Apie smulkiojo verslo schemos (SVS) Lietuvoje taikymą Lietuvos apmokestinamiesiems asmenims nuo 2025-05-01

1.Kada Lietuvos apmokestinamasis asmuo turi registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje?

Lietuvos apmokestinamasis asmuo nuo 2025-05-01 turi įsiregistruoti PVM mokėtoju, skaičiuoti, deklaruoti ir mokėti PVM, kai:

- bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas PVM apmokestinamas prekes, suteiktas PVM apmokestinamas paslaugas suma per praėjusius kalendorinius metus ir / ar einamaisiais kalendoriniais metais viršija 45 000 eurų. Vertinant, ar einamaisiais kalendoriniais 2025 m. nėra viršyta ši riba (nenumatoma jos viršyti), bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma skaičiuojama nuo 2025 m. sausio 1 d.;

- bendra einamaisiais ar praėjusiais kalendoriniais metais iš kitų valstybių narių PVM mokėtojais įregistruotų (ar privalančių jais būti) asmenų įsigytų ir į Lietuvą atgabentų prekių vertė (neįskaitant PVM) viršija 14 000 eurų;

- jeigu įsigyja užsienio valstybių apmokestinamųjų asmenų šalies teritorijoje teikiamų paslaugų, už kurias jis šio PVM įstatymo 95 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka privalo apskaičiuoti ir sumokėti PVM;

- jeigu teikia paslaugas, kurių teikimo vieta, remiantis paslaugų teikimo vietos nustatymo kriterijais (pagal nuostatas, iš esmės tolygias PVM įstatymo 13 straipsnio 2 dalies 1 punkto nuostatoms), yra kita valstybė narė (išskyrus paslaugas, kurios toje kitoje valstybėje narėje neapmokestinamos PVM arba apmokestinamos taikant 0 procentų PVM tarifą);

- asmuo pats vykdydamas ekonominę veiklą kontroliuoja keletą juridinių asmenų (t. y. dvi ir daugiau įmones) ir jų (t. y. įmonių ir jas kontroliuojančio asmens) bendra gautų (gautinų) pajamų ar iš kitų valstybių narių įsigyjamų prekių suma viršija aukščiau nurodytas ribas.


2.Kada Lietuvos apmokestinamasis asmuo gali pateikti prašymą išregistruoti jį iš PVM mokėtojų, jeigu jis yra registruotas PVM mokėtoju dėl to, kad viršijo 45 000 eurų ribą?

Jeigu asmuo yra registruotas PVM mokėtoju dėl prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo (viršyta 45 000 eurų riba), jis turi teisę pateikti prašymą išregistruoti jį iš įprastų PVM mokėtojų, jeigu:

- praėjusiais ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais bendra atlygio (kartu su kontroliuojančiais asmenimis) už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per praėjusius kalendorinius metus neviršijo 45 000 eurų ir nenumatoma viršyti šios ribos einamaisiais kalendoriniais metais.

Tačiau, toks asmuo turi likti PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, jeigu:

- praėjusiais ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais jis įsigijo paslaugų iš užsienio valstybių ir (arba) suteikė paslaugų kitose valstybėse narėse, ir (arba)

- įsigytų prekių vertė (kartu su kontroliuojančiais asmenimis) iš kitų valstybių narių praėjusiais kalendoriniais metais viršijo ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais viršija 14 000 eurų.


3.Jeigu Lietuvos apmokestinamojo asmens pajamos 2024 m. viršijo 45 000 eurų, ar nuo 2025-05-01 toks asmuo privalės pateikti prašymą ir įsiregistruoti PVM mokėtoju? Kada toks asmuo galės išsiregistruoti iš PVM mokėtojų?

Kadangi apmokestinamojo asmens pajamos 2024 m. viršijo 45 000 eurų ribą, toks asmuo nuo 2025-05-01 privalo įsiregistruoti PVM mokėtoju. Šis apmokestinamasis asmuo galės išsiregistruoti iš PVM mokėtojų 2026 m., jeigu jo pajamos 2025 m. ir 2026 m. neviršys 45 000 eurų ribos, ir jam neatsiras prievolė būti PVM mokėtoju dėl prekių įsigijimo iš kitų valstybių narių ir / ar paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių ir (arba) paslaugų teikimo kitose valstybėse narėse.


4.Jeigu Lietuvos apmokestinamojo asmens pajamos 2024 m. bent vieną mėnesį viršijo 45 000 eurų ribą ir apmokestinamasis asmuo 2025 m. neplanuojama viršyti šios ribos, ar prievolė registruotis PVM mokėtoju vis tiek išlieka?

Taip, toks asmuo privalo registruotis PVM mokėtoju.


5.Kada Lietuvos apmokestinamasis asmuo gali pateikti prašymą išregistruoti jį iš PVM mokėtojų, jeigu jis yra registruotas PVM mokėtoju tik dėl paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių ir (arba) paslaugų teikimo kitose valstybėse narėse?

Jeigu asmuo yra registruotas PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių ir (arba) paslaugų teikimo kitose valstybėse narėse, jis turi teisę pateikti prašymą išregistruoti jį iš PVM mokėtojų, jeigu:

- praėjusiais ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais jis neįsigijo paslaugų iš užsienio valstybių ir (arba) neteikė paslaugų kitose valstybėse narėse ir

- jam neatsirado prievolė registruotis PVM mokėtoju dėl prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo (viršyta 45 000 eurų pajamų riba), ir

- įsigytų prekių vertė iš kitų valstybių narių praėjusiais kalendoriniais metais neviršijo ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais neviršija 14 000 eurų.


6.Ar Lietuvos apmokestinamajam asmeniui, kuriam atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių ir (arba) dėl paslaugų teikimo kitose valstybėse narėse suteikiamas įprastas PVM mokėtojo kodas?

Taip, tokiam asmeniui suteikiamas įprastas PVM mokėtojo kodas.


7.Ar dėl paslaugų (pvz., tarpininkavimo, reklamos ir kt.) įsigijimo iš užsienio platformų, pvz.: Booking, Bolt, Google, Facebook ir kt. Lietuvos apmokestinamajam asmeniui atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju?

Taip, jeigu Lietuvos apmokestinamasis asmuo įsigyja iš užsienio valstybių apmokestinamųjų asmenų šalies teritorijoje teikiamų paslaugų, už kurias jis pagal PVM įstatymo 95 straipsnio 2 dalį privalo apskaičiuoti ir sumokėti PVM, jam atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju.


8.Jeigu Lietuvos apmokestinamasis asmuo yra įsiregistravęs PVM mokėtoju dėl prekių įsigijimo iš kitų valstybių narių ir įsigijo paslaugas iš užsienio valstybių ir (arba) suteikė paslaugas kitoje valstybėje narėje, ar jam reikia papildomai registruotis?

Jeigu asmuo yra registruotas PVM mokėtoju, papildomai jokių veiksmų, įsigijus paslaugas ir (arba) suteikus paslaugas, atlikti nereikia.


9.Ką reiškia sąvoka smulkiojo verslo schema (SVS) Lietuvoje?

Asmuo pasirinkęs taikyti smulkiojo verslo schemą (toliau – SVS) Lietuvoje nuo savo tiekiamų prekių ir (arba) teikiamų paslaugų PVM neskaičiuoja.


10.Ar privaloma taikyti SVS Lietuvoje?

Ne, neprivaloma. Lietuvos Respublikos apmokestinamasis asmuo, kuriam atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju paslaugų įsigijimo ir (arba) paslaugų teikimo tikslais, gali pasirinkti taikyti SVS Lietuvoje, t. y. nuo tiekiamų prekių ir (arba) teikiamų paslaugų PVM gali neskaičiuoti, jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per praėjusius kalendorinius metus neviršija 45 000 eurų ir nenumatoma šios ribos viršyti einamaisiais kalendoriniais metais.


11.Ar Lietuvos apmokestinamasis asmuo, kuriam atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo ir (arba) paslaugų teikimo, privalo registruotis įprastu PVM mokėtoju ar gali pasirinkti taikyti SVS Lietuvoje?

Jeigu tokio asmens pajamos praėjusiais kalendoriniais metais neviršija 45 000 eurų ir nenumatoma šios ribos viršyti einamaisiais kalendoriniais metais, toks asmuo gali registruotis PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, ir nuo savo tiekiamų prekių ir (arba) teikiamų paslaugų PVM gali neskaičiuoti.


12.Ar reikia Lietuvos apmokestinamajam asmeniui, kuris taiko SVS Lietuvoje, papildomai registruotis PVM mokėtoju, jeigu jo pajamos viršijo 45 000 eurų ribą?

Toks asmuo privalo pateikti prašymą tapti įprastu PVM mokėtoju.


13.Kaip pasikeičia PVM mokėtojo statusas, kai Lietuvos apmokestinamasis asmuo praranda teisę taikyti SVS Lietuvoje?

Toks apmokestinamasis asmuo laikomas įprastu PVM mokėtoju.


14.Ar Lietuvos PVM mokėtojams, taikantiems SVS Lietuvoje, taikomos tokios pačios prievolės ir teisės, kaip įprastiems PVM mokėtojams?

PVM mokėtojams, taikantiems SVS Lietuvoje, netaikomos PVM įstatymo nuostatos, nustatančios prievoles ir teises asmenims, registruotiems PVM mokėtojais prekių tiekimo ir (arba) paslaugų teikimo tikslais ir netaikantiems SVS Lietuvoje, t. y. įprastiems PVM mokėtojams.


15.Ar taikomos PVM įstatymo 96 straipsnio nuostatos (PVM apskaičiuoja pirkėjas), kai prekių / paslaugų pirkėjas yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje?

Kai prekių / paslaugų pirkėjas yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, PVM įstatymo 96 straipsnio nuostatos netaikomos.


16.Ar prekių pirkėjas, jeigu jis yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, privalo apskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą PVM už jam užsienio asmens šalies teritorijoje tiekiamas prekes, kai prekės tiekiamos PVM įstatymo 33(1) straipsnio 3 dalyje nustatytomis sąlygomis (trikampė prekyba)?

Taip.


17.Ar prekių pirkėjas, jeigu jis yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, privalo apskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą PVM už jam šalies teritorijoje užsienio asmens, neįsikūrusio šalies teritorijoje, tiekiamas dujas, elektros energiją, šilumos ar vėsumos energiją?

Taip.


18.Ar prekių pirkėjas, jeigu jis yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, privalo apskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą PVM už jam šalies teritorijoje užsienio asmens, neįsikūrusio šalies teritorijoje, tiekiamas prekes, kurios yra instaliuojamos ar surenkamos Lietuvoje?

Taip.


19.Lietuvos apmokestinamasis asmuo 2025 m. įsiregistravo PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje dėl paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių. 2025 m. gruodžio mėnesį šio asmens pajamos iš paslaugų teikimo Lietuvoje viršijo 45 000 eurų ir jam atsirado prievolė registruotis įprastu PVM mokėtoju. Daugiau paslaugų iš užsienio valstybių asmuo neįsigijo. Kada toks asmuo galės išsiregistruoti iš PVM mokėtojų ir taikyti SVS Lietuvoje?

Toks asmuo galės išsiregistruoti iš PVM mokėtojų 2027 m., jeigu jo pajamos iš vykdomos PVM apmokestinamos ekonominės veiklos 2026 ir 2027 metais neviršys 45 000 eurų ribos.


20.Jeigu Lietuvos apmokestinamasis asmuo vykdo keleivių pavėžėjimo veiklą ir perka tarpininkavimo paslaugas iš Bolt ar kitokios panašios platformos, ar nuo suteiktų keleivių pavėžėjimo paslaugų reikia skaičiuoti PVM?

Toks apmokestinamasis asmuo privalo registruotis PVM mokėtoju dėl tarpininkavimo paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių, tačiau gali pasirinkti taikyti SVS Lietuvoje ir nuo savo teikiamų paslaugų PVM gali neskaičiuoti, jeigu tokio asmens pajamos per praėjusius kalendorinius metus neviršija 45 000 eurų ir nenumatoma šios ribos viršyti einamaisiais kalendoriniais metais.


21.Jeigu Lietuvos apmokestinamasis asmuo teikia kirpėjo paslaugas ir perka reklamos paslaugas iš Facebook ar kitos platformos, ar nuo teikiamų kirpėjo paslaugų reikia skaičiuoti PVM?

Toks apmokestinamasis asmuo privalo registruotis PVM mokėtoju dėl reklamos paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių, tačiau gali pasirinkti taikyti SVS Lietuvoje ir nuo teikiamų paslaugų PVM gali neskaičiuoti, jeigu tokio asmens pajamos per praėjusius kalendorinius metus neviršija 45 000 eurų ir nenumatoma šios ribos viršyti einamaisiais kalendoriniais metais.


22.Jeigu Lietuvos apmokestinamojo asmens prekių įsigijimai iš kitų valstybių narių viršija 14 000 eurų, ar toks asmuo gali taikyti SVS Lietuvoje?

Taip, toks asmuo privalo registruotis PVM mokėtoju, tačiau gali pasirinkti taikyti SVS Lietuvoje, jeigu tokio asmens pajamos per praėjusius kalendorinius metus neviršija 45 000 eurų ir nenumatoma šios ribos viršyti einamaisiais kalendoriniais metais.


23.Ar įvykusi prekių tiekimą arba paslaugų teikimą PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, privalo įforminti PVM sąskaita faktūra?

Taip. PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, turi išrašyti PVM sąskaitą faktūrą.


24.Ar PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, išrašomoje PVM sąskaitoje faktūroje turi nurodyti jam suteiktą PVM kodą, PVM tarifą ir PVM sumą?

PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, išrašomoje PVM sąskaitoje faktūroje turi nurodyti jam suteiktą PVM mokėtojo kodą, tačiau PVM tarifas ir PVM suma nenurodomi.


25.Kokią PVM deklaraciją turi pateikti PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje?

PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, privalo pateikti PVM mokėtojo, taikančio SVS Lietuvoje deklaraciją PVM101.


26.Kokiu būdu galima pateikti deklaraciją PVM101?

Deklaracija PVM101 užpildoma ir pateikiama tiesiogiai (realiu laiku) VMI interneto svetainėje adresu www.vmi.lt per Elektroninio deklaravimo informacinę sistemą (EDS).


27.Iki kada reikia pateikti deklaraciją PVM101?

Deklaraciją PVM101 reikia pateikti už praėjusį kalendorinį mėnesį iki kito mėnesio 25 dienos, tačiau tik už tą kalendorinį mėnesį, kurį PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, įsigijo paslaugų iš užsienio valstybių, suteikė paslaugų kitose valstybėse narėse, įsigijo prekių iš kitų valstybių narių, taip pat PVM įstatymo 95 straipsnio 3-5 dalyse nurodytais atvejais (trikampė prekyba ir kt.).


28.Kokias papildomas deklaracijas turi pateikti PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, kartu su deklaracija PVM101?

Jeigu PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, suteikė paslaugų, kurių suteikimo vieta yra kitose valstybėse narėse, PVM mokėtojams, toks asmuo privalo pateikti Prekių tiekimo ir paslaugų teikimo į kitas Europos Sąjungos valstybes nares ataskaitą (FR0564 forma).


29.Ar PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, turi teisę į pirkimo PVM atskaitą?

PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, neturi teisės traukti į PVM atskaitą (susigrąžinti iš biudžeto) įsigytų prekių / paslaugų pirkimo PVM, kadangi nuo savo tiekiamų prekių / teikiamų paslaugų PVM neskaičiuoja.


30.Jeigu PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, parduoda prekes į kitą valstybę narę, ar toks asmuo gali traukti į PVM atskaitą šių prekių ir su jomis susijusių paslaugų pirkimo PVM?

Toks prekių pardavimas yra neapmokestinamas PVM, kadangi prekių pardavėjas yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, todėl traukti į PVM atskaitą prekių ir su jomis susijusių paslaugų pirkimo PVM, negalima.


31.Ar PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, privalo teikti gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenis i.SAF?

Ne, toks asmuo registrų teikti neprivalo.


32.Kaip prekių / paslaugų pirkėjui įsitikinti, kad prekių tiekėjas / paslaugų teikėjas yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, ir pagrįstai patiektų prekių / suteiktų paslaugų neapmokestino PVM?

Tokio mokesčių mokėtojo statutą galima patikrinti VMI interneto svetainėje, adresu https://www.vmi.lt/evmi/mokesciu-moketoju-informacija


33.Jeigu PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, išrašo PVM sąskaitą faktūrą už tiekiamas prekes / teikiamas paslaugas kitam Lietuvos PVM mokėtojui ir joje išskiria mokėtiną PVM, ar pirkėjas turi teisę pirkimo PVM traukti į PVM atskaitą?

PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, išrašęs PVM sąskaitą faktūrą, kurioje išskirtas PVM, netenka teisės taikyti SVS Lietuvoje ir turi pateikti prašymą tapti įprastu PVM mokėtoju. Apskaitos dokumente išskirtas PVM turi būti sumokėtas į valstybės biudžetą, o pirkėjas turi teisę į pirkimo PVM atskaitą bendra PVM įstatyme nustatyta tvarka.


34.Lietuvos apmokestinamasis asmuo, ne PVM mokėtojas Lietuvoje, 2025 m. perka teisines paslaugas iš Latvijos įmonės. Latvijos įmonė pateikia pardavimo dokumentą, kuriame yra nurodytas identifikacinis PVM numeris su žymeniu „EX“ numerio pabaigoje, kuris galioja Lietuvoje. Ar dėl tokio įsigijimo Lietuvos apmokestinamasis asmuo turi apskaičiuoti pardavimo PVM Lietuvoje ir registruotis PVM mokėtoju dėl tokių paslaugų įsigijimo?

Latvijos įmonės teikiamų paslaugų suteikimo vieta yra Lietuvoje. Kadangi Latvijos įmonė taiko SVS Lietuvoje (turi „EX“ kodą), tai Lietuvos apmokestinamajam asmeniui nėra prievolės dėl tokių paslaugų įsigijimo apskaičiuoti pardavimo PVM Lietuvoje ir registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje.


35.Jeigu Lietuvos apmokestinamojo asmens prekių įsigijimai iš kitų valstybių narių Lietuvoje neviršija 14 000 eurų, o pardavimai neviršija 45 000 eurų, ar tai reiškia, kad tokiam apmokestinamajam asmeniui nereikia registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje nei dėl prekių įsigijimų, nei dėl pardavimų?

Taip.


36.Ar Lietuvos apmokestinamasis asmuo gali taikyti SVS Lietuvoje, jeigu viršijo metinę Europos Sąjungoje, smulkiajam verslui nustatytą, apyvartos ribą 100 000 eurų, bet neviršijo vidaus nacionalinės 45 000 eurų ribos?

Taip, gali.


37.Ar PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, pirkdamas prekes / paslaugas Lietuvoje turi pardavėjui (įprastam PVM mokėtojui) nurodyti savo PVM mokėtojo kodą?

PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, neprivalo nurodyti jam suteikto PVM mokėtojo kodo, kadangi toks asmuo neturi teisės į PVM atskaitą.


38.PVM mokėtojas gauna PVM sąskaitą faktūrą iš PVM mokėtojo, taikančio SVS Lietuvoje. Kokiu kodu tokia PVM sąskaita faktūra registruojama i.SAF?

Iš PVM mokėtojo, taikančio SVS Lietuvoje, gauta PVM sąskaita faktūra registruojama i.SAF kodu PVM100.


39.Lietuvos biudžetinė įstaiga, vykdanti valstybės deleguotas funkcijas (neapmokestinamasis asmuo), perka elektronines paslaugas iš Google. Ar įstaiga turi registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo?

Ne. Prievolė registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių yra apmokestinamiesiems asmenims, t. y. asmenims, kurie vykdo ekonominę veiklą. Jeigu įstaiga nevykdo jokios ekonominės veiklos, jai prievolės registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo, nėra.


40.Lietuvos biudžetinė įstaiga, vykdanti valstybės deleguotas funkcijas (neapmokestinamasis asmuo) yra registruota PVM mokėtoja dėl prekių įsigijimo iš kitų valstybių narių (viršijo 14 000 eurų). Ar nuo 2025-05-01 įstaiga galės išsiregistruoti iš PVM mokėtojų ir registruotis PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje?

Taip.


41.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, parduoda finansines PVM neapmokestinamas paslaugas kitos valstybės narės apmokestinamajam asmeniui. Ar dėl tokių paslaugų teikimo įmonei atsiras prievolė registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje?

Ne.


42.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, perka finansines PVM neapmokestinamas paslaugas iš kitų valstybių narių apmokestinamųjų asmenų. Ar dėl tokių paslaugų įsigijimo įmonei atsiras prievolė registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje?

Ne.


43.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, perka reklamos paslaugas iš kitos Lietuvos įmonės, PVM mokėtojos, kuri jas apmokestina PVM ir perparduoda šias paslaugas kitoje valstybėje narėje įsikūrusiam apmokestinamajam asmeniui. Dėl tokių paslaugų pardavimo Lietuvos ne PVM mokėtojas turėtų registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje ir norėtų taikyti SVS Lietuvoje. Ar būtų galima PVM atskaita dėl pardavimo, kuris yra ne PVM objektas Lietuvoje?

PVM mokėtojai, taikantys SVS Lietuvoje, neturi teisės į PVM atskaitą (PVM įstatymo 57 straipsnis).


44.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, perka reklamos paslaugas iš kitos Lietuvos įmonės, PVM mokėtojos, kuri jas apmokestina PVM ir perparduoda šias paslaugas kitoje valstybėje narėje įsikūrusiam apmokestinamajam asmeniui. Dėl tokių paslaugų pardavimo Lietuvos ne PVM mokėtojas turi registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje, bet neužsiregistravo. Ar galės įmonė paslaugų pardavimą deklaruoti FR0608 apyskaitos formoje ir tuo pačiu susigrąžinti pirkimo PVM?

Lietuvos įmonei dėl paslaugų teikimo į kitą valstybę narę yra prievolė registruotis PVM mokėtoju ir jei įmonė nori turėti teisę į PVM atskaitą, ji turi registruotis įprastu PVM mokėtoju.


45.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, perka reklamos paslaugas iš kitos Lietuvos įmonės, PVM mokėtojos, kuri jas apmokestina PVM ir perparduoda šias paslaugas trečiųjų šalių pirkėjams. Ar būtų galima PVM atskaita dėl pardavimo, kuris yra ne PVM objektas Lietuvoje, teikiant FR0608 apyskaitos formą?

Prievolės Lietuvos įmonei registruotis PVM mokėtoju nėra, tačiau įmonė gali registruotis savanoriškai įprastu PVM mokėtoju ir turės teisę į PVM atskaitą.


46.Lietuvos apmokestinamasis asmuo įsigyja paslaugas iš kitų valstybių narių apmokestinamųjų asmenų už kurias jam atsiranda prievolė apskaičiuoti PVM Lietuvoje pagal PVM įstatymo 95 straipsnio 2 dalį, tačiau neįsiregistruoja PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, nes nežinojo, kad reikia. Kokią deklaracijos formą asmuo turi pateikti norėdamas įvykdyti su PVM susijusias prievoles?

Asmuo turi pateikti FR0608 apyskaitos formą.


47.Lietuvos apmokestinamasis asmuo teikia paslaugas kitų valstybių narių apmokestinamiesiems asmenims (pagal PVM įstatymo 13 straipsnio 2 dalį), tačiau neįsiregistruoja PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, kokią deklaracijos formą asmuo turi teikti?

Asmuo turi registruotis įprastu PVM mokėtoju arba PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje. Už laikotarpį kada asmuo nebuvo įsiregistravęs PVM mokėtoju, tačiau vykdė tokius sandorius, deklaracijos neteikiamos.


48.Iki 2025-04-30 pajamos per paskutinius 12 mėnesių neviršijo 45 000 eurų. 2025-05-02 perskaičiavus pajamas per kalendorinius 2024 m. – riba viršijama. Nuo kada atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju?

Prievolė registruotis PVM mokėtoju atsiranda nuo 2025-05-01.


49.2024 m. vieną mėnesį buvo viršyta 45 000 eurų riba. Prievolę apmokestinamasis asmuo įvykdė pateikdamas FR0608 apyskaitos formą. Iki 2025-04-30 45 000 eurų riba nebuvo viršyta. Ar nuo 2025-05-01 tokiam asmeniui atsiras prievolė registruotis PVM mokėtoju? Jeigu taip, ar nuo 2025-05-01 reikės mokėti PVM nuo parduotų prekių (paslaugų)?

Jeigu 2024 m. buvo viršyta 45 000 eurų riba, ar ji viršijama 2025 m., tai nuo 2025-05-01 privaloma registruotis PVM mokėtoju ir mokėti PVM nuo parduotų prekių (paslaugų).


50.Lietuvos PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, parduoda reklamos paslaugas Vokietijos PVM mokėtojui, ar reikia teikti FR0564 ataskaitos formą?

Taip.


51.Lietuvos PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, perka teisines paslaugas iš Italijos apmokestinamojo asmens, ar reikia teikti FR0564 ataskaitos formą?

Dėl paslaugų įsigijimo FR0564 ataskaitos formos neteikiama.


52.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, perka statybos paslaugas iš užsienio apmokestinamųjų asmenų (Lenkijos ir Norvegijos įmonių). Statybų darbai vyksta Lietuvoje. Jeigu užsienio įmonės neįsiregistruoja PVM mokėtojais Lietuvoje, pirkėjui pagal PVM įstatymo 95 straipsnio 5 dalį atsiranda prievolė apskaičiuoti PVM Lietuvoje. Kokią deklaracijos formą pirkėjas turės pateikti? Ar dėl tokio pirkimo reikia registruotis PVM mokėtoju?

Lietuvos įmonė turi pateikti FR0608 apyskaitos formą. Dėl tokio paslaugų įsigijimo nėra prievolės registruotis PVM mokėtoju.


53.Latvijos įmonė, neįsikūrusi Lietuvoje, atlieka statybos darbus Lietuvoje ir turi identifikacinį PVM numerį su žymeniu „EX“ tokio numerio pabaigoje, patvirtintą Lietuvai. Taip pat Latvijos įmonė teikia reklamos paslaugas kitoms Lietuvos įmonėms ir nurodo jai suteiktą kodą. Ar Lietuvos pirkėjams atsiranda prievolė apskaičiuoti PVM?

Ne.


54.Lietuvos įmonė įsiregistravo PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, nes viršijo 14 000 eurų ribą. Kitą mėnesį įmonė perka daugiau prekių iš kitų valstybių narių PVM mokėtojų. Ar pardavėjai galės taikyti 0 proc. PVM tarifą Lietuvos įmonei?

Taip, kadangi prekių įsigijimų vertė viršijo 14 000 eurų ribą.


55.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, 2025 m. sausio mėnesį įsigijo reklamos paslaugas iš Norvegijos įmonės. Lietuvos įmonė pateikė FR0608 apyskaitos formą už sausio mėnesį ir sumokėjo PVM, daugiau paslaugų pirkti neplanuoja. Ar 2025 m. gegužės mėnesį įmonei atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju?

Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, paslaugas įsigijo iki PVM įstatymo pakeitimo, kuris įsigaliojo nuo 2025-05-01, bei į tai, kad Lietuvos įmonė neketina daugiau įsigyti paslaugų iš užsienio ar teikti paslaugas kitose valstybėse narėse, Lietuvos įmonei nėra prievolės registruotis PVM mokėtoju.


56.Lietuvos apmokestinamasis asmuo perka elektronines paslaugas iš užsienio PVM mokėtojo, kadangi pirkėjas ne PVM mokėtojas, remdamasis Tarybos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 282/2011 18 straipsnio nuostatomis, pardavėjas laiko paslaugų pirkėją neapmokestinamuoju asmeniu ir sąskaitoje išskiria „lietuvišką“ arba „savo šalies“ PVM tarifą. Ar Lietuvos apmokestinamasis asmuo turės registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo iš užsienio ir dar kartą apskaičiuoti PVM?

Taip, dėl tokių paslaugų įsigijimo, kai jas perka Lietuvos apmokestinamasis asmuo, paslaugų suteikimo vieta nustatoma pagal pirkėją, todėl pirkėjas dėl tokių paslaugų įsigijimo turi registruotis PVM mokėtoju.

Šiuo atveju pirkėjas neprivalo dar kartą apskaičiuoti PVM, tačiau, įsiregistravęs PVM mokėtoju, jis turi nedelsdamas pranešti paslaugų teikėjui savo PVM mokėtojo kodą, kad ateityje tokiems sandoriams būtų taikoma atvirkštinio apmokestinimo tvarka.


57.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, parduoda teisines paslaugas kitos valstybės narės apmokestintajam asmeniui, dėl tokių paslaugų teikimo nuo 2025-05-01 įmonei atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju. Ar įmonė galės rinktis registruotis įprastu PVM mokėtoju ar PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje?

Įmonei dėl paslaugų teikimo atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju. Įmonė gali pasirinkti ar registruotis įprastu PVM mokėtoju ar PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje.


58.Vokietijos PVM mokėtojas parduoda prekes Lenkijos PVM mokėtojui. Lenkijos PVM mokėtojas perparduoda prekes Lietuvos PVM mokėtojui, taikančiam SVS Lietuvoje. Prekės iš Vokietijos keliauja tiesiai į Lietuvą. Vokietijos PVM mokėtojas parduodamas Lenkijos PVM mokėtojui taiko 0 proc. PVM tarifą, ar Lietuvos įmonė turės apskaičiuoti PVM pagal PVM įstatymo 95 straipsnio 4 dalį? Ar tai gali būti trikampės prekybos sandoris?

Taip.


59.Lietuvos įmonė, ne PVM mokėtoja, 2025 m. gegužės mėnesį įsigyja paslaugą iš Google, 2025 m. birželio mėnesį įsigyja iš Lenkijos įmonės, neįsikūrusios Lietuvoje, prekę su montavimo paslaugomis Lietuvoje. Kokios prievolės atsiranda Lietuvos ir Lenkijos įmonei?

Lietuvos įmonė privalo registruotis PVM mokėtoja dėl paslaugų įsigijimo iš Google ir apskaičiuoti PVM. Taip pat apskaičiuoti PVM nuo iš Lenkijos įmonės įsigytų prekių su montavimo paslaugomis. Lenkijos įmonei prievolių dėl PVM Lietuvoje neatsiranda.


60.Ne Europos Sąjungos šalies pilietis, Bolt vairuotojas Lietuvoje, yra ne nuolatinis Lietuvos gyventojas, vykdo keleivių pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje. Kokios PVM prievolės šiam asmeniui atsiranda?

Ne Europos Sąjungos šalies pilietis turi registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje dėl teikiamų paslaugų nuo pat tokios veiklos vykdymo pradžios.

Vertinant prievolę registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje dėl paslaugų įsigijimo svarbu nustatyti tokio asmens nuolatinę gyvenamąją vietą.

Jeigu pagal PVM įstatymo 2 straipsnio 19 dalies nuostatas, asmuo nėra nuolatinis Lietuvos gyventojas, tai jam prievolės registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo Lietuvoje, nėra.


61.Europos Sąjungos pilietis, Bolt vairuotojas Lietuvoje, yra ne nuolatinis Lietuvos gyventojas, vykdo keleivių pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje. Kokios PVM prievolės šiam asmeniui atsiranda?

Europos Sąjungos šalies pilietis turi registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje dėl teikiamų paslaugų nuo pat tokios veiklos vykdymo pradžios, tačiau gali kreiptis į savo šalies mokesčių administratorių dėl identifikacinio PVM numerio su žymeniu „EX“ numerio pabaigoje suteikimo.

Vertinant prievolę registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje dėl paslaugų įsigijimo svarbu nustatyti tokio asmens nuolatinę gyvenamąją vietą.

Jeigu pagal PVM įstatymo 2 straipsnio 19 dalies nuostatas, asmuo nėra nuolatinis Lietuvos gyventojas, tai jam prievolės registruotis PVM mokėtoju dėl paslaugų įsigijimo Lietuvoje, nėra.


62.Ukrainos pilietis, turintis pabėgėlio statusą Lietuvoje, vykdo keleivių pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje. Kokios PVM prievolės šiam asmeniui atsiranda?

Ukrainos piliečiai, kurie dėl karo yra už valstybės, kurios piliečiai jie yra, ribų ir dėl tokios situacijos negali į ją grįžti bei turintys pabėgėlio statusą Lietuvoje, PVM tikslais, dėl vykdomos ekonominės veiklos laikomi Lietuvos apmokestinamaisiais asmenimis.

Taigi, Ukrainos piliečiui, turinčiam pabėgėlio statusą Lietuvoje, prievolė registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje atsiras tuo atveju, jeigu tokio asmens bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą Lietuvoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per praėjusius kalendorinius metus ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais viršys 45 000 eurų. Taip pat, jeigu bus viršyta 14 000 eurų riba dėl prekių įsigijimo iš kitos valstybės narės.

Tuo atveju, jei Ukrainos pilietis, turintis pabėgėlio statusą Lietuvoje, įsigys paslaugas iš užsienio apmokestinamųjų asmenų, jis turės registruotis PVM mokėtoju bei apskaičiuoti pirkimo PVM nuo įsigytų paslaugų Lietuvoje.


63.Lietuvos apmokestinamasis asmuo, ne PVM mokėtojas, įsigyja prekių iš kitos valstybės narės PVM mokėtojo už 5 000 eurų (neviršija 14 000 eurų ribos). Ar gali toks asmuo savanoriškai registruotis PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, tam, kad tiekėjas taikytų 0 proc. PVM tarifą, o pirkėjas – apskaičiuotų PVM Lietuvoje?

Prievolė registruotis PVM mokėtoju dėl prekių įsigijimo atsiranda kai prekių įsigijimai iš kitos valstybės narės viršija 14 000 eurų. Atsiradus prievolei, asmuo gali pasirinkti registruotis įprastu PVM mokėtoju ar PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje.

Smulkiojo verslo schema suteikia teisę neskaičiuoti PVM nuo pardavimų. PVM kodas, suteiktas mokesčių mokėtojui su požymiu, kad toks PVM mokėtojas taiko SVS Lietuvoje, gali būti naudojamas tik paslaugų įsigijimui iš užsienio, paslaugų teikimui arba prekių įsigijimui kai viršijama 14 000 eurų įsigijimų riba.

Todėl, jeigu PVM mokėtojas, kuris taiko SVS Lietuvoje, neviršija prekių įsigijimo 14 000 eurų ribos, jis pirkdamas prekes iš kitos valstybės narės pardavėjui šio kodo pateikti neturėtų, nes toks mokesčių mokėtojui suteiktas PVM kodas su požymiu SVS Lietuvoje, nėra skirtas prekių įsigijimams neapmokestinti. Todėl, PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, turi įsigyti prekes iš kitos valstybės narės su tos šalies PVM.

Jeigu pardavėjas išrašo PVM sąskaitą faktūrą su 0 proc. PVM tarifu, pirkėjas turi informuoti, kad jam išimtis dėl 0 proc. PVM tarifo netaikoma, kadangi jis yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje.

Jeigu Lietuvos PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje, pateikė PVM kodą ir įsigijo prekes su 0 proc. PVM tarifu, jis turi apskaičiuoti pirkimo PVM Lietuvoje, nes bus laikoma, kad toks PVM mokėtojas nusprendžia būti įprastu PVM mokėtoju, ir praranda teisę taikyti SVS Lietuvoje.


64.Lietuvos apmokestinamasis asmuo, registruotas PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje dėl paslaugų pirkimo iš trečiųjų šalių, įsigyja prekes iš kitos valstybės narės PVM mokėtojo, neviršydamas 14 000 eurų ribos. Ar, nurodęs jam suteiktą PVM mokėtojo kodą, gali pirkti prekes su 0 proc. PVM tarifu? Ar privaloma nurodyti šį kodą, ar galima jo tiekėjui nenurodyti, kad būtų taikomas tos šalies PVM?

Žr. atsakymą į 63 klausimą.


65.Ar asmeniui, įsiregistravusiam PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, yra prievolė teikti i.SAF registrus?

Žr. atsakymą į 31 klausimą.


66.Kirpėja, įsiregistravusi PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, teikia kirpimo paslaugas, klientas paprašo išrašyti PVM sąskaitą faktūrą? Kokį dokumentą turi išrašyti kirpėja? Ar dokumente kirpėja turės nurodyti savo PVM mokėtojo kodą?

Žr. atsakymą į 24 klausimą.


67.Lietuvos apmokestinamasis asmuo įsigyja paslaugas iš kitos valstybės narės ir įsiregistruoja PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje. Prašyme įsiregistruoti pažymi, kad registruojasi dėl paslaugų įsigijimo. Po kelių mėnesių asmuo pradeda teikti paslaugas į kitas valstybes nares. Ar PVM kodas galioja tas pats, ar reikia pažymėti, kad asmuo yra PVM mokėtojas ir dėl paslaugų teikimo.

PVM kodas galioja tas pats, nereikia atlikti jokių pakeitimų.


68.Lietuvos apmokestinamasis asmuo teikia paslaugas į kitas valstybes nares ir yra PVM mokėtojas, taikantis SVS Lietuvoje. Teikdamas tokias paslaugas išrašo supaprastintą PVM sąskaitą faktūrą, ar joje turi būti nuoroda - „atvirkštinis apmokestinimas“?

Jeigu Lietuvos apmokestinamasis asmuo netaiko SVS kitoje valstybėje narėje, t. y. neturi identifikacinio PVM numerio su žymeniu „EX“ tokio numerio pabaigoje, tai turi nurodyti, kad taikomas „atvirkštinis apmokestinimas“, kadangi SVS Lietuvoje taikoma tik vidaus sandoriams, o dėl paslaugų teikimo į kitas valstybes nares asmuo ir registravosi PVM mokėtoju.


69.Ar atsiranda prievolė Lietuvos apmokestinamajam asmeniui, kuris per Booking.com nuomoja nekilnojamąjį turtą Ispanijoje, apskaičiuoti PVM Lietuvoje nuo Booking.com suteiktų paslaugų?

Taip. Lietuvos apmokestinamieji asmenys, kurie vykdydami ekonominę veiklą, iš užsienio apmokestinamųjų asmenų įsigyja automatizuotas elektronines paslaugas (pvz., Booking, Airbnb ar panašias užsienio apmokestinamųjų asmenų teikiamas automatizuotas elektronines paslaugas), turi nuo įsigyjamų paslaugų apmokestinamosios vertės apskaičiuoti ir sumokėti pardavimo PVM Lietuvoje.


70.Ar PVM mokėtojo, taikančio SVS Lietuvoje, apskaitos dokumente privalo būti nurodytas pavadinimas „PVM sąskaita faktūra“?

Ne, pavadinimas nėra privalomas rekvizitas.


71.Ar Lietuvos apmokestinamasis asmuo, kurio apyvarta neviršija 45 000 eurų ribos ir kuris turi paslaugų įsigijimų iš užsienio valstybių, bet nesiregistravo PVM mokėtoju, galės prievoles įvykdyti pateikdamas FR0608 apyskaitos formas?

Tokiam asmeniui yra prievolė registruotis PVM mokėtoju. Neįsiregistravimas PVM mokėtoju neatleidžia asmens nuo prievolės skaičiuoti PVM ir pateikti FR0608 apyskaitos formas.


72.Individualios įmonės, kuri nėra registruota PVM mokėtoja, direktoriaus vardu yra išrašytos sąskaitos faktūros už įmonės reklamą „Facebook“ ir „Amazon“. Sumokėta iš įmonės atsiskaitomosios sąskaitos. Ar įmonė turi registruotis PVM mokėtoja?

Tokia individuali įmonė privalo registruotis PVM mokėtoja bei apskaičiuoti PVM nuo įsigytų paslaugų iš užsienio šalių.


73. 2024 m. gruodžio mėnesį įvyko sandoris už 8 000 eurų, dėl kurio 2024 m. buvo viršyta PVM mokėtoju registravimo riba. Už 2024 m. gruodžio mėnesį pateikta FR0608 apyskaitos forma bei įvykdytos su PVM susijusios prievolės (6 612 eurų apmokestinamoji vertė ir 1 388 eurų PVM). Pajamos (apmokestinamoji vertė) už visus 2024 m. – 46 000 eurų, nuo 2024-01-01 iki 2024-11-30 - 38 000 eurų. Kaip 2025 m. vertinti tokią situaciją: ar viršyta / neviršyta kalendorinių metų (2024 m.) riba?

Prievolė registruotis PVM mokėtoju atsiranda jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per praėjusius kalendorinius metus viršijo ir / ar einamaisiais kalendoriniais metais viršija 45 000 eurų (naujai įsteigtiems Lietuvos apmokestinamiesiems asmenims ši nuostata taikoma, jeigu nenumatoma šios ribos viršyti einamaisiais kalendoriniais metais). PVM turi būti pradėtas skaičiuoti nuo to mėnesio, kurį minėta riba buvo viršyta.

Atlygis – viskas, kas pinigais ar bet kokia kita forma gauta arba gautina kaip atlyginimas už tiekiamas prekes ir (arba) teikiamas paslaugas iš pirkėjų (klientų) ir (arba) trečiosios šalies.

Atsižvelgiant į tai, kad 2024 m. gautas atlygis viršijo 45 000 eurų, t. y. riba per kalendorinius metus buvo viršyta, asmeniui atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju.