Mokesčių naujienos

Informacinis pranešimas dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. liepos 4 d. įsakymo Nr. VA-48 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos veiklos nuostatų patvirtinimo“

Informuojame, jog VMI prie FM[1], vadovaudamasi nuo 2023 m. liepos 1 d. įsigaliojusio Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 6 dalimi[2], priėmė Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. liepos 4 d. įsakymą Nr. VA-48 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos veiklos nuostatų patvirtinimo“ (toliau — Įsakymas). Įsakymu patvirtinti Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos veiklos nuostatai (toliau — Nuostatai).

Atkreipiame dėmesį, kad atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 straipsnio trečiojoje dalyje[3] laiduojamos peticijos teisės įgyvendinimo tvarką, Peticijų konstituciniame įstatyme yra išplečiamos galimybės įgyvendinti konstitucinę peticijos teisę, kreipiantis dėl visų norminių visuomenei svarbių teisės aktų priėmimo, numatomas skaidresnis ir efektyvesnis peticijų pateikimo ir jų nagrinėjimo procesas. Įsigaliojus Peticijų konstituciniam įstatymui, pareiškėjas galės pateikti kreipimąsi (peticiją) dėl teisės akto pakeitimo, papildymo, pripažinimo netekusiu galios ar naujo teisės akto priėmimo bet kuriai norminius teisės aktus priimančiai valstybės institucijai, tame tarpe ir VMI prie FM. Tokį kreipimąsi (peticiją) VMI prie FM nagrinės Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisija (toliau — Komisija).

Parengtuose Nuostatuose yra detalizuojama Komisijos skyrimo tvarka, sudėtis, narių teisės ir pareigos, pareiškėjų pateiktų kreipimųsi nagrinėjimas, taip pat peticijų nagrinėjimas ir priimamų sprendimų tvarka. Atkreipiame dėmesį, kad Komisijos sudėtis yra tvirtinama VMI prie FM viršininko įsakymu kiekvieno konkretaus kreipimosi (peticijos) nagrinėjimo atveju, o Komisiją turi sudaryti ne mažiau kaip 5 nariai, iš kurių bent vienas skiriamas iš to VMI prie FM administracijos padalinio, kurio valstybės tarnautojai ir (arba) darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį (toliau — darbuotojas), yra kreipimesi (peticijoje) prašomo pakeisti, papildyti ar pripažinti netekusiu galios VMI prie FM teisės akto rengėjai arba valstybės tarnautojas ir (arba) darbuotojas pagal kompetenciją, kai prašoma priimti naują VMI prie FM teisės aktą. Pagrindinė Komisijos veiklos forma yra posėdžiai, kuriuose vertinama, ar kreipimesi pateikto prašymo ar siūlymo nagrinėjimas priskirtinas VMI prie FM kompetencijai, ar kreipimasis yra peticija, nustatomas peticijos nagrinėjimo būdas, vieta ir laikas, nagrinėjami peticijoje pateiktas prašymas ar siūlymas. Kreipimosi vertinimo, pripažinimo peticija ir peticijos priėmimo nagrinėti klausimus Komisija turi išspręsti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo kreipimosi užregistravimo dienos, o pati peticija turi būti išnagrinėta ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo priimti peticiją nagrinėti priėmimo dienos. Taip pat Komisijos posėdžiuose turi teisę dalyvauti peticijos pareiškėjas (ar jo atstovas), kuris gali išdėstyti savo reikalavimus, atsakyti į Komisijos narių klausimus.

Be to, įgyvendinant Peticijų konstituciniu įstatymu nustatytą peticijų komisijų veiklos viešinimo pareigą, Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje bus skelbiama Peticijų konstitucinio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje nurodyta informacija[4].

 

Šią informaciją taip pat rasite VMI prie FM 2023 m. liepos 5 d. rašte Nr. R-2684.

 

 

Informaciją parengė
Teisės departamentas

 

 

[1] Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau — VMI prie FM).

[2] „6. Šio straipsnio 2, 3, 4 dalyse nurodytų peticijų komisijų kompetencijai nepriskirtą peticiją kitoje valstybės institucijoje, kuri turi įgaliojimus priimti peticijoje pateiktam prašymui ar siūlymui įgyvendinti reikalingą norminį teisės aktą (toliau — kita institucija), nagrinėja peticijų komisijos funkcijas mutatis mutandis šio įstatymo nustatyta tvarka atliekanti kitos institucijos sudaryta komisija ar konkretus valstybės tarnautojas. Ši komisija sudaroma ar konkretus valstybės tarnautojas paskiriamas ir peticijų nagrinėjimas organizuojamas kitos institucijos nustatyta tvarka.“

[3] „Piliečiams laiduojama peticijos teisė, kurios įgyvendinimo tvarką nustato įstatymas.“

[4] „1. Siekiant viešinti peticijų komisijos veiklą, šią komisiją sudariusios institucijos interneto svetainėje turi būti skelbiama:

1) aktuali informacija apie peticijos teisės įgyvendinimą;

2) informacija, kurią privaloma nurodyti kreipimesi, ir (arba) pavyzdinė kreipimosi forma;

3) priimtose nagrinėti peticijose pateikti prašymai ar siūlymai ir juos pagrindžiantys argumentai;

4) peticijų nagrinėjimo būdas, vieta ir laikas;

5) peticijų komisijų išvados;

6) sprendimai dėl peticijose pateiktų prašymų ar siūlymų tenkinimo;

7) šio įstatymo 4 straipsnio 5 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytais pagrindais gauta informacija ar nuomonės [specialistų, ekspertų, valstybės ir savivaldybės institucijų, mokslo ir studijų institucijų, švietimo įstaigų] dėl peticijose pateiktų prašymų ar siūlymų.“