Самозайнята особа - бізнес ліцензія

Будь ласка, виберіть машинний переклад українською мовою

Ukrainos piliečiai gali vykdyti savarankišką komercinę, gamybinę, kūrybinę ar profesinę veiklą Lietuvoje. Pasirinkti galima iš dviejų veiklos formų – tai individuali veikla pagal pažymą arba su verslo liudijimu. Užsienio piliečiams galioja tie patys reikalavimai, kaip ir Lietuvos piliečiams – veiklą būtina registruoti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI), deklaruoti gautas pajamas, sumokėti mokesčius, laikytis kitų teisės aktų.

Kreiptis į VMI dėl veiklos registravimo galite po to, kai užsiregistruojate Migracijos departamente. Jums nereikia gauti leidimo gyventi Lietuvoje.

Kokią veiklą galima vykdyti su verslo liudijimu?

Verslo liudijimas gali būti išduotas veiklos rūšims, nurodytoms verslo liudijimų klasifikatoriuje. Jos taip pat pateikiamos ir verslo liudijimo skaičiuoklėje, kurioje galite sužinoti, kokią fiksuotą mokesčio sumą reikės sumokėti už konkrečią veiklą. 

Kaip įsigyti verslo liudijimą?

Pateikti prašymą įsigyti verslo liudijimą galite:

SVARBU! Registruotis vizitui į VMI reikia iš anksto:

Kokių duomenų reikia pildant prašymą?

Prašyme reikia nurodyti:

  • veiklos su verslo liudijimu rūšį (kiekvienai veiklos rūšiai reikalingas atskiras verslo liudijimas);
  • veiklos vykdymo teritoriją ir vietą (jei būtina);
  • laikotarpį, kuriam įsigyjate verslo liudijimą;

Išsiaiškinti, kokias veiklas galite vykdyti su verslo liudijimu ir kokią mokesčio sumą reikės sumokėti, savarankiškai galima čia arba Jums padės Jus aptarnaujantis VMI specialistas.

Kokius dokumentus reikia turėti?

  • asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę);
  • leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje, o jei leidimas dar neišduotas –Migracijos departamento išduotą užsieniečio registracijos pažymėjimą (privalu).

SVARBU! Nuo 2022-04-01 vykdant statybos darbų veiklą, statybvietėje privaloma turėti Skaidriai dirbančio ID, kurį galima gauti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyboje (Sodra). Daugiau informacijos, kaip jį gauti, rasite čia.

Kada gausiu verslo liudijimą ir galėsiu pradėti vykdyti veiklą?

Verslo liudijimas išduodamas per 1-4 darbo dienas nuo prašymo pateikimo. Gavus liudijimą, galima pradėti veiklą. Gyventojui verslo liudijimas gali būti siunčiamas nurodytu e. paštu, galima pasiimti atėjus į VMI iš anksto užregistruoto vizito metu.

SVARBU! Pateikus prašymą reikės iš anksto sumokėti apskaičiuotą GPM sumą. Kai verslo liudijimas įsigyjamas trumpesniam nei 3 mėnesių laikotarpiui, reikės iš anksto sumokėti ir Valstybinio socialinio draudimo įmoką (VSD). Jei savarankiškos veiklos Lietuvoje iki šiol nevykdėte (tai pirmas kartas), VSD  nereikės mokėti 1 metus nuo pirmosios veiklos pradžios.

Rekomenduojame turėti mokėjimą įrodančius dokumentus (kvitą).

Mokant GPM mokėjime reikės nurodyti:

  • juridinio asmens (gavėjo) kodą – 188659752;
  • gavėjo pavadinimą – Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR FM;
  • mokėtojo vardą, pavardę;
  • įmokos kodą (už verslo liudijimą) 1461.
  • sumą;

Sąskaitos Nr.

Banko kodas

Banko pavadinimas

SWIFT kodas

LT78 7290 0000 0013 0151

72900

AS "Citadele banka" Lietuvos filialas

INDULT2X

LT05 7044 0600 0788 7175

70440

AB SEB bankas

 

CBVILT2X

LT32 7180 0000 0014 1038 71800 AB Šiaulių bankas CBSBLT26

LT74 4010 0510 0132 4763

40100

Luminor Bank AS Lietuvos skyrius

AGBLLT2X

LT24 7300 0101 1239 4300

73000

„Swedbank" AB

HABALT22

LT42 7230 0000 0012 0025

72300

UAB Medicinos bankas MDBALT22

Kiti būdai:

  • AB „Lietuvos paštas" pašto skyriuose;
  • SOLLO, UAB tarpininko MAXIMA LT, UAB savitarnos ir kitose kasose bei www.sollo.lt;
  • UAB „Perlas Finance“: „Perlo“ terminaluose, „Lietuvos spauda“ kioskuose, „Narvesen“ parduotuvėse.

Kuriam laikui galiu įsigyti verslo liudijimą?

Verslo liudijimas gali būti išduodamas pageidaujamam laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip iki kalendorinių metų pabaigos. Trumpiausias laikotarpis, kuriam gali būti išduodami paslaugų ir gamybos verslo liudijimai, yra 5 dienos (nebūtinai einančios paeiliui), prekybos verslo liudijimai – 1 diena.

Kokie yra individualios veiklos su verslo liudijimu ypatumai?

Vykdant veiklą su verslo liudijimu:

  • gyventojas gali parduoti prekes ir teikti paslaugas įmonėms, jei jų veikla nesutampa su gyventojo veikla. Jei iš tokių įmonių jis gauna daugiau nei 4 500 eurų pajamų, tai suma, kuri viršiją šią ribą, yra apmokestinama kaip iš individualios veiklos pagal pažymą gautos pajamos (nuo 5 iki 15 proc. GPM).
  • Gyventojui nesuteikiama teisės gauti pajamų už paslaugas ir prekes iš įmonių, jei įmonės ir gyventojo veiklos yra tokios pačios. Visos pajamas iš tokių sandorių bus apmokestinamos kaip iš individualios veiklos pagal pažymą gautos pajamos (nuo 5 iki 15 proc. GPM).

Daugiau apie veiklos su verslo liudijimu apribojimus rasite čia.

Kokie mokesčiai vykdant veiklą su verslo liudijimu?

Vykdant individualią veiklą su verslo liudijimu reikia mokėti:

  • Gyventojo pajamų mokestį (GPM);
  • Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas[1];
  • Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas;
  • Kai kuriais atvejais - PVM.

Kaip ir kada mokamas GPM?

Kiekvienai veiklos su verslo liudijimu rūšiai nustatytas fiksuotas pajamų mokesčio (GPM) dydis, kurį kasmet nustato savivaldybės.

Rekomenduojame naudotis Verslo liudijimo skaičiuokle norint sužinoti mokesčio sumą. Mokestį reikia sumokėti prieš veiklos pradžią.

Jei per kalendorinius metus iš veiklos su verslo liudijimu gaunate 45 000 eurų pajamų (pajamos iš visų savarankiškų veiklų sumuojamos), tai suma, kuri viršija šią ribą, yra apmokestinama kaip individualios veiklos pagal pažymą pajamos (nuo 5 iki 15 proc. GPM).

SVARBU! Dėl pajamų deklaravimo nenuolatiniams Lietuvos gyventojams. Jei per metus iš veiklos su verslo liudijimo gavote pajamų, kurios viršija 45 000 eurų ribą, pajamas būtina deklaruoti kitais metais iki gegužės 2 d. ir sumokėti GPM. Jei pajamos neviršija ribos – jų deklaruoti nereikia.

Pvz., jei veiklą pradėjote 2023 m. ir per metus gavote pajamų, kurios viršija ribą, pajamas reikės deklaruoti 2023 m. pasibaigus - iki 2024 m. gegužės 2 d.

PVM mokestis

Kai gyventojas teikia paslaugas ir parduoda prekes Lietuvoje ir jo pajamos per paskutinius 12 mėnesių viršija 45 000 eurų sumą, jam gali atsirasti pareiga įsiregistruoti PVM mokėtoju ir mokėti PVM Lietuvoje.

Kokios yra pareigos vykdant veiklą su verslo liudijimu?

  • Nustatytais atvejais, suteikus paslaugą / pardavus prekę išduoti apskaitos dokumentą (Išsamesnę informaciją rasite čia.
  • Pildyti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą (jeigu naudojamas kasos aparatas, pildyti kasos aparato kasos operacijų žurnalą). Žurnalo pavyzdį lietuvių kalba rasite čia, jį galite atsispausdinti. Taip pat jį galite nusipirkti parduotuvėse, prekiaujančiose buhalterinės apskaitos blankais. Daugiau apie tai rasite čia.
  • Galite apskaitą vesti per VMI sukurtą sistemą i.APS, tačiau tam reikės įregistruoti savarankišką veiklą ir VMI prisijungimo duomenų (daugiau informacijos čia). i.APS sistema veikia anglų ir lietuvių kalbomis.

Kokie yra individualios veiklos pagal pažymą ir su verslo liudijimu skirtumai?

Palyginimą rasite čia.

Kiti mokesčiai: VSD ir PSD
Dėl daugiau informacijos apie VSD ir PSD mokesčius galite „Sodros" internetinėje svetainėje. Rusų kalba - čia. Anglų kalba - čia.

Taip pat galite skambinti  (+370 5) 250 0883  arba 1883.


[1] VSD ir PSD įmokos yra mokamos „Sodrai“.