Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Registracijos numeris KM0722

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Nuo 2025-05-01 Lietuvos juridinis ar fizinis asmuo, vykdantis bet kokią ekonominę veiklą (apmokestinamasis asmuo), o 2 punkto atveju – ir juridinis asmuo, kuris nėra apmokestinamasis asmuo, privalo registruotis PVM mokėtoju, jei įvyksta bent viena iš šių situacijų:

  1. PVM apmokestinamų pajamų riba - 45 000 EUR

Jei einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais bendra iš Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdomos PVM apmokestinamos ekonominės veiklos (t. y. PVM apmokestinamų prekių tiekimo ar paslaugų teikimo sandorių, kurie pagal PVMĮ nuostatas laikomi vykstančiais Lietuvos teritorijoje) gauto (gautino) atlygio suma viršija 45 000 eurų.

  1. Prekių įsigijimo riba iš ES - 14 000 EUR

Jei einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais bendra iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (arba privalančių tokiais būti) įsigytų ir į Lietuvą atgabentų prekių vertė (be PVM) viršija 14 000 eurų.

  1. Kontroliuojamų įmonių bendra riba

Jei asmuo vykdydamas ekonominę veiklą kontroliuoja keletą juridinių asmenų (t. y. dvi ar daugiau įmones), ir bendras jų bei asmens einamaisiais ar praėjusiais kalendoriniais metais[*]:

  • gautas (gautinas) atlygis iš PVM apmokestinamos ekonominės veiklos Lietuvoje viršija 45 000 eurų, arba
  • iš kitų ES valstybių narių įsigytų prekių vertė (be PVM) viršija 14 000 eurų. 
  1. Paslaugų įsigijimas iš užsienio valstybių

Jei įsigyjamos paslaugos iš užsienio valstybių apmokestinamųjų asmenų, už kurias pagal PVMĮ 95 straipsnio 2 dalį privaloma apskaičiuoti ir sumokėti PVM.

  1. Paslaugų teikimas į kitas ES valstybes nares

Jei teikiamos paslaugos, kurių teikimo vieta pagal PVMĮ 13 straipsnio 2 dalies 1 punkto nuostatas laikoma kita valstybė narė (išskyrus atvejus, kai paslaugos toje valstybėje neapmokestinamos PVM arba taikomas 0 % PVM tarifas).

Svarbu:

Lietuvos apmokestinamasis asmuo, kuris privalo registruotis PVM mokėtoju dėl:

  • prekių įsigijimo iš kitų valstybių narių;
  • paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių;
  • paslaugų teikimo kitose valstybėse narėse;

gali taikyti smulkiojo verslo schemą, jeigu bendra einamaisiais ar praėjusiais kalendoriniais metais iš vykdomos Lietuvos teritorijoje PVM apmokestinamos veiklos gauto (gautino) atlygio suma neviršija 45 000 eurų.

Taikant šią schemą, nereikia apskaičiuoti pridėtinės vertės mokesčio už tiekiamas prekes ir teikiamas paslaugas Lietuvoje (išskyrus naujų transporto priemonių tiekimą į kitas ES šalis).

Asmuo, pasirinkęs taikyti smulkiojo verslo schemą, laikomas PVM mokėtoju, taikančiu smulkiojo verslo schemą Lietuvoje.

 

Iki 2025-04-30 Lietuvos Respublikos asmenims PVM prievolė (t. y. įsiregistruoti PVM mokėtoju, skaičiuoti, deklaruoti ir mokėti PVM) atsirado, kai:

  • Bendra iš šalies teritorijoje vykdomos PVM apmokestinamos ekonominės veiklos (t. y. PVM apmokestinamų prekių tiekimo ar paslaugų teikimo sandorių, kurie pagal PVMĮ nuostatas laikomi vykstančiais Lietuvos teritorijoje) gauto (gautino) atlygio suma per paskutinius 12 mėnesių viršijo 45 000 eurų ribą;

  • Bendra einamaisiais ar praėjusiais kalendoriniais metais iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojais įregistruotų (ar privalančių jais būti) asmenų įsigytų ir į Lietuvą atgabentų prekių vertė (neįskaitant PVM) viršijo 14 000 eurų ribą;

  • Asmuo pats vykdydamas ekonominę veiklą kontroliavo keletą juridinių asmenų (t. y. dvi ir daugiau įmones) ir jų (t. y. įmonių ir jas kontroliuojančio asmens) bendra[*] gautų (gautinų) pajamų suma per praėjusius 12 mėnesių iš vykdomos šalies teritorijoje PVM apmokestinamos ekonominės veiklos viršijo 45 000 eurų ribą arba einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais bendra (išskyrus PVM) iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (ar privalančiais jais būti) įsigytų prekių vertė viršijo 14 000 eurų ribą.

 


[*] Prievolė skaičiuoti bendrą atlygio sumą ir/arba bendrą įsigytų prekių iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (arba privalančių jais būti) įsigytų prekių vertę, nėra taikoma, jeigu šie asmenys gali įrodyti, kad:

  1. nė vienas šių kontroliuojamų įmonių valdymo organas ir (arba) atskiras valdymo organų narys nėra tas pats asmuo ir

  2. jų faktiškai vykdoma ekonominė veikla nėra to paties pobūdžio ir jie neveikia vienas kito naudai ar interesais.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0738

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Privalomas registravimas

Savanoriškas registravimas

Nedelsdami, kai atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju. Jeigu asmenys nėra įregistruoti Mokesčių mokėtojų registre, tai pirmiausia  pateikiamas prašymas įregistruoti juos Mokesčių mokėtojų registre.

Sprendimas dėl įregistravimo PVM mokėtojų registre priimamas per 3 darbo dienas po prašymo gavimo. Jeigu asmuo turi pateikti papildomus dokumentus, sprendimas turi būti priimamas per 3 darbo dienas, skaičiuojant nuo kitos darbo dienos po visų papildomai pateiktų ir / ar patikslintų duomenų ir / ar dokumentų ir / ar informacijos gavimo dienos.

Ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki tos dienos, nuo kurios pageidauja būti įregistruoti į PVM mokėtojų registrą. Jeigu asmenys nėra įregistruoti Mokesčių mokėtojų registre, tai pirmiausia teikiamas prašymas įregistruoti juos Mokesčių mokėtojų registre.

Sprendimas dėl įregistravimo priimamas per 3 darbo dienas po prašymo gavimo.

Jeigu asmuo turi pateikti papildomus dokumentus, sprendimas turi būti priimamas per 3 darbo dienas, skaičiuojant nuo kitos darbo dienos po visų papildomai pateiktų ir / ar patikslintų duomenų ir / ar dokumentų ir / ar informacijos gavimo dienos.

 

Įregistravimo į PVM mokėtojus / išregistravimo iš PVM mokėtojų prašymai teikiami elektroniniu būdu per VMI portalo autorizuotų elektroninių paslaugų sritį Mano VMI, horizontalaus meniu juostoje pasirinkus Paslaugos > PVM mokestis ir registravimas > PVM mokėtojo arba/ir SVS Lietuvoje dalyvio įregistravimas > Pildyti prašymą.

Pažymėtina, kad jeigu pateiktame Prašyme ir papildomai pateiktoje informacijoje (jeigu ji buvo teikta kartu su Prašymu) nepakanka duomenų pagrįstam įregistravimo PVM mokėtoju sprendimui priimti, t. y. įrašyti duomenys yra netikslūs, jų trūksta arba reikia įsitikinti jų teisingumu, mokesčių administratorius savo iniciatyva patikrina jam prieinamą ir būtiną informaciją, kai tokia informacija jis nedisponuoja, mokesčių administratorius dėl papildomų duomenų ar informacijos gavimo susisiekia su mokesčių mokėtoju turimais kontaktais arba per 3 darbo dienas nuo Prašymo gavimo dienos parengia pranešimą dėl papildomų duomenų pateikimo (FR0619), kuris mokesčių mokėtojui pateikiamas elektroniniu būdu per VMI portalo autorizuotų elektroninių paslaugų sritį Mano VMI. Papildomų duomenų pateikimo pranešime nurodomas darbo dienų skaičius, per kurį reikia pateikti papildomus duomenis ir/ar dokumentus ir/ar informaciją.

Asmuo, pateikęs pilnai ir tinkamai užpildytą prašymą ir kitus dokumentus, PVM mokėtoju tampa nuo datos, kuri yra nurodyta sprendime (FR0618 formoje).

Teises aktai

Registracijos numeris KM3521

      Ši informacija skelbiama:

Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Nuo 2025-05-01 Lietuvos apmokestinamasis asmuo, kuris privalo registruotis PVM mokėtoju dėl:

  • prekių įsigijimo iš kitų valstybių narių 14 000 eurų ribos einamaisiais ar praėjusiais kalendoriniais metais viršijimo;
  • paslaugų įsigijimo iš užsienio valstybių;
  • paslaugų teikimo kitose valstybėse narėse;

gali taikyti smulkiojo verslo schemą (SVS) Lietuvoje, jeigu bendra einamaisiais ar praėjusiais kalendoriniais metais iš vykdomos Lietuvos teritorijoje PVM apmokestinamos veiklos gauto (gautino) atlygio suma neviršija 45 000 eurų.

Taikant šią schemą, nereikia apskaičiuoti pridėtinės vertės mokesčio už tiekiamas prekes ir teikiamas paslaugas Lietuvoje (išskyrus naujų transporto priemonių tiekimą į kitas ES šalis).

Daugiau informacijos apie SVS rasite čia.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3522

Ši informacija skelbiama:

Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Asmuo, pageidaujantis taikyti smulkiojo verslo schemą Lietuvoje, turi pateikti prašymą.

Prašymas, užpildomas ir pateikiamas per autorizuotą elektroninių paslaugų teikimo portalą Mano VMI, pasirinkus:

Paslaugos > PVM mokestis ir registravimas > PVM mokėtojo arba/ir SVS Lietuvoje dalyvio įregistravimas > Pildyti prašymą > Įregistravimas PVM mokėtoju ir nacionalinės smulkaus verslo schemos dalyviu (PVM SVS LT).

Jeigu pateiktame registracijos prašyme nepakanka duomenų pagrįstam įregistravimo sprendimui priimti, t. y. įrašyti duomenys yra netikslūs, jų trūksta arba reikia įsitikinti jų teisingumu, mokesčių administratorius savo iniciatyva patikrina jam prieinamą ir būtiną informaciją. Tais atvejais kai mokesčių administratorius tokia informacija nedisponuoja, dėl papildomų duomenų ar informacijos gavimo susiekiama su mokesčių mokėtoju turimais kontaktais arba per 3 darbo dienas po registracijos prašymo gavimo dienos parengia pranešimą dėl papildomų duomenų pateikimo (FR0619), kuris mokesčių mokėtojui pateikiamas Mano VMI aplinkoje. Papildomų duomenų pateikimo pranešime nurodomas darbo dienų skaičius, per kurį reikia pateikti papildomus duomenis ir/ar dokumentus ir/ar informaciją.

Asmuo, pateikęs pilnai ir tinkamai užpildytą prašymą ir kitus dokumentus, PVM mokėtoju tampa nuo datos, kuri yra nurodyta registracijos sprendime (FR0618 formoje). Priimtas sprendimas dėl PVM mokėtojo registracijos patalpinamas Mano VMI aplinkoje.

Daugiau informacijos apie SVS rasite čia.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0709

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Iki 2025-04-30 45 000 eurų riba turėjo būti vertinama einamuoju metu (t. y. einamajam mėnesiui) atsižvelgiant į per paskutinių 12 mėnesių laikotarpį gautą (numatomą gauti) atlygį už šalies teritorijoje patiektas PVM apmokestinamas prekes (suteiktas PVM apmokestinamas paslaugas).

Skaičiuojant 45 000 eurų ribą neatsižvelgiama (t. y. pajamos nesumuojamos vertinant ribą) į:

  • Atlygį iš PVM neapmokestinamos veiklos;
  • Atlygį už ilgalaikio turto, naudoto apmokestinamojo asmens ekonominėje veikloje, tiekimą;
  • Gautus avansus;
  • Atlygį už nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų tiekimą ir finansinių paslaugų teikimą, kai šie sandoriai yra atsitiktinio pobūdžio ir apmokestinamasis asmuo įprastai nesiverčia tokio pobūdžio veikla.

Atkreiptinas dėmesys, kad PVM prievolė atsirado iš karto (t. y. prievolė įsiregistruoti PVM mokėtoju, deklaruoti ir mokėti PVM atsirado nuo einamojo mėnesio), kai šalies teritorijoje įvykdomas PVM apmokestinamos veiklos sandoris dėl kurio gautas (ar gautinas) atlygis viršijo nustatytą bendrą paskutinių 12 mėnesių gauto (gautino) atlygio 45 000 eurų ribą.

Ribos skaičiavimo pavyzdžiai

1 Pavyzdys:

2023 m. gegužės mėnesį įkurta MB „Ribos skaičiavimas“, kuri vykdo didmeninę prekių prekybą Lietuvoje. Įmonės pardavimai sudaro:

1.

2023 m. gegužė

Prekių tiekimas už 10 000 Eur. Tiekimas įformintas 2023-05-15 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

2.

2023 m. birželis

Prekių tiekimas už 15 000 Eur. Tiekimas įformintas 2023-06-07 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

3.

2023 m. liepa

Prekių tiekimas už 15 000 Eur. Tiekimas įformintas 2023-07-22 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

4.

2023 m. rugpjūtis

Prekių tiekimas už 20 000 Eur. Tiekimas įformintas 2023-08-09 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitys rugsėjo mėnesį.

 

Pagal pateiktą įmonės prekių tiekimo sandorių informaciją, bendra per paskutinių 12 mėnesių laikotarpį įmonės vykdomų PVM apmokestinamų prekių tiekimo sandorių šalies teritorijoje vertė sudaro 60 000 Eur. Kadangi įmonė viršija PVMĮ 71 straipsnyje nustatytą 45 000 eurų ribą, tai įmonei dėl 2023 m. rugpjūčio mėnesį įvykdyto prekių tiekimo sandorio atsiranda prievolė įsiregistruoti PVM mokėtoju, neatsižvelgiant į tai, kad klientas dar nėra atsiskaitęs už patiektas prekes.

Sandorio, su kuriuo buvo viršyta riba, sumą (t. y. 20 000 Eur) įmonė turi deklaruoti iki kito kalendorinio mėnesio (t. y. iki 2023 m. rugsėjo) 25 dienos, pateikiant PVM mokėtoju neįregistruoto asmens PVM mokesčio apyskaitą (forma FR0608)[1] už 2023 m. rugpjūčio mėnesio laikotarpį. Teikiamoje FR0608 formoje PVM mokestis apskaičiuojamas iš visos sandorio vertės (išskaičiavimas atliekamas taikant PVMĮ 92 straipsnyje nurodytą formulę[2]). Mokėtina PVM suma sumokama į Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą 1001 įmokos kodu iki kito mėnesio (t. y. iki 2023 m. rugsėjo) 25 dienos.

2 pavyzdys:

Fizinis asmuo teikia statybos darbų paslaugas Lietuvos teritorijoje. Asmens pajamos per veiklos vykdymo laikotarpį iki šios dienos (pvz. iki 2023 m. rugsėjo) sudaro:

1.

2022 m. spalis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 5 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2022-10-21 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

2.

2022 m. lapkritis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 3 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2022-11-16 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas neatsiskaitė.

3.

2022 m. gruodis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 3 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2022-12-20 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

4.

2023 m. sausis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 2 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-01-23 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

5.

2023 m. vasaris

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 3 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-02-18 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

6.

2023 m. kovas

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 5 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-03-27 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

7.

2023 m. balandis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 2 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-04-19 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

8.

2023 m. gegužė

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 2 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-05-11 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

9.

2023 m. birželis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 4 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-06-13 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

10.

2023 m. liepa

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 5 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-07-26 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

11.

2023 m. rugpjūtis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 6 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-08-17 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas neatsiskaitė.

12.

2023 m. rugsėjis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 4 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-09-10 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitė.

Bendra asmens PVM apmokestinamos veiklos šalies teritorijoje suteiktų paslaugų vertė per paskutinių 12 mėnesių laikotarpį (t. y. laikotarpiu nuo 2022 m. spalio iki 2023m. rugsėjo mėnesio imtinai) sudaro 44 000 Eur.

Kadangi asmens gautas (gautinas) atlygis per paskutinius 12 mėnesių neviršija PVMĮ 71 straipsnyje nustatytos 45 000 Eur ribos, asmeniui nėra prievolės registruotis PVM mokėtoju bei deklaruoti ir mokėti PVM.

Tarkime, kad asmuo tęsdamas statybos darbų paslaugų teikimo veiklą sekantį mėnesį (t. y. 2023 m. spalis) suteikia:

13.

2023 m. spalis

Suteiktos statybos darbų paslaugos už 7 000 Eur. Paslaugų teikimas įformintas 2023-10-18 dieną išrašyta sąskaita faktūra. Klientas atsiskaitys kitą mėnesį.

Asmuo vertindamas ar dėl 2023 m. spalio mėnesio laikotarpiu gauto atlygio (t. y. dėl 7 000 Eur vertės statybos darbų paslaugų suteikimo) jam atsiranda PVM prievolė (t. y. registruotis PVM mokėtoju, skaičiuoti, deklaruoti ir mokėti PVM), turi atsižvelgti į gautą (gautiną) atlygį per paskutinių 12 mėnesių laikotarpį.

Vertinant, ar 2023 m. spalio mėnesį atsiranda prievolė mokėti PVM, paskutinių 12 mėnesių laikotarpis apims laikotarpį nuo 2022 m. lapkričio mėn. iki 2023 spalio mėn., todėl atlygis, kuris buvo gautas už 2022 m. spalio mėnesį atliktus statybos darbus nėra vertinamas.

Bendra gauto (gautino) atlygio suma 2023 m. spalio mėnesio laikotarpiui sudaro 46 000 Eur, taigi atsižvelgiant į PVMĮ 71 straipsnyje nurodytą 45 000 Eur ribą, asmeniui 2023 m. spalio mėnesi atsiranda prievolė įsiregistruoti PVM mokėtoju.

Gautinas 7 000 Eur atlygis už per 2023 m. spalio mėnesio laikotarpį suteiktas statybos darbų paslaugas turi būti deklaruojamas spalio mėnesio laikotarpiui teikiamoje FR0608 formoje iki kito mėnesio 25 dienos. Iš visos sandorio vertės išskaičiuotina mokėtina PVM suma sumokama į Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą 1001 įmokos kodu iki kito mėnesio (t. y. iki 2023 m. lapkričio) 25 dienos.

 

 


[1] Forma FR0608, patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. VA-29. Teikiama elektroninėje deklaravimo sistemoje EDS.

[2] Mokėtina PVM suma = atlygis * T/(100% + T),

čia: T – prekėms ir (arba) paslaugoms PVMĮ nustatytas PVM tarifas (procentais); * - daugybos ženklas.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0729

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Įsiregistruoti PVM mokėtoju savanoriškai turi teisę Lietuvos asmuo, vykdantis ar ketinantis vykdyti ekonominę veiklą, neatsižvelgiant į tai, kad bendra atlygio suma nesiekia 45 000 Eur ribos, išskyrus atvejus, kai vykdoma ir numatoma vykdyti vien tik tokią veiklą, kurioje naudojamų prekių ir / ar paslaugų pirkimo ir / ar importo PVM pagal PVMĮ 62 str. dalies nuostatas negalėtų būti atskaitomas).

Pateikti prašymą įregistruoti PVM mokėtoju taip pat gali asmenys, kurie:

  1. verčiasi vien tik investicinio aukso tiekimu ir pagal PVMĮ 112 str. nuostatas ketina skaičiuoti to investicinio aukso tiekimo PVM;

  2. nuomoja nekilnojamuosius daiktus ir pagal PVMĮ 31 str. nuostatas ketina skaičiuoti PVM už šių daiktų nuomą;

  3. parduoda ar kitaip perduoda nekilnojamuosius daiktus ir pagal PVMĮ 32 str. nuostatas ketina skaičiuoti PVM už tiekiamus nekilnojamuosius daiktus;

  4. teikia PVMĮ 28 str. 1–4 dalyse nurodytas finansines paslaugas ir pagal PVMĮ 28 str. 7 dalies nuostatas ketina skaičiuoti PVM už teikiamas finansines paslaugas;

  5. įsigyja ar ketina įsigyti prekių (išskyrus naujas transporto priemones ar akcizais apmokestinamas prekes), kurių vertė, neįskaitant PVM, sumokėto ar mokėtino ES valstybėje narėje, iš kurios prekės atgabentos, per praėjusius kalendorinius metus nebuvo didesnė kaip 14 000 Eur, ir einamaisiais kalendoriniais metais nenumato viršyti šios ribos.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0734

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Taip, asmuo (fizinis arba juridinis), kuris ketina vykdyti ekonominę veiklą, t. y. ketina tiekti PVM apmokestinamas prekes ir / ar teikti paslaugas, gali įsiregistruoti PVM mokėtoju savanoriškai.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0707

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Biudžetinei įstaigai, kuri vykdo tik jai teisės aktais pavestas funkcijas ir įsigyja iš kitų ES valstybių narių PVM mokėtojų arba privalančių jais būti prekių (išskyrus naujas transporto priemones ar akcizais apmokestinamas prekes), kurių vertė per kalendorinius metus viršijo 14 000 Eur, kyla prievolė registruotis Lietuvos PVM mokėtoja dėl prekių įsigijimo iš kitų ES valstybių narių.

Tuo atveju, jeigu tokia biudžetinė įstaiga savanoriškai (kai aukščiau nurodyta prekių vertė dar nėra viršyta) įsiregistruotų PVM mokėtoja ir kitos ES valstybės narės apmokestinamajam asmeniui praneštų savo PVM mokėtojo kodą, tai šis apmokestinamasis asmuo tiekiamų prekių neapmokestintų, taikydamas savo valstybės PVM. Biudžetinė įstaiga, įsigijusi prekių iš kitos ES valstybės narės, turėtų pati apskaičiuoti tokių prekių pardavimo PVM ir šią sumą įtraukti į PVM deklaraciją. Tuo atveju, jeigu biudžetinė įstaiga neįsiregistruos PVM mokėtoja, tai kitos ES valstybės narės apmokestinamasis asmuo tiekiamas prekes apmokestins PVM taikydamas savo valstybėje tokioms prekėms nustatytą PVM tarifą.

Jeigu biudžetinė įstaiga iš ES valstybės narės įsigyja naują automobilį, prievolės registruotis PVM mokėtoja nėra, tačiau ši įstaiga ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio naujo automobilio atsigabenimo į Lietuvą turi apskaičiuoti PVM mokėtoju neįregistruoto asmens mokėtino PVM apyskaitoje (forma FR0608) įsigyto naujo automobilio pardavimo PVM ir sumokėti jį į biudžetą.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0712

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Apmokestinamąjį asmenį kontroliuojančiu asmeniu laikomas asmuo, kuris:

  1. tiesiogiai ar netiesiogiai valdo daugiau kaip 50 proc. apmokestinamojo asmens akcijų (dalių, pajų) arba kitų teisių į paskirstytinojo pelno dalį, arba išimtinių teisių jas įsigyti; arba
  2. pats valdydamas ne mažiau kaip 10 proc. apmokestinamojo asmens akcijų (dalių, pajų) arba kitų teisių į paskirstytinojo pelno dalį, arba išimtinių teisių jas įsigyti, kartu su susijusiais asmenimis jų valdo daugiau kaip 50 proc.; arba
  3. turi teisę išrinkti (paskirti) daugumą apmokestinamojo asmens valdymo organų narių ir (arba) faktiškai kontroliuoja to apmokestinamojo asmens priimamus sprendimus.

Jeigu tas pats asmuo (vienas ar kartu su kitais asmenimis, kurie pagal PVMĮ 2 str. 31 dalį laikomi su juo susijusiais) kontroliuoja keletą juridinių asmenų, visi jo kontroliuojami juridiniai asmenys ir jis pats (jeigu jis pats šalies teritorijoje vykdo ekonominę veiklą) privalo pateikti prašymus įregistruoti juos PVM mokėtojais arba PVM mokėtojais, taikančiais smulkiojo verslo schemą Lietuvoje, jeigu:

  1. bendra visų jų gauta ar gautina atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas PVM apmokestinamas prekes ir / ar suteiktas PVM apmokestinamas paslaugas suma einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais (iki 2025-04-30 per paskutiniuosius 12 mėn.) viršijo 45 000 eurų ribą arba
  2. šių asmenų bendra iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (ar privalančių jais būti) įsigytų ir į Lietuvą atgabentų prekių vertė (neįskaitant PVM) einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais viršijo 14 000 eurų ribą.

Pažymėtina, kad prievolė skaičiuoti bendrą 45 000 eurų atlygio sumą ir/arba bendrą 14 000 eurų prekių iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (arba privalančių jais būti) įsigytų prekių vertę, nėra taikoma, jeigu šie asmenys gali įrodyti, kad:

  1. nė vienas šių kontroliuojamų įmonių valdymo organas ir (arba) atskiras valdymo organų narys nėra tas pats asmuo ir
  2. jų (t. y. įmonių ir sutuoktinių) faktiškai vykdoma ekonominė veikla nėra to paties pobūdžio ir jie neveikia vienas kito naudai ar interesais.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0717

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Kiekvienas iš šių asmenų (advokatų), laikomi kontroliuojančiais du juridinius asmenis (profesinę bendriją ir UAB), t. y. kiekvienas iš šių asmenų (advokatų) faktiškai kontroliuoja advokatų profesinės bendrijos ir UAB priimamus sprendimus. Todėl pagal PVMĮ 71 str. 7 dalies nuostatas, advokatams (jeigu jie vykdo individualią veiklą) ir jų kontroliuojamiems juridiniams asmenims prievolė registruotis PVM mokėtojais ir skaičiuoti pardavimo PVM atsiranda tuomet, jeigu bendras atlygis iš PVM apmokestinamos veiklos einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais (iki 2025-04-30 per paskutiniuosius 12 mėn.) viršijo 45 000 eurų.

Pažymėtina, kad prievolė skaičiuoti bendrą 45 000 eurų atlygio sumą nėra taikoma, jeigu šie asmenys gali įrodyti, kad:

  1. nė vienas šių kontroliuojamų įmonių valdymo organas ir (arba) atskiras valdymo organų narys nėra tas pats asmuo ir
  2. jų (t. y. įmonių ir sutuoktinių) faktiškai vykdoma ekonominė veikla nėra to paties pobūdžio ir jie neveikia vienas kito naudai ar interesais.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0715

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Jeigu sutuoktiniai neturi rašytinių įrodymų, kad individuali įmonė yra asmeninė vieno sutuoktinio nuosavybė, t. y. įsteigta iš asmeninių to sutuoktinio lėšų, laikoma, kad po santuokos sudarymo vieno iš sutuoktinių (arba kiekvieno sutuoktinio atskirai) įsteigta įmonė yra bendroji jungtinė nuosavybė.

Todėl laikoma, kad kiekvienas iš sutuoktinių pagal PVMĮ nuostatas kontroliuoja keletą juridinių asmenų, t. y. savo individualią įmonę ir sutuoktinio individualią įmonę.

Prievolė registruotis PVM mokėtojomis šioms įmonėms ir sutuoktiniams, jeigu jie patys ar kuris nors iš jų šalies teritorijoje vykdo ekonominę veiklą, atsiranda tuomet, kai bendra šių asmenų gauta ar gautina atlygio suma už šalies teritorijoje patiektas PVM apmokestinamas prekes ir / ar suteiktas PVM apmokestinamas paslaugas einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais (iki 2025-04-30 per paskutiniuosius 12 mėn.) viršijo 45 000 eurų ribą, neatsižvelgiant į tai, kad kiekvienos įmonės ar sutuoktinio, vykdančio ekonominę veiklą šalies teritorijoje, gauta ar gautina atlygio suma iš tokios veiklos yra mažesnė nei 45 000 eurų arba šių asmenų bendra iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (ar privalančių jais būti) įsigytų ir į Lietuvą atgabentų prekių vertė (neįskaitant PVM) einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais viršijo 14 000 eurų ribą.

Pažymėtina, kad šioms individualioms įmonėms ir jas kontroliuojantiems sutuoktiniams, jeigu jie patys šalies teritorijoje vykdo ekonominę veiklą, nėra prievolės skaičiuoti bendros 45 000 eurų atlygio sumos ir/arba bendros 14 000 eurų prekių iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (arba privalančių jais būti) įsigytų prekių vertės, jeigu sutuoktiniai gali įrodyti, kad:

  1. nė vienas šių kontroliuojamų įmonių valdymo organas ir (arba) atskiras valdymo organų narys nėra tas pats asmuo ir
  2. jų (t. y. įmonių ir sutuoktinių) faktiškai vykdoma ekonominė veikla nėra to paties pobūdžio ir jie neveikia vienas kito naudai ar interesais.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0720

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Tais atvejais, kai fizinio asmens sudaromi sandoriai, pvz., naujų butų, žemės sklypų statybai ir kitokie pardavimai turi nuolatinumo požymių (pvz., kai fizinis asmuo parduoda kelis ankstesniais laikotarpiais nupirktus butus, žemės sklypus statybai ar kitokį turtą), tai tokie sandoriai nelaikomi atsitiktiniais ir, jei parduodamas turtas pardavimo momentu yra PVM apmokestinamas ir einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais (iki 2025-04-30 per paskutiniuosius 12 mėn.) atlygis pardavus tokį turtą viršija 45 000 Eur, tai fiziniam asmeniui atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju.

Kai fizinis asmuo parduoda jam nuosavybės teise priklausantį nekilnojamojo turto objektą (butą, žemės sklypą) ir šis sandoris yra atsitiktinio pobūdžio, t. y. fizinis asmuo įprastai nesiverčia nekilnojamojo turto pardavimu, tai, nepriklausomai nuo gautos atlygio sumos, fiziniam asmeniui neatsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju.

Pavyzdys

 

Fiziniam asmeniui buvo atkurta nuosavybės teisė į žemę. Pagal parengtą ir patvirtintą detalųjį planą šis žemės ūkio paskirties žemės sklypas (20 ha) padalintas į 100 sklypų, pakeista žemės naudojimo paskirtis iš žemės ūkio į kitą ir suplanuotiems sklypams nustatytas būdas ir pobūdis, leidžiantis juose vykdyti statybą. Prieš parduodant sklypus fizinis asmuo savo lėšomis į minėtus sklypus nutiesė privažiavimo kelius, atvedė iki sklypų vandentiekį, kanalizaciją, elektrą ir kitas komunikacijas.

 

Fizinis asmuo, prieš parduodamas žemė sklypą, ne tik pakeičia žemės sklypo paskirtį ir padalina į sklypus, bet dar papildomai atlieka aktyvius veiksmus (nutiesia kelius, priveda vandentiekį, elektrą, kitas komunikacijas, sukuria infrastruktūros objektus), kurių pasekoje pasikeičia pats objektas. Tokiu atveju sklypų pardavimas PVM tikslais laikomas fizinio asmens vykdoma ekonomine veikla ir atlygiui už žemės statyboms pardavimus einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais viršijus 45 000 Eur, fiziniam asmeniui atsiras prievolė registruotis PVM mokėtoju.

 

Teises aktai

Registracijos numeris KM0704

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Prievolė įregistruoti PVM mokėtoju investicinį fondą atsiranda tuomet, jeigu investicinis fondas vykdo PVM apmokestinamą veiklą, t. y. pvz., tiekia PVM apmokestinamus nekilnojamojo turto objektus ir iš tokios vykdomos ekonominės veiklos šalies teritorijoje einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais (iki 2025-04-30 per paskutiniuosius 12 mėn.) gauna didesnį kaip 45 000 Eur atlygį.

PVM yra apmokestinami nauji pastatai ir statiniai, naujos pastatų ir statinių dalys (nauju pastatu ar statiniu yra laikomas nebaigtas pastatas ar statinys, taip pat baigtas pastatas ar statinys ar nauja pastato ar statinio dalis – 24 mėn. po jo užbaigimo (pripažinimo tinkamu naudoti) arba esminio pagerinimo) ir žemė statyboms (PVMĮ 32 str.). Todėl tuo atveju, kai investicinis fondas tiekia (parduoda) PVM apmokestinamą nekilnojamąjį turtą Lietuvoje, už kurį gautas / gautinas atlygis einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais (iki 2025-04-30 per paskutiniuosius 12 mėn.) viršija 45 000 Eur ribą, tai jis privalo būti įregistruotas į PVM mokėtojų registrą.

Tuo atveju, jeigu investicinis fondas vykdo veiklą, kurios metu tiekia tik PVM neapmokestinamą nekilnojamąjį turtą (seną pastatą ar statinio dalį, jeigu praėjo daugiau kaip 24 mėn. po jo statybos užbaigimo arba esminio pagerinimo, taip pat žemę, išskyrus žemę statyboms), tai prievolės registruotis PVM mokėtoju nėra. Tačiau tuo atveju, jeigu pagal PVMĮ 32 str. nuostatas investicinis fondas ketina pasirinkti už apmokestinamajam asmeniui PVM mokėtojui, taip pat PVMĮ 47 str. nurodytiems asmenims (išskyrus fizinius asmenis) tiekiamą PVM neapmokestinamą nekilnojamąjį turtą skaičiuoti PVM ir gautas / gautinas atlygis už tokio turto tiekimą einamaisiais arba praėjusiais kalendoriniais metais (iki 2025-04-30 per paskutiniuosius 12 mėn.) viršija 45 000 Eur ribą, tai investicinis fondas privalo būti įregistruotas į PVM mokėtojų registrą.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0710

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Jeigu Lietuvos apmokestinamieji asmenys neįsiregistruoja PVM mokėtojais savanoriškai prieš prekių iš kitos ES valstybės narės įsigijimą, tai jie neturi galimybės kitų ES valstybių narių prekių tiekėjams nurodyti savo PVM mokėtojo kodo. Todėl prekių tiekėjai tiekiamoms prekėms neturi teisės taikyti 0 proc. PVM tarifo. Atitinkamai, Lietuvos apmokestinamieji asmenys, neįsiregistravę PVM mokėtojais, privalės:

  • sumokėti prekių tiekėjų apskaitos dokumentuose nurodytą prekių pardavimo PVM, kuris bus apskaičiuotas pagal prekių tiekėjų valstybėse taikomą PVM tarifą;

  • jei kalendoriniais metais iš ES PVM mokėtojų ar privalančių jais būti įsigytų prekių vertė viršijo 14 000 Eur sumą, nuo sandorio, kuriuo minėta riba buvo viršyta, sumos (neįskaitant PVM, sumokėto kitos ES valstybės narės asmeniui) privalės apskaičiuoti PVM mokėtoju neįregistruoto asmens mokėtino PVM apyskaitoje (forma FR0608) įsigytų prekių pardavimo PVM pagal toms prekėms taikomą PVM tarifą ir sumokėti jį į biudžetą.

  • pradedant ta mėnesio diena, kada buvo viršyta 14 000 Eur riba dėl prekių iš ES valstybės narės įsigijimų, Lietuvos apmokestinamasis asmuo privalės registruotis PVM mokėtoju arba PVM mokėtoju, taikančiu smulkiojo verslo schemą Lietuvoje (jeigu bendra einamaisiais ar praėjusiais kalendoriniais metais iš vykdomos Lietuvos teritorijoje PVM apmokestinamos veiklos gauto (gautino) atlygio suma neviršija 45 000 eurų).

  • jeigu PVM mokėtoju neįsiregistruoja ūkininkas, kuriam taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, tai jis netenka teisės gauti iš pirkėjų 6 proc. kompensacinį priedą, t. y. privalo išsiregistruoti iš ūkininkų, kuriems taikoma kompensacinio PVM tarifo schema, registro.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3136

Ši informacija skelbiama:
Prekių tiekimo (paslaugų teikimo) įforminimas PVM sąskaita faktūra (78-1, 79, 82, 105, 109 str.)
Apskaita, PVM sąskaitų faktūrų registras (78 str.)
Neįsiregistravusio PVM mokėtoju asmens
Lietuvos apmokestinamieji asmenys
Įsiregistravusio PVM mokėtoju asmens

PVMĮ 78 straipsnyje nustatyta, kad apmokestinamieji asmenys privalo tvarkyti apskaitą teisės aktų nustatyta tvarka ir tokiu būdu, kad iš jos duomenų būtų galima teisingai nustatyti šio asmens prievoles, susijusias su PVM.

Atsižvelgiant į tai, apmokestinamieji asmenys, vykdantys ekonominę veiklą ir privalantys įsiregistruoti PVM mokėtojais (PVMĮ 71 ir 71-1 straipsniai), bet jais neįsiregistravę, įvykusį prekių tiekimo / paslaugų teikimo sandorį, kuris turi būti apmokestinamas PVM, privalo įforminti kitu apskaitos dokumentu nei PVM sąskaita faktūra (pavyzdžiui, gali būti įforminama sąskaita faktūra). Šiame dokumente fiziniai asmenys, vykdantys ekonominę veiklą,  vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 780[1] 8-1 punkto nuostatomis, privalo išskirti mokėtiną į biudžetą PVM, juridiniai asmenys – gali išskirti mokėtiną į biudžetą PVM sumą. Toks PVM išskyrimas yra būtinas tam, jog būtų užtikrintas sistemos neutralumas ir prekes ar paslaugas įsigiję apmokestinamieji asmenys, turintys teisę įsigytą pirkimo PVM įtraukti į PVM atskaitą, galėtų šia savo teise pasinaudoti.


[1] Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 29 d. nutarimas Nr. 780 „Dėl Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklių patvirtinimo“.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0736

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys
Užsienio apmokestinamieji asmenys

Jeigu pasikeičia asmens kontroliuojami ar jį kontroliuojantys asmenys ar jų duomenys, PVM mokėtojas privalo pateikti įregistravimo į pridėtinės vertės mokesčių mokėtojus / išregistravimo iš pridėtinės vertės mokesčių mokėtojų / keitimo / registrinių duomenų papildymo prašymą ir nurodyti pasikeitusius kontroliuojančius ir / ar kontroliuojamus asmenis ar pasikeitusius šių asmenų duomenis.

Jeigu pasikeičia registriniai ir / ar papildomi mokesčio mokėtojo įregistravimo PVM mokėtoju metu pateikti duomenys, VMI apie tai turi informuoti pats mokesčių mokėtojas per Mano VMI.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0741

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys

Lietuvos Respublikos apmokestinamasis asmuo gali išsiregistruoti iš PVM mokėtojų, jeigu:

  • bendra atlygio (kartu su kontroliuojančiais asmenimis) už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per praėjusius kalendorinius metus neviršijo 45 000 eurų ir nenumatoma viršyti šios ribos einamaisiais kalendoriniais metais.

Tačiau, asmuo turi likti PVM mokėtoju, taikančiu SVS Lietuvoje, jeigu:

  • praėjusiais ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais įsigijo paslaugų iš užsienio valstybių ir (arba) suteikė paslaugų kitose ES valstybėse narėse, ir (arba)
  • prekių, įsigytų iš kitų ES valstybių narių (kartu su kontroliuojančiais asmenimis), vertė praėjusiais ir (arba) einamaisiais kalendoriniais metais viršijo 14 000 eurų.

Asmuo taip pat gali būti išregistruotas iš PVM mokėtojų, jeigu:

  •  pabaigia veiklą dėl likvidavimo arba reorganizavimo, arba
  •  nevykdo ekonominės veiklos.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0745

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys
Užsienio apmokestinamieji asmenys

PVM mokėtojas (ar atitinkamus įgaliojimus turintis jo atstovas), pageidaujantis išsiregistruoti iš PVM mokėtojų, turi užpildyti išregistravimo iš PVM mokėtojų prašymą. Prašymas VMI pateikiamas ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki prašyme nurodytos išregistravimo iš PVM mokėtojų datos.

Prašymas pateikiamas Mano VMI pasirinkus skiltį Paslaugos > PVM mokestis ir registravimas > PVM mokėtojo arba/ir SVS Lietuvoje dalyvio išregistravimas > Pildyti prašymą.

VMI iniciatyva išregistruojamam asmeniui prašymo užpildyti nereikia.

VMI, per 5 darbo dienas (skaičiuojant nuo kitos darbo dienos po prašymo išregistruoti iš PVM mokėtojų gavimo) išnagrinėjęs prašymą ir nustatęs, kad nurodytos teisingos išregistravimo priežastys, priima sprendimą (forma FR0518) išregistruoti iš PVM mokėtojų ir apie tai informuoja mokesčių mokėtoją.

Sprendimas mokesčių mokėtojui yra pateikiamas per Mano VMI.

Teises aktai

Registracijos numeris KM0746

Ši informacija skelbiama:
Lietuvos apmokestinamieji asmenys
Užsienio apmokestinamieji asmenys

Mokesčių administratoriaus iniciatyva, prieš tai įvertinus PVM mokėtojų ekonominės veiklos pobūdį (mokesčių administratorius privalo kiekvieną kartą prieš priimdamas sprendimą, įvertinti mokesčių mokėtojo ekonominę veiklą, kaip ji suprantama pagal PVM įstatymo 2 straipsnio 8 dalį), PVM mokėtojai gali būti išregistruojami, kai nevykdo ekonominės veiklos ir/ar neįsigyja prekių iš kitų valstybių narių. Išvada turi būti pagrįsta mokesčių administratoriaus surinktų įrodymų visuma ir jų pakankamumas yra vertinamas kiekvienoje konkrečioje situacijoje, remiantis turimais duomenimis:

  • du mokestinius laikotarpius iš eilės (kai mokestinis laikotarpis yra mėnuo), o tais atvejais, kai mokestinis laikotarpis yra ketvirtis arba pusmetis, PVM mokėtojas nepateikė vieno mokestinio laikotarpio PVM deklaracijos ar PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenų per Išmaniosios mokesčių administravimo informacinės sistemos (i. MAS) Elektroninio sąskaitų faktūrų posistemį (i. SAF) arba pateiktose PVM deklaracijose ir/ar PVM sąskaitų faktūrų registruose deklaruoti tik nulinių reikšmių duomenys;
  • tris mokestinius laikotarpius iš eilės PVM deklaracijose, kai mokestinis laikotarpis yra mėnuo, o tais atvejais, kai mokestinis laikotarpis yra ketvirtis arba pusmetis – vienoje PVM deklaracijoje, deklaravo tik grąžintiną PVM sumą ir nedeklaravo prekių tiekimų ar paslaugų teikimų, ar prekių įsigijimų iš kitų valstybių narių, taip pat nėra informacijos, kad buvo įsigyjamas (statomas) ilgalaikis turtas ar įsigyjamos prekės (paslaugos), skirtos ekonominei veiklai vykdyti;
  • juridinis asmuo (išskyrus mažąsias bendrijas, kuriose sudarytos civilinių paslaugų teikimo sutartys) neturi samdomų darbuotojų ir (ar) reikalingų išteklių ekonominei veiklai vykdyti;
  • pateikti duomenys ir/ar dokumentai neįrodo vykdomos ar numatomos vykdyti PVM apmokestinamos ekonominės veiklos realumo ir/ar jos tęstinumo;
  • per Pranešime dėl išregistravimo iš PVM mokėtojų nurodytą terminą nepateikė papildomų duomenų ir/ar dokumentų, ir/ar informacijos ir/ar neatsiliepė į mokesčių administratoriaus prašymą pateikti paaiškinimus apie vykdomą ekonominę veiklą;
  • kontrolės ar stebėsenos veiksmų metu per nurodytą terminą nepateikė informacijos ir/ar dokumentų, pagrindžiančių pakankamą nuosavų ar skolintų lėšų turėjimą veiklai vykdyti;
  • nevykdo mokesčio administratoriaus nurodymo (-ų), kuris (-ie) duotas/(-i), siekiant įsitikinti, kad mokesčių mokėtojas vykdo ekonominę veiklą ir deklaruoja teisingus duomenis;
  • mokesčių mokėtojas nerandamas jo nurodytose buveinėse ir/ar deklaruotose veiklos vykdymo vietose;
  • vadovui apribota teisė eiti viešojo ir (ar) privataus juridinio asmens vadovo pareigas ar būti kolegialaus valdymo organo nariu;
  • mokesčių mokėtojas įformino neįvykusias ūkines operacijas ir jas registravo buhalterinėje apskaitoje (įskaitant atvejus, kai apie sandorius su užsienio apmokestinamaisiais asmenimis iš skirtingų šaltinių gaunama prieštaringa informacija, pvz., užsienio asmuo neigia turėjęs sandorių, užsienio asmuo nerandamas ir/ar nepateikė patikrinti apskaitos dokumentų);
  • įsteigtas, įregistruotas ar įsigytas pagal pamestus, dingusius, suklastotus ar kitaip prarastus dokumentus arba asmuo, pagal kurio dokumentus įsteigtas, įregistruotas PVM mokėtojas, raštiškai neigia jį įsteigęs, įregistravęs ar įsigijęs;
  • mokesčių administratorius turi informacijos apie asmens piktnaudžiavimą/pažeidimus mokesčių teisės srityje, taip pat yra teisėsaugos institucijų pateikta informacija apie pradėtą ikiteisminį tyrimą;
  • pateikė Mokesčių deklaracijų pateikimo, jų pateikimo termino pratęsimo ir mokesčių mokėtojų laikino atleidimo nuo mokesčių deklaracijų ir (arba) kitų teisės aktuose nurodytų dokumentų pateikimo taisyklių, patvirtintų Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. VA-135 „Dėl Mokesčių deklaracijų pateikimo, jų pateikimo termino pratęsimo ir mokesčių mokėtojų laikino atleidimo nuo mokesčių deklaracijų ir (arba) kitų teisės aktuose nurodytų dokumentų pateikimo“, 2 priedą „Pranešimas apie laikiną veiklos nevykdymą/Prašymas laikinai atleisti nuo mokesčių deklaracijų ir (arba) kitų dokumentų pateikimo dėl laikino veiklos nevykdymo“ ir nepateikė Prašymo išregistruoti jį iš PVM mokėtojų.

Iš PVM mokėtojų automatiškai išregistruojami mokesčių mokėtojai, kurie:

  • yra išregistruoti iš Mokesčių mokėtojų registro Mokesčių mokėtojų registro nuostatų nustatyta tvarka;
  • yra mirę arba paskelbti mirusiais (fiziniai asmenys). Mirusio fizinio asmens vykdytos ekonominės veiklos paveldėtojas, ketinantis toliau vykdyti tą ekonominę veiklą, gali pateikti Prašymą įregistruoti jį PVM mokėtoju.

Teises aktai