VMI Naujienos

Įmonėms vertėtų peržiūrėti prekių atsargas, ar tikrai toks kiekis dūla sandėliuose

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog atlikus prekybos veiklą deklaruojančių įmonių duomenų analizę matyti, kad dalis prekybininkų turi sukaupę itin didelius kiekius prekių atsargų, o kai kuriais atvejais jų vertė pranoksta pardavimų vertę. Tokia situacija neretai prasilenkia su ekonomine logika ir kelia pagrįstų klausimų, ar tikrai ilgą laiką kaip atsargos apskaitomos prekės vis dar yra neparduotos.

VMI analizuodama dalies (10 tūkst.) prekybos įmonių, PVM mokėtojų, veiklos rodiklius, nustatė, kad jos yra sukaupusios atsargų 4,5 mlrd. Eurų sumai. Santykinai didesnę dalį neparduotų prekių turi mažesnės įmonės: jei didelių ir vidutinių įmonių atsargos vidutiniškai sudaro apie 10 proc. nuo metinių pardavimų, tai mažesnių - 26 proc. Mokesčių administratoriaus vertinimu, lyginant su tipiniu vidurkiu atsargos turėtų būti kone ketvirtadaliu arba apie 600 mln. eurų mažesnės.

„Netrukus apie 1 tūkst. prekybos įmonių sulauks klausimų apie sukauptas prekių atsargas. Klausimynas turi padėti įmonėms pasitikrinti, ar tai, kas  buvo nurodyta finansinės atskaitomybės dokumentuose,  išties atitinka tikrovę“,- sako VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas, pažymėdamas, jog VMI tikisi, kad įvertinę faktinius prekių likučius ir nustatę neatitikimų, prekybininkai savarankiškai tikslins pateiktus duomenis, deklaruos papildomus pardavimus bei mokėtinas PVM sumas.

VMI klausimai pirmiausia pasieks įmones, deklaravusias kurią nors iš prekybos veiklų. Klausimai nesudėtingi, klausimynas paruoštas pildyti e. būdu, o nuoroda į jį klientams bus pateikta per Mano VMI. Prekybos veiklą iš viso yra deklaravę 48 tūkst. šalies juridinių asmenų, iš jų 21 tūkst. yra PVM mokėtojai.

Vien įvertinus PVM mokėtojų finansinės atskaitomybės dokumentuose teikiamus duomenis, 43 proc. atvejų klientų nurodyti atsargų rodikliai kelia pagrįstų klausimų dėl galimų jų neatitikimų. Dėl šios priežasties pasitikrinti, ar galimai nėra padarę klaidų, turėtų ne tik tos įmonės, kurios sulauks klausimynų, bet ir kiti verslininkai - laiku pastebėjus ir ištaisius savo klaidas, VMI klausimų toms įmonėms dėl atsargų ateityje neturės.

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

Rūta Asadauskaitė

Valstybinė mokesčių inspekcija

+370 620 88383

[email protected]