Mokesčių žinyno naujienos

Informuojame, kad 2025 m. birželio 17 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos saugumo įnašo įstatymas Nr. XV-283 (toliau − SĮĮ), kurio nuostatos įsigalios 2026 m. sausio 1 d.

Daugiau informacijos pateikta VMI prie FM 2025-06-27 rašte Nr. RM-33117.

 

 

Informaciją parengė
Teisės departamentas

Informuojame, kad Lietuvos Respublikos Seimas 2025 m. birželio 17 d. priėmė Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 5, 17, 18, 30, 33, 34, 35, 382, 41, 43 ir 561 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 303 straipsniu įstatymo pakeitimo įstatymą Nr. XV-285 (toliau – Įstatymas), kuris įsigalioja 2026 m. sausio 1 d.
Šio Įstatymo nuostatos taikomos apskaičiuojant ir deklaruojant 2026 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių pelno mokestį ir avansinį pelno mokestį.
Įstatymu:
1. Padidinti 1 procentiniu punktu standartinis (vietoj 16 procentų nustatytas 17 procentų) ir lengvatinis (vietoj 6 procentų nustatytas 7 procentų) pelno mokesčio tarifai, t. y.:
- nustatytas standartinis 17 procentų pelno mokesčio tarifas:
• Lietuvos vieneto, nuolatinių buveinių apmokestinamajam pelnui;
• dividendams ir kitoms pajamoms iš paskirstytojo pelno;
• gautai paramai, panaudotai ne pagal Labdaros ir paramos įstatyme nustatytą paramos paskirtį, taip pat iš vieno paramos teikėjo per mokestinį laikotarpį grynais pinigais gautai paramos daliai, viršijančiai 250 MGL dydžio sumą;
• pelno mokesčiu prie šaltinio ne per nuolatines buveines gautoms užsienio apmokestinamųjų vienetų pajamoms už parduotą, kitokiu būdu perleistą nuosavybėn arba išnuomotą nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, esantį Lietuvos Respublikos teritorijoje, pajamoms už Lietuvos Respublikoje vykdomą atlikėjų ir sporto veiklą, išmokoms už stebėtojų tarybos narių veiklą, nes šios rūšies pajamos yra susijusios su vykdoma veikla Lietuvoje ir (arba) nekilnojamuoju turtu, esančiu Lietuvoje;
• laivybos vienetams, atitinkantiems PMĮ nustatytus kriterijus ir pasirinkusiems mokėti fiksuotą pelno mokestį nuo pajamų iš tarptautinio vežimo jūrų laivais arba tarptautinio vežimo jūrų laivais ir su juo tiesiogiai susijusios veiklos, fiksuoto pelno mokesčio bazei be jokių atskaitymų;
- nustatytas 7 procentų lengvatinis pelno mokesčio tarifas:
• smulkiųjų vienetų (mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 000 eurų; darbuotojų skaičius neribojamas) apmokestinamajam pelnui;
• kooperatinių bendrovių (kooperatyvų), kurių per mokestinį laikotarpį daugiau kaip 50 procentų pajamų sudaro pajamos iš žemės ūkio veiklos, įskaitant kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) pajamas už parduotus įsigytus iš savo narių šių narių pagamintus žemės ūkio produktus, apmokestinamajam pelnui;
• pagal nustatytą formulę apskaičiuotai apmokestinamojo pelno, gauto iš MTEP veikloje sukurto turto komercializavimo (naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn), daliai.
2. Nuo vienerių iki dvejų metų pailgintas laikotarpis, kuriuo naujai įregistruotų smulkių vienetų uždirbtam pelnui taikomas 0 procentų pelno mokesčio tarifas, bei atsisakyta darbuotojų skaičių ribojančio reikalavimo.
3. Nustatyta teisė taikyti momentinį ilgalaikio turto, priskirto ilgalaikio turto grupėms: „mašinos ir įrengimai“, „įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.)“, „kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga)“, „programinė įranga“, „įsigytos teisės“ ir ilgalaikio turto grupės „krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, autobusai – ne senesni kaip 5 metų“ turtui – krovininiams automobiliams, priekaboms ir puspriekabėms, nusidėvėjimą.
Vienetams suteikiama teisė be ribojimų, t. y. netaikant PMĮ 1 priedėlyje nustatytų nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvų, atskaityti minėto ilgalaikio turto įsigijimo kainą tą mokestinį laikotarpį, kurį tas turtas pradėtas naudoti. Teisė taikyti momentinį ilgalaikio turto įsigijimo kainos atskaitymą nesuteikiama dėl ilgalaikio turto, kurio įsigijimo išlaidomis mažinamas apmokestinamasis pelnas dėl vykdomo investicinio projekto. Jeigu pritaikius momentinį nusidėvėjimą ilgalaikis turtas vieneto veikloje būtų naudojamas trumpiau negu 3 metus, vienetas turėtų perskaičiuoti praėjusių mokestinių laikotarpių pelno mokestį, taikydamas PMĮ 1 priedėlyje nustatytus nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvus.
Šios nuostatos taikomos apskaičiuojant pelno mokestį, kai apmokestinamojo vieneto pajamoms uždirbti naudojamas ilgalaikis turtas, įsigytas 2026 m. sausio 1 d. ir vėliau.
4. Panaikintas reikalavimas vienetams kreiptis į mokesčių administratorių dėl sutikimo, kai nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvai tikslinami dėl objektyvių aplinkybių.
5. Į ribojamų dydžių leidžiamų atskaitymų sąrašą įtrauktos stipendijos.
Iš pajamų gali būti atskaitomos pagal sudarytas trišales sutartis mokamos stipendijos studentams, kurie studijuoja pagal matematikos, gyvybės, inžinerijos ar technologijų mokslų studijų krypčių grupės studijų programas ir baigus šias studijų programas įgyjama aukštojo mokslo kvalifikacija, susijusi su vieneto vykdoma veikla, taip pat stipendijos tyrėjams, vykdantiems MTEP projektą.
Vienetai iš pajamų gali atskaityti iki 2 500 eurų per mokestinį laikotarpį mokamas stipendijas Europos ekonominės erdvės valstybių ir užsienio valstybių, kurios nepriklauso Europos ekonominei erdvei, tačiau su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, mokyklų studentams, kurie baigę įgis aukštąjį išsilavinimą matematikos, gyvybės, inžinerijos ar technologijų mokslų srityse, kai šis išsilavinimas susijęs su vieneto vykdoma veikla, jeigu bus tenkinamos ir kitos sąlygos: i) pasirašyta trišalė sutartis tarp vieneto, mokyklos ir studento ir ii) stipendijos mokėjimo laikotarpiu stipendijos gavėjas nevaldo daugiau kaip 10 procentų stipendiją mokančio vieneto akcijų (dalių, pajų), nėra šio vieneto darbuotojas arba stipendiją mokančio vieneto dalyvio, valdančio daugiau kaip 10 procentų akcijų (dalių, pajų), arba vieneto darbuotojo šeimos narys (sutuoktinis, vaikas (įvaikis), ir iii) tokia stipendija nebus susijusi su stipendijos gavėjo šiam vienetui atliktais arba atliekamais darbais, suteiktomis arba teikiamomis paslaugomis.
Taip pat gali būti atskaitomos ir vieneto mokamas stipendijas tyrėjams, kaip jie apibrėžiami Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme, vykdantiems MTEP projektą, kai sudaryta trišalė sutartis tarp vieneto, Europos ekonominės erdvės valstybių ir užsienio valstybių, kurios nepriklauso Europos ekonominei erdvei, tačiau su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, aukštosios mokyklos ar mokslinių tyrimų instituto ir tyrėjo.
6. Suvienodinti mokestinių nuostolių atskaitomų sumų ribojimai, nustatant, kad bendra vieneto atskaitoma nuosavų, perimtų reorganizavimo metu ir perimtų iš kitų vienetų grupės vienetų mokestinių nuostolių suma negali būti didesnė kaip 70 procentų vieneto mokestinio laikotarpio pajamų, apskaičiuotų iš pajamų atėmus neapmokestinamąsias pajamas, leidžiamus atskaitymus ir ribojamų dydžių leidžiamus atskaitymus, išskyrus ankstesnių metų mokestinių laikotarpių nuostolius.
7. Patikslintos vienetų grupės vienetų mokestinių nuostolių perdavimo (perėmimo) sąlygos, nustatant, kad vienetų atitiktis keliamiems reikalavimams (dalyvavimo vienetų grupėje apimtis ir trukmė) turi būti įvertinama aktualaus mokestinio laikotarpio, už kurį apskaičiuoti mokestiniai nuostoliai perduodami (perimami), paskutinę dieną. Mokestinių nuostolių dėl vertybinių popierių ir (arba) išvestinių finansinių priemonių perleidimo, nuostolių, patirtų dėl turto naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir apskaičiuotų pagal PMĮ 5 straipsnio 9 dalyje nustatytą formulę, taip pat mokestinių nuostolių vienetų, kurių apmokestinamasis pelnas pagal PMĮ 5 straipsnio 2 dalies nuostatas apmokestinamas taikant 7 procentų mokesčio tarifą, perkėlimo tvarka nesikeičia.

Šią informaciją taip pat rasite VMI prie FM 2025-06-23 rašte Nr. R-2614.

 


Informaciją parengė
Teisės departamentas

Informuojame, kad 2025 m. birželio 17 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 19 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XV-287 (toliau – PVMĮ), kurio nuostatos įsigalios 2026 m. sausio 1 d.

Nuo 2026 m. sausio 1 d. bus taikomi 2 lengvatiniai PVM tarifai – 5 ir 12 procentų dydžio.

Daugiau informacijos pateikta VMI prie FM 2025-06-26 rašte Nr. RM-32963.

 

 


Informaciją parengė
Teisės departamentas

Informuojame, kad 2025 m. birželio 19 d. įsakymu Nr. VA-57[1] buvo pakeistas 2023 m. lapkričio 17 d. įsakymas Nr. VA-84 „Dėl dalies gyventojų pajamų mokesčio sumos pervedimo pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą paramos gavėjams ir politinėms organizacijoms tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Pakeitimu yra numatoma, kad Dalies gyventojų pajamų mokesčio sumos pervedimo pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą paramos gavėjams ir politinėms organizacijoms tvarkos aprašas papildomas trimis naujais atvejais, kada parama paramos gavėjams ir politinėms organizacijoms nėra pervedama:

1)  paramos gavėjas ar politinė organizacija privalėjo, bet nepateikė mokesčių deklaracijų ar kitų privalomų pateikti dokumentų, kuriems nėra pasibaigęs tikslinimo terminas;

2) paramos gavėjo ar politinės organizacijos skola Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija, viršija 15 (penkiolika) eurų. Jeigu skolos mokėjimas yra atidėtas ar išdėstytas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl jų vyksta ginčas, ginčus nagrinėjančioje institucijoje, laikoma, kad asmuo skolos neturi;

3) paramos gavėjui ar politinei organizacijai taikomos tarptautinės sankcijos.

 

 

Daugiau informacijos rasite VMI prie FM 2025-06-20 rašte Nr. R-2606        .

 

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

 

[1] „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. lapkričio 17 d. įsakymo Nr. VA-84 „Dėl Dalies gyventojų pajamų mokesčio sumos pervedimo pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą paramos gavėjams ir politinėms organizacijoms tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo.

Registracijos numeris (18.2-31-2Mr) RM-30203

Atsižvelgdami į Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Vokietijos Federacinės Respublikos Vyriausybės 2024 m. rugsėjo 13 d. pasirašytą susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, Vokietijos kariuomenės brigadai, dislokuotai Lietuvoje, civilių komponentui ir dislokuotam vokiečių personalui (toliau – nariai) taikomos PVM ir akcizų lengvatos, t. y. iš biudžeto grąžinamas pridėtinės vertės mokestis (toliau – PVM) ir akcizai už jų įsigytas prekes ir paslaugas.

Informuojame, kad susigrąžinti minėtus mokesčius už narių Lietuvoje įsigytas prekes ir paslaugas turi teisę tik Vokietijos Federacinės Respublikos gynybos administracijos federalinė įstaiga - Bundeswehrverwaltungstelle Litauen (adresas: Rinktinės g. 5, LT-09233 Vilnius, toliau – Įstaiga).

Todėl nariams paprašius, pardavėjai, PVM mokėtojai, turi  išrašyti PVM sąskaitas faktūras, kuriose pirkėju būtų nurodyta Įstaiga. PVM sąskaitose faktūrose privalo būti nurodyta visa Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 80 straipsnio 1 dalyje nustatyta informacija (Įstaigos pavadinimas; adresas;  tiekiamų prekių arba teikiamų paslaugų pavadinimas; taip pat jų kiekis; PVM tarifas; PVM suma ir kt.). Narių prašymu PVM sąskaitoje faktūroje turi būti nurodyta už prekes apskaičiuota akcizų suma[1].

[1] Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 29 d. nutarimu Nr. 780 „Dėl Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklių patvirtinimo“ 11 punktas.

Registracijos numeris KM3550

Gyventojui, įsigijusiam verslo liudijimą paslaugų teikimui, pvz., kirpėjui (-ai), elektroninio kasos aparato (EKA) turėti neprivaloma. Tačiau, jeigu klientas pageidauja, privaloma išrašyti prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitą (forma FR0508).

Gyventojams, teikiantiems paslaugas įregistravus individualią veiklą pagal pažymą, naudoti kasos aparato neprivaloma, tačiau kiekvienam klientui privaloma išduoti apskaitos dokumentą.

Svarbu žinoti, kad net ir nenaudojant EKA būtina pildyti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad jeigu šalia paslaugų teikimo veiklos papildomai su individualia veikla pagal pažymą parduodamos prekės (pvz., kirpėjas parduoda šampūnus, šukas ar pan.) - kasos aparato naudojimas yra privalomas.

Registracijos numeris KM3549

Ši informacija skelbiama:
Mokesčių mokėtojų atsakomybė

MAĮ straipsnis

Pažeidimas ir baudos dydis

139 straipsnis. Baudos už mokesčių įstatymų pažeidimus

  1. Jeigu mokesčių administratorius mokestinio patikrinimo metu nustato, kad mokesčių mokėtojas neapskaičiavo nedeklaruojamo (įskaitant muitinės deklaracijose apskaičiuojamą mokestį) ar nedeklaravo deklaruojamo mokesčio arba neteisėtai pritaikė mažesnį mokesčio tarifą ir dėl šių priežasčių mokėtiną mokestį neteisėtai sumažino, mokesčių mokėtojui priskaičiuojama trūkstama mokesčio suma ir skiriama nuo 20 iki 100 procentų šios trūkstamos mokesčio sumos dydžio bauda, jei atitinkamo mokesčio įstatymas nenustato kitaip.

  2. Skirdamas konkrečią baudą, jos dydį mokesčių administratorius nustato vadovaudamasis Mokesčių administravimo įstatymo (toliau - Įstatymo) 140 straipsnyje nustatytomis baudų skyrimo taisyklėmis.

  3. Mokesčių mokėtojui, kuriam už to paties mokesčio įstatymo pažeidimą pagal šį Įstatymą ar specialųjį mokesčio įstatymą per trumpesnį negu šio Įstatymo 68 straipsnio 4 dalyje nustatytą mokesčių apskaičiavimo ir perskaičiavimo senaties terminą jau buvo paskirta bauda, šio Įstatymo 140 straipsnyje nustatyta tvarka apskaičiuota bauda didinama dvigubai.

  4. Šio straipsnio 1 ir 3 dalyse nustatytos baudos netaikomos, kai mokesčių mokėtojas per mokesčio įstatyme nustatytą terminą nepateikė mokesčio deklaracijos arba kai po mokesčio deklaracijos pateikimo mokesčių administratoriui pastebėjo, kad deklaravo per mažai mokesčio, tačiau iki mokesčių administratoriaus pavedimo patikrinti asmenį išrašymo dienos pateikė mokesčio deklaraciją, o klaidų taisymo atveju – ją patikslino ir pateikė mokesčių administratoriui. Šios dalies nuostatos taip pat taikomos muitinės deklaracijose apskaičiuojamiems mokesčiams.

  5. Biudžetinėms įstaigoms, taip pat Lietuvos bankui šio straipsnio 1 ir 3 dalyse nustatytos baudos neskiriamos. Šių įstaigų vadovai ir už apskaitos tvarkymą atsakingi asmenys, pažeidę mokesčių įstatymų reikalavimus, atsako pagal Administracinių nusižengimų kodeksą arba pagal Baudžiamąjį kodeksą.

                                                                                                

Teises aktai

Registracijos numeris KM3548

Ši informacija skelbiama:

PVM mokėtojo, taikančio SVS Lietuvoje, deklaracija PVM101 (84-85 str.)

Jeigu už tą patį laikotarpį, kuriam jau buvo pateikta PVM deklaracija PVM101, papildomai pateikiama PVM deklaracija FR0600, turi būti atliekami šie veiksmai:

  • jei PVM deklaracijoje FR0600 pakartotinai deklaruojama dalis duomenų, deklaruotų deklaracijoje PVM101 – būtina pateikti patikslintą deklaraciją PVM101, pašalinant dubliuojamą informaciją;
  • jei visi to laikotarpio duomenys turi būti deklaruojami tik FR0600 formoje - pateikiama patikslinta PVM deklaracija PVM101, kurioje:
    • laukelyje „Ar yra deklaruojamų duomenų?“ pažymima, kad duomenų nėra, ir
    • pašalinami nurodyti duomenys.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3547

Ši informacija skelbiama:

PVM mokėtojo, taikančio SVS Lietuvoje, deklaracija PVM101 (84-85 str.)

Asmuo, kuris buvo išregistruotas iš PVM mokėtojų, taikančių smulkiojo verslo schemą (SVS) Lietuvoje, privalo pateikti paskutinę PVM deklaraciją PVM101 EDS iki kito mėnesio 25 d., jeigu turėjo deklaruotinų verčių ar prievolę apskaičiuoti PVM.

Jeigu asmuo lieka įregistruotas PVM mokėtoju, tai už laikotarpį nuo išregistravimo dienos teikiama Pridėtinės vertės mokesčio deklaracija (FR0600 forma).

Pavyzdys:

Jei asmuo išregistruotas iš PVM mokėtojų, taikančių SVS Lietuvoje, nuo 2025-07-10:

  • už 2025-07-01 – 2025-07-09 → PVM deklaracija PVM101;
  • už 2025-07-10 – 2025-07-31 → PVM deklaracija FR0600, jei asmuo lieka įregistruotas PVM mokėtoju.

Teises aktai

Registracijos numeris KM3546

Ši informacija skelbiama:

PVM mokėtojo, taikančio SVS Lietuvoje, deklaracija PVM101 (84-85 str.)

Tais atvejais, kai PVM deklaracija PVM101 pateikta už laikotarpį, kurį jos teikti nebuvo privaloma, turi būti pateikta patikslinta deklaracija PVM101, kurioje:

  • laukelyje „Ar yra deklaruojamų duomenų?“ pažymima, kad duomenų nėra, ir
  • pašalinami anksčiau neteisingai nurodyti duomenys.

Teises aktai