausio 10 d. rašte Nr. (18.18-31-1 Mr) RM-1005. 

Parengė Teisės departamentas
 

Informuojame, kad 2022 m. gruodžio 13 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 123 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XIV-1661, kuriuo nuo 2023 m. gegužės 1 d. keičiama atsakomybė už PVM mokėjimo tvarkos nesilaikymą. Vietoj šiuo metu galiojančių nuo 10 iki 50 procentų papildomai apskaičiuotos PVM sumos dydžio baudų bus taikomos nuo 20 iki 100 procentų apskaičiuotos papildomai mokėtinos PVM sumos dydžio baudos.
Daugiau informacijos rasite VMI prie FM 2023-01-04 rašte Nr. RM-331

Informuojame, kad 2022 m. gruodžio 8 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau ­- PVMĮ) 71 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XIV-1629, kuriuo papildytos PVMĮ 71 straipsnio 7 dalies nuostatos, pagal kurias nuo 2023 m. sausio 1 d.:

PVMĮ 71 straipsnio 7 dalies nuostatos dėl prievolės registruotis PVM mokėtojais tais atvejais, kai tas pats asmuo (vienas ar kartu su kitais asmenimis, kurie pagal PVMĮ laikomi su juo susijusiais) kontroliuoja keletą juridinių asmenų, visi jo kontroliuojami juridiniai asmenys ir jis pats (jeigu jis pats vykdo ekonominę veiklą) privalo pateikti prašymus įregistruoti juos PVM mokėtojais, jeigu bendra visų jų gauta ar gautina atlygio už vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo PVMĮ 71 straipsnio 2 dalyje nustatytą ribą, neatsižvelgiant į tai, kad kiekvieno tokio asmens ar dalies jų gauto ar gautino atlygio suma yra mažesnė už nustatytą ribą, netaikomos tais atvejais, jeigu asmenys gali įrodyti, kad:

1) nė vienas jų valdymo organas ir (arba) atskiras valdymo organų narys nėra tas pats asmuo ir

2) jų faktiškai vykdoma ekonominė veikla nėra to paties pobūdžio, ir jie neveikia vienas kito naudai ar interesais.“.

Iki PVMĮ 71 straipsnio 7 dalies pakeitimų, jeigu asmuo (vienas ar kartu su kitais asmenimis, kurie pagal PVMĮ laikomi su juo susijusiais) kontroliavo keletą juridinių asmenų, visi jo kontroliuojami juridiniai asmenys ir jis pats (jeigu jis pats vykdė ekonominę veiklą) privalėjo pateikti prašymus įregistruoti juos PVM mokėtojais, jeigu bendra visų jų gauta ar gautina atlygio už vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (pastaruosius 12 mėnesių) viršijo 45 000 eurų ribą, neatsižvelgiant į tai, kad kiekvieno tokio asmens ar dalies jų gauto ar gautino atlygio suma buvo mažesnė už šią ribą.

Atlikus pakeitimus, apmokestinamieji asmenys, galintys įrodyti, kad nėra dirbtinio verslo suskaidymo, turės galimybę nesiregistruoti PVM mokėtojais.

Taip pat pažymime, kad pagal PVMĮ 71-1 straipsnio 6 dalies nuostatas, PVMĮ 71 straipsnio 7 dalies nuostatos mutatis mutandis taikomos ir nustatant to paties asmens kontroliuojamų apmokestinamųjų asmenų ar juridinių asmenų, kurie nėra apmokestinamieji asmenys, prievolę registruotis PVM mokėtojais pagal šio straipsnio 1 dalį, t. y. dėl prekių įsigijimo iš kitų valstybių narių.

 

Daugiau informacijos rasite VMI prie FM 2023-01-02 rašte Nr. RM-51

 

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

Informuojame, kad 2022 m. lapkričio 22 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 19 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XIV-1551, pagal kurio nuostatas, nuo 2023 m. sausio 1 d.:

1) lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas spausdintoms ir elektroninėms knygoms bei spausdintiems ir elektroniniams neperiodiniams informaciniams leidiniams, tačiau šio punkto nuostatos netaikomos leidiniams, kuriuose reklama sudaro daugiau kaip 4/5 viso leidinio arba kurių visą ar didžiąją dalį sudaro muzikos ar vaizdo turinys;

2) neribotai pratęsiamas lengvatinio 9 proc. PVM tarifo taikymas teikiamoms apgyvendinimo paslaugoms ir visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių lankymui;

3) iki 2023 m. gruodžio 31 d. pratęsiamas lengvatinio 9 proc. PVM tarifo taikymas restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti tiekiamam maistui, išskyrus alkoholinius gėrimus;

4) iki 2023 m. birželio 30 d. pratęsiamas lengvatinio 9 proc. PVM tarifo taikymas atlikėjų teikiamoms atlikimo paslaugoms ir sporto renginių, sporto klubų lankymui ir kitų asmenų, teikiančių panašias į sporto klubų teikiamas paslaugas, lankymui;

5) lengvatinis 5 proc. PVM tarifas taikytinas ir specialiosios medicininės paskirties maisto produktams, kai šių prekių įsigijimo išlaidos visiškai ar iš dalies kompensuojamos Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

Daugiau informacijos rasite VMI prie FM 2022-12-05 rašte Nr. RM-37672

Dėl LR PVM įstatymo 62 straipsnio pakeitimoInformuojame, kad 2022 m. lapkričio 3 d. priimtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 (toliau – PVMĮ) 62 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XIV-1484 (toliau − Įstatymo pakeitimas). Įstatymo pakeitimas įsigalioja nuo 2023 m. sausio 1 dienos.

Platesnė informacija pateikiama informaciniame pranešime, kuris yra paskelbtas VMI prie FM 2022 m. lapkričio 17 d. rašte Nr. (18.18-31-1 Mr) RM-35713. 
 

Dažniausiai užduodamus klausimus dėl elektromobilių PVM atskaitos rasite čia.

Informuojame, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2022 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. VA-77[1] patvirtintos nauja redakcija išdėstytos Metinės pridėtinės vertės mokesčio deklaracijos FR0516 formos ir jos priedo FR0516A formos užpildymo taisyklės (toliau − taisyklės) bei Metinės pridėtinės vertės mokesčio deklaracijos FR0516 forma (02 versija) ir jos priedo FR0516A forma (02 versija).

Minėtu įsakymu panaikintas nuo 2023 m. sausio 1 d. nebeaktualus metinės PVM deklaracijos FR0516 formos priedas FR0516B forma. Kaip perteklinė ir teisės akte neskelbtina informacija, panaikinti metinės PVM deklaracijos FR0516 formos ir jos priedo FR0516A formos užpildymo pavyzdžiai.

Taisyklėse, aiškumo dėlei, atlikti kiti, su FR0516 formos ir jos priedo FR0516A formos pildymu susiję pakeitimai ir papildymai (pvz., dėl išregistruojamo iš PVM mokėtojų arba likviduojamo asmens metinės PVM deklaracijos FR0516 formos ir jos priedo FR0516A formos pateikimo termino, dėl metinės PVM deklaracijos FR0516 formos ir jos priedo FR0516A formos tikslinamo už laikotarpį, ilgesnį negu nustatytas Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 68 straipsnio 1 dalyje ir kt.).

Atkreipiame dėmesį, kad metinės PVM deklaracijos FR0516 forma (02 versija) ir jos priedo FR0516A forma (02 versija) turi būti teikiama, deklaruojant ar tikslinant 2022 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių pridėtinės vertės mokestį. 2021 metų ir ankstesnių mokestinių laikotarpių pridėtinės vertės mokesčiui deklaruoti ar tikslinti turi būti teikiama metinės PVM deklaracijos FR0516 forma (01 versija) ir jos priedo FR0516A forma (01 versija).

Minėti pakeitimai įsigalioja nuo 2023 m. sausio 1 d. Daugiau informacijos rasite paspaudę čia.

 

Parengė Teisės departamentas

 


[1] Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2022 m. spalio 7 d. įsakymas Nr. VA-77 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. gegužės 6 d. įsakymo Nr. V-140 „Dėl Metinės pridėtinės vertės mokesčio deklaracijos FR0516 formos ir jos priedų FR0516A bei FR0516B formų užpildymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo.