Informacija gyventojams, vykdantiems individualią veiklą

Valstybinė mokesčių inspekcija, atsižvelgdama į karantino metu nustatytus ribojimus individualios veiklos vykdymui dėl COVID-19, sudarė ekonominių veiklų sąrašą – jas vykdantiems, arba vykdžiusiems iki karantino paskelbimo, gyventojams taikomos analogiškos VMI pagalbos priemonės, kaip ir nuo pandemijos nukentėjusioms įmonėms. 

Neigiamą poveikį dėl COVID-19 patyrusių individualių veiklų su pažyma sąrašą galite parsisiųsti paspaudę čia.

Neigiamą poveikį dėl COVID-19 patyrusių vykdomų įsigijus verslo liudijimą sąrašą galite parsisiųsti paspaudę čia.

Individualią veiklą vykdantys gyventojai, kurių ekonominė veikla yra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 veiklų sąrašą,  ir gyventojams, nevykdantiems individualios veiklos,  kuriems nuo kovo 16 d. iki gruodžio 31 d. atsiranda mokėtinų mokesčių (išskyrus administracinių baudų ir vykdomųjų dokumentų prievolių), automatiškai, be prašymo:

  • atleidžiami nuo delspinigių, 
  • nebus inicijuoti nauji mokesčių išieškojimo veiksmai

Mokestinių pagalbos priemonių taikymo tvarka nustatyta 2020 m. kovo 26 d. VMI prie FM viršininko įsakymu Nr. VA-27.

Šiemet savarankiškai dirbantiems gyventojams deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius reikėjo dviem mėnesiais vėliau – VMI nukėlė pajamų mokesčio deklaravimo ir sumokėjimo terminą iki liepos 1 d

Gyventojai, kurių ekonominė veikla yra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 veiklų sąrašą, taip pat gyventojai, nevykdantys individualios veiklos, tačiau nukentėję nuo COVID-19, privalomus mokesčius į biudžetą turėtų mokėti pagal galimybes.

Mokestinės paskolos sutartį be palūkanų galima sudaryti mokesčių skoloms, susidariusioms iki š. m. gruodžio 31 d., o įmokas sumokėti iki 2022 m. gruodžio 31 d. Sudaryti tokiai sutarčiai jokių papildomų dokumentų VMI pateikti nereikia, užtenka prašymo, kuriame reikia nurodyti pageidaujamus įmokų sumokėjimo terminus. Prašymą ir dabar galima pateikti prisijungus prie Mano VMI > Paslaugos > Užsakyti Paslaugą > Mokesčių apskaita ir mokėjimai > Mokestinės nepriemokos sumokėjimo terminų atidėjimas arba išdėstymas.Jei dėl sudėtingos finansinės situacijos dviejų metų mokesčių skolai išdėstyti ir sumokėti neužtenka, galima paprašyti ir ilgesnio mokesčių išdėstymo bei sumokėjimo termino, bet ne ilgesnio kaip iki penkerių metų. Tokiu atveju, mokesčius iki 2022 m. gruodžio 31 d., galima išdėstyti ir sumokėti be palūkanų, o vėlesnio laikotarpio įmokoms bus skaičiuojamos 0,01 proc. per dieną palūkanos.

Ilgesniam kaip dviejų metų mokestinės paskolos sutarties sudarymui yra taikoma standartinė procedūra ir reikalavimai, todėl mokesčių mokėtojas turi pagrįsti savo prašymą dokumentais, kurie apibūdina mokesčių mokėtojo finansinę būklę ir kuriais pagrindžiami prašyme nurodyti duomenys ir aplinkybės.

Gyventojai taip pat gali paprašyti primąją mokestinės paskolos įmoką nukelti vieneriems metams.

Kreiptis dėl MPS sudarymo gyventojai gali iki gruodžio 31 d. ir dar 2 mėnesius po to, iki vasario 28 d.

Jei gyventojas vykdo individualią veiklą pagal pažymą, kuri nėra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 ekonominių veiklų sąrašą, tačiau taip pat susidūrė su veiklos iššūkiais dėl pandemijos, jis gali pateikti supaprastintą prašymą VMI dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo: delspinigių neskaičiavimo, naujų deklaruotų mokesčių neišieškojimo ir / arba palūkanų netaikymo mokestinės paskolos sutarties (MPS) sudarymo atveju.

Nustatytos (supaprastintos) formos prašymą galima parsisiųsti čia.

Prašymą dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo galima pateikti per Mano VMI (skiltyje Paslaugos > Užsakyti Paslaugą > Paklausimai), e. paštu vmi@vmi.lt

Informaciją apie prašymo dėl mokesčių atidėjimo arba išdėstymo dalimis (MPS) tvarką galite rasti čia.

Jei gyventojas vykdė veiklą įsigijęs verslo liudijimą, o ji karantino metu buvo ribojama, tai nutraukus verslo liudijimą, pajamų mokesčio permoką galima susigrąžinti arba ji galės būti įskaitoma kitam verslo liudijimui,  atnaujinus veiklą. 

Svarbu pažymėti, kad veiklos nuo kovo 16 d. nevykdžiusiems verslo liudijimo savininkams suteikiama galimybė veiklą nutraukti ir atgaline data. Tokiu atveju gyventojai turi skambinti į Mokesčių informacijos centrą telefonu 1882 / +370 5 260 5060 arba pateikti elektroninį paklausimą per Mano VMI.