Lengvatiniai PVM tarifai nuo 2021 m. liepos 1 d.

1. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas tik maitinimo paslaugoms, teikiamoms fiziniams asmenims?

 

Ne, lengvatinis 9 proc. PVM tarifas yra taikomas ir tais atvejais, kai maitinimo paslaugos yra teikiamos juridiniams asmenims.


2. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas ir greitojo maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms?

 

Taip, gali.


3. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas maistui išsinešimui, kai toks maistas yra užsakomas per trečiųjų asmenų programėles?

 

Lengvatinis 9 proc. PVM tarifas yra taikomas nepriklausomai nuo to, kokiu būdu klientai užsisako maistą iš maitinimo įstaigų ir kokiu būdu toks maistas yra pristatomas klientams.


4. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas prekybos centrų parduodamiems kulinarijos gaminiams?

 

Ne, negali.


5. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas prekybos centrų parduodamiems kulinarijos gaminiams, kuriuos pirkėjai gali suvartoti specialiai tam prekybos centro pritaikytose salelėse?

 

Ne, negali.


6. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas degalinėse parduodamiems dešrainiams, mėsainiams, įv. sumuštiniams ir pan.? Ar PVM tarifo taikymas priklauso nuo to, ar degalinėje maistas yra šildomas?

 

Ne, negali. Tai, ar maistas šildomas, neturi įtakos, sprendžiant klausimą dėl lengvatinio PVM tarifo taikymo degalinėje.


7. Ar viešbutis, kuris tiekia pusryčius už atskirą atlygį (ne viešbučio svečiams ar viešbučio svečiams, kuriems pusryčiai nėra apgyvendinimo paslaugų dalis), gali pusryčius, apmokestinti, taikydamas 9 proc. PVM tarifą?

 

Jeigu viešbutis turi savo restoraną, kavinę ar pan. maitinimo vietą ir pusryčiai yra organizuojami tokios maitinimo vietos, tai 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas (išskyrus alkoholinius gėrimus).


8. Restoranas už fiksuotą įmokos dydį organizuoja vėlyvuosius pusryčius švediško stalo principu. Kitaip tariant, asmuo, susimokėjęs nustatytą įmokos dydį, turi teisę rinktis bet kokį maistą ar gėrimą iš siūlomų, tą patį patiekalą valgyti kelis kartus ir pan. Tarp siūlomų restorano gėrimų yra ne tik kava, arbata, gaivieji gėrimai, bet ir alkoholinis kokteilis „Mimoza“, šampanas. Kokiu tarifu turėtų būti apmokestinama už vėlyvuosius pusryčius sumokama fiksuota įmoka?

 

Kadangi vėlyvųjų pusryčių pirkėjas turi teisę rinktis bet kokius gėrimus ar patiekalus iš restorano siūlomų ir negalima identifikuoti, ar toks pirkėjas vartos alkoholinius gėrimus, jei vartos – tai kiek, tai visa fiksuota įmoka apmokestinama, taikant 9 proc. PVM tarifą.


9. Restoranas už fiksuotą įmokos dydį organizuoja vėlyvuosius pusryčius švediško stalo principu. Kitaip tariant, asmuo, susimokėjęs nustatytą įmokos dydį, turi teisę rinktis bet kokį maistą ar gėrimą iš siūlomų, tą patį patiekalą valgyti kelis kartus ir pan. Restoranas yra nustatęs 2 tipų fiksuoto dydžio įmokas – mažesnę tiems klientams, kurie nepageidauja alkoholinių gėrimų, ir didesnę tiems klientams, kurie pageidauja alkoholinių gėrimų. Kaip turi būti apmokestinamos šios fiksuoto dydžio įmokos?

 

Mažesnė fiksuoto dydžio įmoka, kurią moka klientai už vėlyvuosius pusryčius be teisės vartoti alkoholinius gėrimus, yra apmokestinama, taikant 9 proc. PVM tarifą. Didesnio dydžio fiksuota įmoka, kurią moka klientai, pasirinkę vartoti alkoholinius gėrimus, turi būti išskaidyta į 2 dalis ir apmokestinta skirtingais PVM tarifais: įmokos dalis lygi mažesnei fiksuotai įmokai apmokestinama, taikant 9 proc. PVM tarifą, o likusi įmokos dalis (t. y. skirtumas tarp didesnės fiksuotos įmokos dydžio ir mažesnės fiksuotos įmokos dydžio) yra apmokestinama, taikant 21 proc. PVM tarifą.


10. Restoranas klientams siūlo degustacines vakarienes. Degustacinės vakarienės meniu klientai gali rinktis iš tokių variantų: 4 patiekalų degustacija (2 užkandžiai, 1 karštasis patiekalas, 1 desertas), 6 patiekalų degustacija (2 užkandžiai, 2 karštieji patiekalai, 2 desertai). Jei klientai pageidauja, restoranas siūlo prie degustacinės vakarienės priderintus vynus: kai yra 4 patiekalų degustacinė vakarienė, už vynus papildomai reikia mokėti 20 eurų asmeniui, kai 6 patiekalų – 30 eurų asmeniui. Kokiu PVM tarifu turi būti apmokestinama restorano siūloma degustacinė vakarienė?

 

Tiek 4, tiek 6 patiekalų degustacinė vakarienė yra apmokestinama, taikant 9 proc. PVM tarifą. Prie degustacinių vakarienių siūlomi priderinti vynai yra apmokestinami, taikant 21 proc. PVM tarifą.


11. Leidybos įmonė X užsako restorane verslo vakarienę 7 asmenims. Vakarienę sudaro šalti ir karšti užkandžiai, karšti patiekalai, desertai, 7 taurės balto vyno, 7 taurės raudono vyno, stalo vanduo. Kokiu PVM tarifu turi būti apmokestinama tokia verslo vakarienė?

 

Verslo vakarienė bus apmokestinama 2 skirtingais PVM tarifais: šalti ir karšti užkandžiai, karšti patiekalai, desertai, stalo vanduo bus apmokestinami, taikant 9 proc. PVM tarifą, o 7 taurės balto vyno ir 7 taurės raudono vyno – taikant 21 proc. PVM tarifą.


12. Klientas kavinėje perka picą, gaiviojo gėrimo buteliuką ir bokalą alaus. Kokiu PVM tarifu turi būti apmokestinama pica, gaivusis gėrimas ir bokalas alaus?

 

Pica ir gaivusis gėrimas apmokestinami, taikant 9 proc. PVM tarifą, o bokalas alaus – taikant 21 proc. PVM tarifą.


13. Kavinėje klientas perka taurę vyno ir puoduką juodos kavos. Kokiu PVM tarifu turi būti apmokestinama taurė vyno ir puodukas juodos kavos?

 

Taurė vyno apmokestinama, taikant 21 proc. PVM tarifą, puodukas juodos kavos – 9 proc. PVM tarifu.


14. Kavinėje klientas perka 2 buteliukus gaiviųjų gėrimų. Kokį PVM tarifą turi taikyti kavinė?

 

Kavinė taiko 9 proc. PVM tarifą.


15. Restoranas parduoda įvairius patiekalus, kurių sudėtyje yra alkoholinių gėrimų (pvz., jautienos troškinys raudoname vyne, šokoladinis tortas su romu ir vyšniomis). Kokiu PVM tarifu turi būti apmokestinami tokie patiekalai?

 

Taikomas 9 proc. PVM tarifas.


16. Kokteilių baras parduoda klientams alkoholinius kokteilius Mojito. Be to, klientams pageidaujant, kokteilių baras kokteilius Mojito gamina ir be alkoholio. Kaip turi būti apmokestinami parduodami kokteiliai?

 

Alkoholiniai kokteiliai Mojito apmokestinam 21 proc. PVM tarifu, o nealkoholiniai Mojito – 9 proc. PVM tarifu.


17. Įmonė valdo kelias kebabų pardavimo vietas (stacionarias ir mobilias). Tokiose kebabų pardavimo vietose yra parduodami kebabai, alkoholiniai ir nealkoholiniai gėrimai. Stacionariose kebabų pardavimo vietose klientai turi galimybę įsigytus kebabus suvalgyti / gėrimus išgerti vietoje. Mobiliose kebabų pardavimo vietose kebabai ir gėrimai gali būti įsigyjami tik išsinešimui. Kokį PVM tarifą turėtų taikyti įmonė?

 

Nepriklausomai nuo to, ar kebabai / gaivieji gėrimai yra parduodami stacionariose ar mobiliose pardavimo vietose, ar klientas pasirenka kebabus valgyti stacionarioje vietoje ar ne, kebabai / gaivieji gėrimai yra apmokestinami 9 proc. PVM tarifu. Alkoholiniams gėrimams turi būti taikomas 21 proc. PVM tarifas.


18. Maitinimo įstaiga savo valdomose stacionariose ir mobiliose maitinimo vietose suteikia galimybę klientams įsigyti savo gamybos įvairių sultinių, kibinų, salotų, gaiviųjų gėrimų. Be to, maitinimo įstaiga savo pagamintus kibinus tiekia kitiems juridiniams asmenims, kurie tokius kibinus parduoda savo kavinėse, parduotuvėse. Kokį PVM tarifą turėtų taikyti įmonė?

 

Kai maitinimo įstaiga parduoda sultinius, kibinus, salotas, gaiviuosius gėrimus klientams suvartoti, tai yra taikomas 9 proc. PVM tarifas. Tačiau tais atvejais, kai maitinimo įstaiga parduoda savo produkciją asmenims, kurie jie perparduoda, tai tokia produkcija turi būti apmokestinta 21 proc. PVM tarifu, nes tokios produkcijos pardavimas nėra nei maitinimo paslauga, nei maisto tiekimas išsinešimui.


19. Maitinimo įstaiga A įmonės B organizuojamam pobūvyje yra atsakinga už svečių maitinimą. Pobūvio metu svečiams yra siūlomi įvairūs užkandžiai (švediško stalo principu), alkoholiniai, nealkoholiniai gėrimai bei 5 patiekalų vakarienė. Kokį PVM tarifą turi taikyti maitinimo įstaiga A?

 

Įvairūs užkandžiai, nealkoholiniai gėrimai, 5 patiekalų vakarienė yra apmokestinama, taikant 9 proc. PVM tarifą, alkoholiniams gėrimams turi būti taikomas 21 proc. PVM tarifas.


20. Ar turizmo agentūra, kuri perparduoda maitinimo paslaugas, gali tokių paslaugų perpardavimui taikyti lengvatinį PVM tarifą?

 

Negali.


21. Sporto klubas be sporto paslaugų taip pat kioskelyje prie sporto klubo klientams parduoda gaiviuosius gėrimus, ledus. Ar sporto klubas gali taikyti 9 proc. PVM tarifą parduodamiems ledams, gaiviesiems gėrimams?

 

Negali.


22. Įmonė valdo sporto klubą, kuriame be sporto paslaugų, taip pat klientams specialiai įrengtame bare yra siūloma vietoje pagamintų sveikuoliškų įv. vaisių ir daržovių kokteilių. Ar tokių kokteilių pardavimui yra taikomas 9 proc. PVM tarifas?

 

Taip, taikomas.


23. Įmonė valdo sporto klubą. Sporto klubo patalpose taip pat yra picerija, kurią valdo ta pati įmonė. Ar įmonė gali taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą picerijoje parduodamoms picoms ir gaiviesiems gėrimams?

 

Taip, picerijoje parduodamiems gaiviesiems gėrimams ir picoms taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas.


24. Fizinis asmuo vydo individualią veiklą ir įvairiuose pobūviuose teikia desertų šou paslaugą. Ar fizinis asmuo teikiamoms desertų šou paslaugoms taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą?

 

Negali.


25. Ar atrakcionų parkų parduodamiems bilietams gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Negali.


26. Ar batutų centrų parduodamiems bilietams gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Negali.


27. Ar įmonė, valdanti jogos studiją, gali tokios studijos lankymo abonementus apmokestinti, taikydama lengvatinį 9 proc. PVM tarifą?

 

Gali.


28. Ar bilietai į kiną gali būti apmokestinami 9 proc. PVM tarifu?

 

Gali, jei jie neturi būti neapmokestinami pagal PVM įstatymo 23 str. nuostatas.


29. Ar salių bei konferencijų įrangos nuomai taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


30. Esame viešbutis ir turime restoraną. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas maisto prekėms, parduodamoms viešbučio registratūroje, kaip pvz., sumuštiniai, picos, šokoladai, čipsai, gaivieji gėrimai ir pan.?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas tokiu atveju nėra taikomas.


31. Viešbutis maistą ir gėrimus parduoda ne tik restorane ar bare, tačiau taip pat teikia konferencijų dalyvių maitinimo paslaugas, suteikia galimybę svečiams įsigyti užkandžius bei gėrimus iš kambariuose esančių mini barų, leidžia svečiams užsisakyti patiekalus iš restorano į kambarius, teikia maitinimo paslaugas išvažiuojamuosiuose renginiuose. Kam viešbutis gali taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą?

 

Konferencijos dalyvių maitinimo paslaugos, maisto užsakymas į kambarį, maitinimo paslaugų išvažiuojamuosiuose renginiuose teikimas apmokestinamas, taikant lengvatinį 9 proc. PVM tarifą.

Užkandžių bei gėrimų pardavimas iš mini barų viešbučio numeriuose apmokestinamas standartiniu PVM tarifu.


32. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas bilietams į SPA ar vandens pramogas sporto klube?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


33. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas seifų nuomai, rankšluosčių nuomai, pirčių procedūroms, vaikų kambariams, sportinio inventoriaus nuomai ir pan. papildomoms paslaugoms sporto klube?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


34. Ar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas indų nuomai?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


35. Įmonė organizuoja įvairias vaikų stovyklas, kuriose vyksta įvairūs renginiai vaikams (pvz., animatorių pasirodymai), taip pat vaikai yra maitinami. Stovyklos kaina yra nustatoma vienam vaikui už tam tikrą stovyklos lankymo laikotarpį. Ar stovyklos lankymui gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


36. Įmonė organizuoja gimtadienio šventes, t. y. sudaro gimtadienio programą, pasirūpina vieta gimtadienio šventei, teikia pramogines paslaugas numatytas programoje (pvz., animatorių pasirodymai, magų triukai ir pan.), pasirūpina gimtadienio šventės dalyvių maitinimu. Ar tokia įmonės teikiama paslauga gali būti apmokestinama, taikant lengvatinį 9 proc. PVM tarifą?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


37. Koks PVM tarifas taikomas tabako gaminiams, kuriuos parduoda restoranai, kavinės?

 

Tabako gaminiams taikoma standartinis PVM tarifas.


38. Asmenys (fiziniai ir juridiniai) teikia masažų, SPA, pirčių procedūrų, soliariumo, hamamo paslaugas. Ar tokių paslaugų teikimui gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas? Kokį PVM tarifą taikyti tokioms paslaugoms?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


39. Restoranas taiko klientų aptarnavimo mokestį, kuris apskaičiuojamas kaip x proc. nuo sąskaitos. Kokiu PVM tarifu turėtų būti apmokestinamas toks aptarnavimo mokestis nuo liepos 1 d.?

 

Aptarnavimo mokestis nėra mokamas už atskirai klientui teikiamą paslaugą, todėl toks mokestis turėtų būti traukiamas į suteiktų maitinimo paslaugų apmokestinamąją vertę ir turėtų būti apmokestinamas taip, kaip apmokestinamos maitinimo paslaugos. Kitaip tariant, aptarnavimo mokestis skaičiuojamas kaip x proc. nuo maitinimo paslaugų, kurioms taikomas 9 proc. PVM tarifas, ir jam taikomas 9 proc. PVM tarifas, ir kaip y proc. nuo paslaugų, kurios apmokestinamos, taikant 21 proc. PVM tarifą (maitinimo paslaugų dalies, susijusios su alkoholiniais gėrimais), ir jam taikomas 21 proc. PVM tarifas.


40. Ar kavinė, kuri parduoda kavą tiek vietoje, tiek išsinešimui, parduodama supakuotas kavos pupeles kaip prekę, gali taikyti 9 proc. PVM tarifą?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas tokiu atveju nėra taikomas.


41. Jei kavinė parduoda ir kavą, ir daugkartinį puodelį, kurį pirkėjas gali pasirinkti pirkti ar ne, ar kavai turi taikyti 9 proc. PVM tarifą, o puodeliui - 21 proc. PVM tarifą?

 

Taip.


42. Koks PVM tarifas bus taikomas maisto, skirto išsinešti, pakuotei, jeigu maistas išsinešti perkamas iš maitinimo įstaigų per įvairias maisto užsakymo į namus programėles (pvz., Bolt, Wolt ir kt.)?

 

Pakuotės vertė turėtų įeiti į perkamo maisto vertę, todėl pakuotei taikomas toks pat PVM tarifas kaip ir tiekiamam maistui išsinešti.


43. Koks PVM tarifas bus taikomas maisto, skirto išsinešti, pakuotei, jeigu maistas išsinešti perkamas maitinimo įstaigoje, nesinaudojant įvairiomis maisto užsakymo į namus programėlėmis (pvz., Bolt, Wolt ir kt.), ir pirkėjas jį pats išsineša?

 

Pakuotės vertė turėtų įeiti į perkamo maisto vertę, todėl pakuotei taikomas toks pat PVM tarifas kaip ir tiekiamam maistui išsinešti.


44. Koks tarifas bus taikomas pakuotei, jeigu klientas nebaigė valgyti maisto ir kavinėje paprašė jį supakuoti, kad galėtų išsinešti nesuvalgytą maistą namo?

 

Pakuotės vertė turėtų įeiti į perkamo maisto vertę, todėl pakuotei taikomas toks pat PVM tarifas kaip ir maistui.


45. Jeigu iš maitinimo įstaigos užsakoma pica išsinešti, nesinaudojant įvairiomis maisto užsakymo į namus programėlėmis (pvz., Bolt, Wolt ir kt), ir klientas gali pasirinkti, ar atvyks ir atsiims užsakymą pats, ar už papildomą mokestį jam picą pristatys į namus maitinimo įstaiga, kaip turėtų būti apmokestinama pica, ir kaip – maisto išsinešti pristatymas klientui į namus?

 

Pristatymo paslauga yra atskira paslauga, todėl ji apmokestinama, taikant standartinį PVM tarifą, o picai yra taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas.


46. Ar klientui, sumokėjus už sudaužytus indus, gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


47. Kavinė X garsėja išskirtinėmis gaivių gėrimų stiklinėmis bei alaus bokalais. Klientai turi galimybę kavinėje X įsigyti gaivių gėrimų stiklinėmis ir alaus bokalus įsigyti. Ar tokių stiklinių ir bokalų pardavimui gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


48. Kokiu tarifu apmokestinamas restorano atlygis, gautas už staliukų rezervaciją (rezervacija nepasinaudojus klientui pinigai negrąžinami, visas sumokėtas atlygis už rezervaciją gali būti panaudotas, apmokant už kliento įsigytas maitinimo paslaugas, rezervuoti staliukus galima bet kokiai datai, jeigu tokia data nėra vėlesnė kaip 3 mėn. nuo rezervacijos prašymo)?

 

Aprašytu atveju mokamas staliukų rezervacijos mokestis laikytinas avansu už būsimas maitinimo paslaugas, prievolės mokėti PVM už tokį sumokėtą avansą nėra. Jeigu maitinimo paslaugos nebus suteiktos, t. y. rezervacija nebus pasinaudota, tai restoranui likęs avansas bus ne PVM objektas ir prievolės sumokėti PVM taip pat neatsiras.


49. Įmonė vykdo mažmeninę prekybą, t. y. parduoda įvairius kepinius, kavą, kitus fasuotus produktus. Taip pat turi įrengtus staliukus parduotuvėje. Ar įmonė gali taikyti 9 proc. PVM tarifą?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


50. Ar naktinis klubas gali taikyti 9 proc. PVM tarifą įėjimo bilietui?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


51. Ar žaidimui kėgliais, biliardui gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


52. Ar vandenlenčių nuomai gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


53. Kavinė fiziniams ir juridiniams asmenims teikia savaitės, mėnesio, ketvirčio užsakomojo maitinimo paslaugas, kas rytą pristatydama klientui paruošto maisto krepšelį (be alkoholinių gėrimų) į kliento nurodytą vietą. Ar taip tiekiamam maistui galima taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą?

 

Taip.


54. Kavinė teikia savaitės, mėnesio ar kito laikotarpio maisto prenumeratą į namus, t. y. kavinė sukuria receptus, superka produktus, kartą per savaitę juos pristato klientams, kurie patys iš pristatytų produktų pagal receptus gamina patiekalus. Ar tokiai maisto prenumeratai gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


55. Įmonė valdo sporto klubą ir parduotuvę. Tiek sporto klubas, tiek parduotuvė yra tame pačiame pastate, tik skirtinguose aukštuose. Parduotuvėje taip pat yra vieta, kurioje yra įrengtas atskiras kasos aparatas ir kurioje iš aparatų parduodami ledai ir kava, nealkoholiniai kokteiliai, bulvytės, kiti patiekalai ir gėrimai, kurie skirti valgyti iš karto arba išsinešti. Ar tokioje vietoje parduotiems ledams, kavai, nealkoholiniams kokteiliams ir kt. gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


56. Parduotuvėse yra kavos aparatai, skirti gaminti kavą klientams. Klientai kavą gali gerti vietoje arba išsinešę. Ar tokiai kavai gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Ne, lengvatinis PVM tarifas nėra taikomas.


57. Kaip pritaikyti lengvatinį PVM tarifą, jeigu dėl naujai įsigaliojusių tarifų įmonė nespėjo perprogramuoti kasos aparato?

 

Lengvatinį PVM tarifą galima bus pritaikyti, išrašant buhalterinę pažymą ir joje perskaičiuojant pritaikytą (kasos aparato kvite įmuštą) standartinį PVM tarifą į lengvatinį PVM tarifą.


58. Restorane yra parduodami dovanų kuponai maitinimo paslaugoms. Kaip tokie parduodami kuponai turėtų būti apmokestinami?

 

Atsižvelgiant į tai, kad maitinimo paslaugoms gali būti taikomi skirtingi PVM tarifai (pvz., restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamos maitinimo paslaugos apmokestinamos lengvatiniu 9 proc. tarifu, tačiau kai šias paslaugas įsigyja diplomatai pateikdami sertifikatą, Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija pateikdama Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka patvirtintus dokumentus, taikomas 0 proc. PVM tarifas), tai maitinimo paslaugų dovanų kuponai PVM tikslais laikytini daugiatipiais kuponais, kurių pardavimas yra laikomas ne PVM objektu, todėl joks PVM tarifas nėra taikomas. PVM turės būti skaičiuojamas tik tada, kai bus pasinaudojama kuponu ir bus suteiktos maitinimo paslaugos.


59. Viešbutis platina dovanų kuponus apgyvendinimo paslaugoms. Kaip apmokestinami tokie viešbučio platinami dovanų kuponai?

 

Atsižvelgiant į tai, kad pagal turizmo veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatytą tvarką teikiamoms apgyvendinimo paslaugoms gali būti taikomi skirtingi PVM tarifai (pvz., viešbučių, motelių, svečių namų, privataus apgyvendinimo teikėjų ir panašių asmenų teikiamos apgyvendinimo paslaugos apmokestinamos lengvatiniu 9 proc. tarifu, tačiau kai šias paslaugas įsigyja diplomatai pateikdami sertifikatą, Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija pateikdama Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka patvirtintus dokumentus, taikomas 0 proc. PVM tarifas), tai apgyvendinimo paslaugų dovanų kuponai PVM tikslais laikytini daugiatipiais kuponais, kurių pardavimas yra laikomas ne PVM objektu, todėl joks PVM tarifas nėra taikomas. PVM turės būti skaičiuojamas tik tada, kai bus pasinaudojama kuponu ir bus suteiktos apgyvendinimo paslaugos.


60. Viešbutyje yra parduodami dovanų kuponai, kurie leidžia klientui pasirinkti, kokia paslauga naudotis: boulingu, SPA, maitinimo restorane, dviračių nuoma ir pan. Kaip tokie parduodami kuponai turėtų būti apmokestinami?

 

Tokie viešbučio parduodami kuponai laikomi daugiatipiais. Daugiatipių kuponų pardavimas yra laikomas ne PVM objektu, todėl joks PVM tarifas nėra taikomas. PVM tokiu atveju turės būti skaičiuojamas tik tada, kai bus pasinaudojama kuponu ir bus suteikiamos atitinkamos paslaugos.


61. Koks PVM tarifas taikomas restorane tiekiamiems nealkoholiniams gėrimams: kavai, arbatai, vaisvandeniams, nealkoholiniam alui ir nealkoholiniam vynui?

 

Taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas.


62. Kaip apmokestinamos už papildomą mokestį restoranų teikiamos šventinių staliukų serviravimo ir dekoravimo paslaugos?

 

Taikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas.


63. Bendrovei priklauso restoranas, kavinė ir keli mažmeninės prekybos taškai. Klientų patogumui suteikiama galimybė išankstinius viešojo maitinimo (restorano ir kavinės) maisto užsakymus atsiimti bei už juos atsiskaityti ir bendrovės valdomuose mažmeninės prekybos taškuose. Ar tokiu atveju, atsiskaitant už viešojo maitinimo taškų gamintą maisto užsakymą mažmeninės prekybos taškuose, gali būti taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Taip, jeigu maistas iš restorano ar kavinės yra pristatomas į tokį mažmeninės prekybos tašką atsiėmimui.


64. Viešbutyje veikia restoranas, tačiau šis restoranas priklauso ne viešbutį valdančiai įmonei, o kitai nesusijusiai įmonei. Viešbučio svečiams, valgantiems restorane, yra suteikiama galimybė už restorano suteiktas maitinimo paslaugas atsiskaityti viešbutyje. Viešbutis už šią paslaugą papildomo atlygio negauna. Restorane klientui yra išmušamas kasos aparato kvitas, nurodant, kad atsiskaitoma pavedimu, šis kvitas yra pristatomas į viešbučio registratūrą. Koks PVM tarifas yra taikomas restorano teikiamoms maitinimo paslaugoms? Ar turi būti išrašomos PVM sąskaitos faktūros?

 

Atsižvelgiant į specifines aplinkybes (maistą renkasi viešbučio svečias, kuris, esant poreikiui, pats teikia pretenziją restoranui dėl maisto kokybės ir pan.), laikoma, kad maitinimo paslaugas viešbučio svečiui teikia restoranas, o ne viešbutis. Vadinasi, viešbučio svečiui teikiamos maitinimo paslaugos yra apmokestinamos, taikant lengvatinį 9 proc. PVM tarifą (išskyrus tą maitinimo paslaugų dalį, kuri yra susijusi su alkoholiniais gėrimais). Tokiu atveju restoranas viešbučiui negali rašyti PVM sąskaitos faktūros už viešbučio svečiams suteiktas maitinimo paslaugas. Jeigu restoranas ir viešbutis nori suderinti pinigų sumas, kurias viešbučio svečiai už maitinimo paslaugas mokėjo / turėjo mokėti viešbutyje, tai turi būti daroma laisvos formos dokumentais, bet ne PVM sąskaitomis faktūromis. Analogiškai, viešbutis iš viešbučio svečio gavęs apmokėjimą už restorane suteiktas maitinimo paslaugas, tokių paslaugų negali nurodyti viešbučio svečiui išrašomoje PVM sąskaitoje faktūroje kaip svečiui suteiktų viešbučio paslaugų. Tačiau viešbutis turi teisę viešbučio svečiui išrašomoje PVM sąskaitoje faktūroje už viešbučio teiktas paslaugas (pvz., apgyvendinimą) tokį apmokėjimą už restorano suteiktas maitinimo paslaugas nurodyti kaip papildomą informaciją (nenurodant PVM tarifo, PVM sumos ir pan.). Jeigu viešbučio svečiui yra reikalinga PVM sąskaita faktūra už maitinimo paslaugas, tokią PVM sąskaitą faktūrą jam turėtų išrašyti restoraną valdanti įmonė.


65. Viešbutyje veikia restoranas, tačiau šis restoranas priklauso ne viešbutį valdančiai įmonei, o kitai nesusijusiai įmonei. Viešbučio svečiams, valgantiems restorane, yra suteikiama galimybė už restorano suteiktas maitinimo paslaugas atsiskaityti viešbutyje. Restorane klientui yra išmušamas kasos aparato kvitas, nurodant, kad atsiskaitoma pavedimu, šis kvitas yra pristatomas į viešbučio registratūrą. Viešbutis iš restoraną valdančios įmonės gauna tarpininkavimo atlygį už tai, kad rekomenduoja viešbučio svečiams valgyti restorane. Koks PVM tarifas yra taikomas restorano teikiamoms maitinimo paslaugoms? Ar turi būti išrašomos PVM sąskaitos faktūros?

 

Atsižvelgiant į specifines aplinkybes (maistą renkasi viešbučio svečias, kuris, esant poreikiui, pats teikia pretenziją restoranui dėl maisto kokybės ir pan.), laikoma, kad maitinimo paslaugas viešbučio svečiui teikia restoranas, o ne viešbutis. Vadinasi, viešbučio svečiui teikiamos maitinimo paslaugos yra apmokestinamos, taikant lengvatinį 9 proc. PVM tarifą (išskyrus tą maitinimo paslaugų dalį, kuri yra susijusi su alkoholiniais gėrimais). Tokiu atveju restoranas viešbučiui negali rašyti PVM sąskaitos faktūros už viešbučio svečiams suteiktas maitinimo paslaugas. Viešbutis iš viešbučio svečio gavęs apmokėjimą už restorane suteiktas maitinimo paslaugas, tokių paslaugų negali nurodyti viešbučio svečiui išrašomoje PVM sąskaitoje faktūroje kaip svečiui suteiktų viešbučio paslaugų. Tačiau viešbutis turi teisę viešbučio svečiui išrašomoje PVM sąskaitoje faktūroje už viešbučio teiktas paslaugas (pvz., apgyvendinimą) tokį apmokėjimą už restorano suteiktas maitinimo paslaugas nurodyti kaip papildomą informaciją (nenurodant PVM tarifo, PVM sumos ir pan.). Jeigu viešbučio svečiui yra reikalinga PVM sąskaita faktūra už maitinimo paslaugas, tokią PVM sąskaitą faktūrą jam turėtų išrašyti restoraną valdanti įmonė. Viešbutis už savo suteiktas tarpininkavimo paslaugas turi išrašyti PVM sąskaitą faktūrą restoranui.


66. Ar teniso kortams ir kitų sporto šakų aikštynams/aikštelėms yra taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas?

 

Taip, sporto klubai (įskaitant teniso aikštynus, badmintono ar skvošo aikšteles) pasinaudoti lengvatiniu PVM tarifu už teikiamas paslaugas gali tuomet, kai sporto klubas organizuoja užsiėmimus, kurių metu atėjęs žmogus kartu su treneriu, individualiai ar grupėje sportuoja atitinkamoje sporto aikštelėje.