Asset Publisher

Registracijos numeris KM3274

Jeigu elektroninio Už Europos Sąjungos teritorijos ribų įsikūrusio apmokestinamojo asmens prašymo grąžinti pridėtinės vertės mokestį (toliau — prašymas grąžinti PVM) teikėjas — užsienio juridinis asmuo (toliau — UJA) neturi mokestinių prievolių ir nėra registruotas Mokesčių mokėtojų registre, jis turi kreiptis į VMI ir pateikti laisvos formos prašymą (toliau — Prašymas) dėl mokesčių mokėtojo identifikacinio kodo (toliau – TIN) suteikimo ir atstovo Mano VMI sistemoje paskyrimo. UJA ar jo įgaliotas asmuo Prašymą gali išsiųsti el. paštu [email protected], paštu ar įteikti tiesiogiai aptarnavimo skyriuje. Laisvos formos Prašymo pavyzdį rasite čia.

Prašyme būtina paminėti, jog UJA norės pateikti Už Europos Sąjungos teritorijos ribų įsikūrusio apmokestinamojo asmens prašymą grąžinti pridėtinės vertės mokestį (pagal 1986 m. lapkričio 17 d. Tryliktąją Tarybos direktyvą 86/560/EEB).

Kartu su Prašymu turi būti pateikti šie papildomi dokumentai:

1) registravimo užsienio valstybėje pažymėjimo kopija ar registro, kuriame saugoma jų byla, išrašas;

2) įgaliojimas / pavedimo sutartis, jeigu Prašymą teikia UJA įgaliotas asmuo. Įgaliojime / pavedimo sutartyje turi būti įgaliojama pasirašyti, teikti prašymus dėl UJA registrinių duomenų, UJA atstovavimo Mano VMI teisių tvarkymo, atstovauti užsakant ir / ar gaunant VMI paslaugas;

3) prašymas suteikti / keisti / nutraukti Mano VMI atstovo, kitų Valstybinės mokesčių inspekcijos informacinių sistemų ir (ar) viešųjų paslaugų srities teises. Prašoma suteikti teises Eil. Nr. 9. „Leidimų, pažymų ir kitų dokumentų užsakymas“ (pažymėti „X“).

4) prašymas suteikti prisijungimo prie VMI informacinių sistemų priemones, jeigu UJA atstovas yra užsienio fizinis asmuo ir jis teiks VMI UJA prašymą grąžinti PVM.

UJA registravimo pažymėjimo kopija ar registro, kuriame saugoma jo byla, išrašai bei pavedimo sutartis ar  įgaliojimas turi būti legalizuoti tos valstybės teisės aktų nustatyta tvarka.

Pateikiami dokumentai turi būti surašyti lietuvių kalba, laikantis bendrinės lietuvių kalbos normų. Jeigu dokumentai surašyti ne valstybine lietuvių kalba, turi būti pridėti jų vertimai, pasirašyti vertėjo ir patvirtinti jo spaudu.

Siunčiant Prašymą ir papildomus dokumentus el. paštu ar paštu būtina pridėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą notaro. Jeigu Prašymas teikiamas el. paštu ir jis pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopijos pridėti nereikia.

Mokesčių administratorius, gavęs UJA Prašymą bei prie Prašymo pridėtus dokumentus, suteiks UJA įgaliotam asmeniui Mano VMI atstovo teises, kurias turėdamas įgaliotas asmuo galės pateikti UJA prašymą grąžinti PVM (plačiau apie prašymą grąžinti PVM žr. „PVM grąžinimas užsienio asmenims - Užsienio apmokestinamiesiems asmenims (116-119 str.“).

Teises aktai

Registracijos numeris KM3273

Lietuvos Respublikoje reziduojantis, į TĮG įeinantis subjektas iki TĮG ataskaitinių finansinių metų paskutinės dienos privalo VMI pranešti apie už TĮG informaciją teiksiantį subjektą.

Pranešimus subjektai turi pateikti prisijungę prie Mano VMI ir pasirinkę: Paslaugos -> Kitos paslaugos -> Pranešimas dėl tarptautinių įmonių grupės informaciją teiksiančio patronuojančio subjekto.

Už kiekvienus ataskaitinius finansinius metus užpildomas atskiras pranešimas.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3272

Seminaro „Nekilnojamojo turto apmokestinimo nekilnojamojo turto mokesčiu ypatumai už 2024 metus" dalijamoji medžiaga.

Pastaba. Jeigu Jūs negalite atsidaryti seminarų dalijamosios medžiagos, prašom atsisiųsti ir įsidiegti nemokamą programą, kuri yra adresu http://get.adobe.com/reader/

Registracijos numeris (18.18-31-1 Mr) RM-44580

Šis paaiškinimas teikiamas, atsižvelgiant į šventiniu laikotarpiu pasikartojančius gyventojų klausimus apie gautų dovanų apmokestinimą pajamų mokesčiu.

Gyventojų dovanojimo būdu gautoms pajamoms GPMĮ[1] nustatytas skirtingas mokestinis režimas, atsižvelgiant į tai, iš kokio asmens, kokios vertės dovanos yra gautos. Didelei tokiu būdu gautų pajamų daliai yra numatytos mokesčio lengvatos, kurias taikant, gautos dovanos yra neapmokestinamos.

Mokesčio lengvatos taikomos dovanoms, gautoms:

  1. iš artimųjų (sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, vaikaičių ir senelių). Iš artimųjų gautos dovanos pajamų mokesčiu neapmokestinamos, nesvarbu, kokia yra jų vertė, ar jos gautos pinigais, ar natūra (nepinigine išraiška).

Gavus dovanų iš artimųjų, vien dėl jų gavimo apdovanotam gyventojui pareiga deklaruoti metines pajamas neatsiranda. Gyventojui pageidaujant, dėl kitų priežasčių teikiamoje metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje[2] gautą dovaną galima deklaruoti (pvz., kai ji yra didelės vertės);

  1. kitų gyventojų (ne iš artimųjų; pvz., iš pusbrolių, tetų, draugų) gautų dovanų vertei (sumai), neviršijančiai 2 500 eurų per kalendorinius metus (toliau — metai).

Jeigu iš kitų gyventojų per metus gautų dovanų vertė (suma) nėra didesnė nei 2 500 eurų, tai apdovanotam gyventojui dėl jų gavimo pareiga deklaruoti metines pajamas neatsiranda.

Apmokestinama:

  • 2 500 eurų viršijanti dovanų, gautų iš kitų gyventojų, vertė (suma). Kai dovanų vertė (suma) yra didesnė nei 2 500 eurų per metus, tai apdovanotas gyventojas turi pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją, deklaruoti visą dovanų vertę (sumą) ir nuo deklaracijoje apskaičiuotos 2 500 eurų viršijančios vertės (sumos, atėmus 2 500 eurų) iki kitų metų gegužės 1 d. sumokėti pajamų mokestį;
  • visa dovanų vertė (suma, netaikant 2 500 eurų lengvatos), kai dovanos yra gautos iš kitų gyventojų, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra valstybėje (teritorijoje), nurodytoje Tikslinių teritorijų sąraše[3]. Tokiu atveju deklaruoti gautą dovaną, apskaičiuoti ir sumokėti pajamų mokestį pareiga tenka apdovanotam gyventojui.

Iš kitų gyventojų gautoms dovanoms, priskirtoms apmokestinamosioms pajamoms, taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas, kai dovanų suma, kuri kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių[4] neviršija 120 VDU[5] sumos (2024 m. — 228 324 Eur). Kai bendra pajamų ne iš darbo santykių suma viršija 120 VDU sumą, tai tokių pajamų viršijančiai daliai taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas;

  1. iš darbdavio, kai dovanų vertė (suma; kartu su gautais prizais) per metus neviršija 200 eurų.

Apmokestinama: 200 eurų viršijanti tokių pajamų dalis, kai iš darbdavio per metus gautų dovanų (ir prizų) suma yra didesnė nei 200 eurų.

Dovanoms, priskirtoms apmokestinamosioms pajamoms iš darbo santykių, yra taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas, jeigu gyventojo gautų dovanų vertė (suma) kartu su metinėmis pajamomis iš darbo santykių[6] neviršija 60 VDU sumos (2024 m. — 114 162 eurų). Kai bendra tokių metinių pajamų suma viršija 60 VDU sumą, tai viršijančiai pajamų daliai taikomas 32 proc. pajamų mokesčio tarifas.

Pareiga apskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti pajamų mokestį nuo 200 eurų viršijančios dovanos vertės (sumos, atėmus 200 eurų) tenka dovanas padovanojusiai įmonei, įstaigai ar kitai Lietuvoje įregistruotai organizacijai. Kai darbdavys nėra įregistruotas Lietuvoje, tai pajamų mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo pareiga tenka pačiam apdovanotam gyventojui.

Apdovanotam gyventojui pareiga deklaruoti metines pajamas ir sumokėti pajamų mokestį atsiranda ir tuo atveju, kai, pvz., iš dviejų darbdavių gautų pajamų iš darbo santykių suma viršija 60 VDU sumą, o darbdaviai pajamų mokestį išskaičiavo pritaikę 20 proc. mokesčio tarifą. Tokiu atveju gyventojui nuo 60 VDU viršijančios pajamų sumos tenka pareiga perskaičiuoti ir sumokėti pajamų mokestį, taikant 32 proc. mokesčio tarifą;

  1. juridinio asmens (ne iš darbdavio) natūra gautoms ne didesnėms nei 100 eurų vertės dovanoms (tokia dovana nelaikoma pajamomis, gautomis natūra).

Apmokestinama: visos piniginės dovanos, taip pat natūra gautos didesnės nei 100 eurų vertės dovanos (neatėmus 100 eurų).

Deklaruoti dovanas, išskaičiuoti ir sumokėti pajamų mokestį privalo dovanas padovanojusi įmonė, įstaiga ar kita Lietuvoje įregistruota organizacija. Kai dovanos davėjas nėra įregistruotas Lietuvoje, tai pajamų mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo pareiga tenka apdovanotam gyventojui.

Apmokestinamosioms dovanoms taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas, kai dovanų suma kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių3 neviršija 120 VDU sumos. Kai tokių pajamų bendra suma viršija 120 VDU sumą, tai viršijančiai pajamų daliai taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas.

Apdovanotam gyventojui pareiga deklaruoti metines pajamas ir sumokėti pajamų mokestį atsiranda ir tuo atveju, kai pajamų ne iš darbo santykių suma viršija 120 VDU sumą, o įstaiga, įmonė ar organizacija pajamų mokestį išskaičiavo, pritaikiusi 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Tokiu atveju nuo 120 VDU viršijančios pajamų dalies gyventojui tenka pareiga perskaičiuoti ir sumokėti pajamų mokestį, taikant 20 proc. mokesčio tarifą.

Kai dovanojama didesnė nei 1 500 eurų suma, dovanojimo sutartis turi būti rašytinės formos, o dovanojimo sutartis, kurios suma didesnė nei 14 500 eurų, taip pat nekilnojamojo daikto dovanojimo sutartis turi būti notarinės formos (CK[7] 6.469 str.).

 

[1] Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymas.

[2] Pavyzdinė pajamų mokesčio deklaracija (GPM311 forma) patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 2019 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. VA-93.

[3] Patvirtintame Lietuvos Respublikos finansų ministro 2001 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 344 „Dėl Tikslinių teritorijų sąrašo patvirtinimo“.

[4] Neįskaitant individualios veiklos pajamų, pajamų iš paskirstytojo pelno, tantjemų, atlygio už veiklą stebėtojų taryboje, valdyboje, paskolų komitete, iš darbdavio gautų autorinių atlyginimų ir mažųjų bendrijų vadovų (ne narių) pajamų už vadovavimą veiklą.

[5] Vidutinių šalies darbo užmokesčio dydžių suma, taikoma einamųjų metų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti.

[6] ir tantjemomis, atlygiu už veiklą stebėtojų taryboje, valdyboje, paskolų komitete, iš darbdavio gautais autoriniais atlyginimais ir mažųjų bendrijų vadovų (ne narių) pajamomis už vadovavimą veiklą neviršija 120 VDU sumos (išskyrus apskaičiuotas 2018 m. ar ankstesnių metų su darbo santykiais (jų esmę atitinkančiais santykiais) pajamas, taip pat ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros bei ilgalaikio darbo išmokas);

[7] Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.

Registracijos numeris KM3271

Seminaro Lietuvos įmonių gyventojams išmokamo autorinio atlyginimo apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu ir deklaravimas dalijamoji medžiaga.

Pastaba. Jeigu Jūs negalite atsidaryti seminarų dalijamosios medžiagos, prašom atsisiųsti ir įsidiegti nemokamą programą, kuri yra adresu http://get.adobe.com/reader/

Registracijos numeris KM3270

Religinės bendruomenės ar bendrijos, religiniai centrai gali būti priskiriami nevyriausybinėms organizacijoms, jeigu atitinka Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatyme (NVPOĮ) nustatytus reikalavimus ir jiems Juridinių asmenų registre (JAR) suteikta nevyriausybinės organizacijos žyma, tačiau jiems netaikoma prievolė įgyti paramos gavėjo statusą.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3269

Pagal Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo (NVPOĮ) nuostatas nevyriausybinėmis organizacijomis nelaikomi:

  • juridiniai asmenys, kurių daugiau negu 1/3 dalyvių yra juridiniai asmenys, nesantys nevyriausybinėmis organizacijomis arba religinėmis bendruomenėmis ar bendrijomis;
  • juridiniai asmenys, kurių dalyviai − juridiniai asmenys, nesantys nevyriausybinėmis organizacijomis arba religinėmis bendruomenėmis ar bendrijomis, turi daugiau negu 1/3 balsų visuotiniame dalyvių susirinkime;
  •  politinės partijos;
  • profesinės sąjungos, darbdavių organizacijos ir jų susivienijimai;
  • organizacijos, kuriose narystė privaloma tam tikros profesijos atstovams;
  • sodininkų bendrijos, daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijos, kiti nekilnojamojo turto bendro valdymo tikslais įsteigti juridiniai asmenys;
  • šeimynos;
  • nuolatinės arbitražo institucijos.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3268

Pagal Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymą (NVPOĮ) nevyriausybinė organizacija suprantama kaip „nuo valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų valdymo nepriklausomas savanoriškumo pagrindais įsteigtas visuomenės ar jos grupės naudai veikiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas nėra siekti politinės valdžios arba įgyvendinti vien tik religinius tikslus.

Daugiau informacijos dėl galimybės gauti nevyriausybinės organizacijos statusą, galima rasti čia.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3267

Sumokėta avansinė akcizų suma yra įskaitoma į kito mokestinio laikotarpio akcizų mokesčio prievoles. Jei pateikus kito mokestinio laikotarpio akcizų deklaraciją mokėtina suma nesusidaro, sumokėtas akcizų avansas priskiriamas prie įmonės permokų.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3266

Avansinė akcizų suma mokama iki einamojo mokestinio laikotarpio 15 dienos, pradedant kitu mokestiniu laikotarpiu po to, kurį paaiškėjo, kad per 3 praėjusius mokestinius laikotarpius iš eilės vidutinė mokėtina į biudžetą akcizų suma viršijo 15 000 eurų.

Mokant avansą naudojamas bendras įmokos kodas – 1001.

Teises aktai