Самозайнята особа - сертифікат індивідуальної діяльності

Будь ласка, виберіть машинний переклад українською мовою

Ukrainos piliečiai gali vykdyti savarankišką komercinę, gamybinę, kūrybinę ar profesinę veiklą Lietuvoje. Pasirinkti galima iš dviejų veiklos formų – tai individuali veikla pagal pažymą arba su verslo liudijimu. Užsienio piliečiams galioja tie patys reikalavimai, kaip ir Lietuvos piliečiams – veiklą būtina registruoti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI), deklaruoti gautas pajamas, sumokėti mokesčius, laikytis kitų teisės aktų.

Kreiptis į VMI dėl veiklos registravimo galite po to, kai užsiregistruojate Migracijos departamente. Jums nereikia gauti leidimo gyventi Lietuvoje.                                         

Kokią veiklą galima vykdyti pagal individualios veiklos pažymą?

Gali užsiimti bet kokia įstatymų nedraudžiama veikla, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktuose nenustatyta, jog verčiantis atitinkamos rūšies veikla būtina įsteigti juridinį asmenį.

Prieš pradėdamas vykdyti tam tikros rūšies veiklą, turėtumėte pats savarankiškai pasirūpinti visais veiklos vykdymui reikalingais leidimais ir licencijomis (jeigu jie reikalingi).

Kaip įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą?

Reikia pateikti prašymą VMI įregistruoti į Mokesčių mokėtojų registrą (forma REG812). Tai turite padaryti iki veiklos vykdymo pradžios, veiklą bus galima pradėti iškart, tą pačią dieną.

Pateikti prašymą galite:

SVARBU! Registruotis vizitui į VMI reikia iš anksto:

Kokius dokumentus reikia turėti? 

  • asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę);
  • leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje, o jei leidimas dar neišduotas –Migracijos departamento išduotą užsieniečio registracijos pažymėjimą (privalu).

SVARBU! Nuo 2022-04-01 vykdant statybos darbų veiklą, statybvietėje privaloma turėti Skaidriai dirbančio ID, kurį galima gauti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyboje (Sodra). Daugiau informacijos, kaip jį gauti, rasite čia.

Kada galėsiu pradėti vykdyti veiklą pagal pažymą?

Per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikimo dienos VMI priima sprendimą įregistruoti veiklą ar ne, tada suformuoja nenuolatinio Lietuvos gyventojo individualios veiklos pažymą (forma FR0469), kurią galėsite atsiimti bet kuriame VMI klientų aptarnavimo padalinyje, reikės turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kaip rašėme, vizitui į VMI reikia registruotis iš anksto.  

Kokie yra individualios veiklos pagal pažymą ypatumai?

Pagrindinis ypatumas tas, kad GPM mokate tik nuo realiai uždirbtų pajamų. Negavus pelno, GPM  mokėti nereikės.

Individualios veiklos pajamos laikomos gautomis, kai gaunate pinigus (pinigų apskaitos principas). Tačiau, jeigu Jūs esate PVM mokėtojas ar VMI deklaravote, kad naudojate ilgalaikį turtą (pateikėte FR0457 formą), tuomet laikoma, kad gavote pajamas, kai suteikėte paslaugą / ar pardavėte prekę (kaupimo apskaitos principas). Išsamesnę informaciją rasite čia

Kokie mokesčiai vykdant individualią veiklą pagal pažymą?

Vykdant individualią veiklą pagal pažymą reikia mokėti: 

  • Gyventojo pajamų mokestį (GPM);
  • Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas[1];
  • Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas;
  • Kai kuriais atvejais reikia sumokėti pridėtinės vertės mokestį (PVM).

Kaip ir kada mokamas GPM?

GPM mokestins yra mokamas kasmet iki gegužės 2 d. deklaravus pajamas.

GPM  dydis, kai  vykdoma individuali veikla pagal pažymą, priklauso nuo metinio pelno, jis skaičiuojamas iš gautų pajamų atėmus išlaidas.

Išlaidas iš individualios veiklos pajamų galite atimti dviem būdais:

  • atimti faktiškai patirtas išlaidas (jos turi būti pagrįstos dokumentais) arba
  • atimti 30 proc. nuo gautų pajamų (be dokumentų).

Plačiau apie išlaidas, kurias galite atimti iš pajamų, rasite čia.

GPM dydžiai:

  • kai veiklos metinis pelnas (iš gautų pajamų atėmus išlaidas) neviršija 20 000 eurų, GPM sudarys 5 proc. pelno.
  • kai metinis pelnas viršija 20 000 eurų, GPM (apskaičiuojamas pagal formules) didėja nuo 5 proc. iki 15 proc.
  • kai metinis pelnas pasiekia 35 000 eurų sumą, taikomas nekintantis 15 proc. GPM tarifas.

Individualios veiklos pagal pažymą mokesčių skaičiuoklę galima rasti čia.

SVARBU! Dėl pajamų deklaravimo nenuolatiniams Lietuvos gyventojams. Jei vykdėte veiklą su individualios veiklos pažyma ir gavote pajamų, tai pajamas deklaruoti ir GPM sumokėti būtina iki kitų metų gegužės 2 d. Jei pajamų negavote, deklaracijos teikti nereikia. Pvz., jei veiklą pradėjote 2023 m. ir gavote pajamų, tai pajamas reikės deklaruoti pasibaigus 2023 m. - iki 2024 m. gegužės 2 d.

PVM mokestis

Kai per paskutinius 12 mėnesių viršijama 45 000 eurų pajamų riba, gyventojui gali atsirasti pareiga registruotis PVM mokėtoju, skaičiuoti ir mokėti PVM į Lietuvos biudžetą, jei gyventojas teikia paslaugas ir tokios paslaugos pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) požiūriu teikiamos šalies teritorijoje (Lietuvoje)

Kokios yra pareigos vykdant individualią veiklą pagal pažymą?

  • Suteikus paslaugą / pardavus prekę išduoti apskaitos dokumentą (Išsamesnę informaciją rasite čia).
  • Pildyti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą (jeigu naudojamas kasos aparatas, pildyti kasos aparato kasos operacijų žurnalą) Išsamesnę informaciją rasite čia. Žurnalą nusipirkti galite parduotuvėse, prekiaujančiose buhalterinės apskaitos blankais. Daugiau apie tai rasite čia.
  • Galite apskaitą vesti per VMI sukurtą sistemą i.APS, tačiau tam reikės įregistruoti savarankišką veiklą ir VMI prisijungimo duomenų (daugiau informacijos čia). i.APS sistema veikia anglų ir lietuvių kalbomis.
  • Jeigu kitam gyventojui sumokėjote už veikloje naudojamo nekilnojamojo turto (patalpų) nuomą, reikės išskaičiuoti ir sumokėti 15 proc. pajamų mokestį ir tokias išmokas deklaruoti. Išsamesnę informaciją rasite čia.

Kokie yra individualios veiklos pagal pažymą ir su verslo liudijimu skirtumai?

Palyginimą rasite čia.

Kiti mokesčiai: VSD ir PSD
Dėl daugiau informacijos apie VSD ir PSD mokesčius galite „Sodros" internetinėje svetainėje. Rusų kalba - čia. Anglų kalba - čia.

Taip pat galite skambinti (+370 5) 250 0883 arba 1883.

 

[1] VSD ir PSD įmokos yra mokamos „Sodrai“.