Informuojame, kad patvirtintas[1] Akcizų lengvatų taikymo etilo alkoholiui ir (arba) alkoholiniams gėrimams, skirtiems Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4–7 ir 9 punktuose nurodytiems tikslams, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas)[2]. Aprašu nustatoma akcizų lengvatų taikymo etilo alkoholiui ir (arba) alkoholiniams gėrimams, skirtiems Akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4–7 ir 9 punktuose nurodytiems tikslams, taip pat esantiems į Lietuvos Respubliką iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių (toliau – valstybės narės) atgabentuose ir (ar) importuotuose Akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4–7 ir 9 punktuose nurodytuose produktuose, tvarka.

Primename, kad iki 2023 m. spalio 1 d. Akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4–7 punktuose nurodytų lengvatų taikymo tvarka buvo patvirtinta Lietuvos Respublikos finansų ministro įsakymais Nr. 251 ir Nr. 154[3].

 

Įsakymas ir Aprašas (išskyrus Aprašo 8 punkto, 9.2 papunkčio, 10 punkto ir V skyriaus nuostatas) įsigalioja nuo 2023 m. spalio 12 d.

Aprašo 8 punktas, 9.2 papunktis, 10 punktas ir V skyrius įsigalioja nuo 2024 m. sausio 1 d.

 

Lengvatų taikymas etilo alkoholiui ir (arba) alkoholiniams gėrimams, skirtiems acto gamybai / esantiems acto sudėtyje nuo 2023 m. spalio 12 d.

 

Akcizai už iš Lietuvos Respublikos akcizais apmokestinamų prekių sandėlio (toliau - sandėlis) įsigyjamus, iš kitos valstybės narės gaunamus ar importuojamus etilo alkoholį ir (arba) alkoholinius gėrimus neskaičiuojami, kai yra šios abi sąlygos:

  1. etilo alkoholis ir (arba) alkoholiniai gėrimai yra skirti acto gamybai;
  2.  etilo alkoholį ir (arba) alkoholinius gėrimus iš sandėlio įsigyja, iš kitos valstybės narės gauna ar importuoja actą gaminantis Registruotas asmuo[4].

Akcizų lengvata etilo alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams, esantiems į Lietuvos Respubliką iš kitų valstybių narių atgabentame arba importuotame acte, taikoma tiesiogiai – šie produktai neapmokestinami akcizais.

 

Lengvatų taikymas etilo alkoholiui ir (arba) alkoholiniams gėrimams, skirtiems kvapiųjų medžiagų gamybai nuo 2023 m. spalio 12 d.

 

Akcizai už iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyjamus, iš kitos valstybės narės gaunamus ar importuojamus etilo alkoholį ir (arba) alkoholinius gėrimus, skirtus kvapiųjų medžiagų gamybai, neskaičiuojami, kai kvapiosios medžiagos gaminamos sandėlyje.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. akcizai už iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyjamus, iš kitos valstybės narės gaunamus ar importuojamus etilo alkoholį ir (arba) alkoholinius gėrimus, skirtus kvapiųjų medžiagų gamybai, neskaičiuojami, ne tik tais atvejais, kai kvapiosios medžiagos gaminamos sandėlyje, tačiau ir tais atvejais, kai etilo alkoholį ir (arba) alkoholinius gėrimus iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyja, iš kitos valstybės narės gauna ar importuoja kvapiąsias medžiagas gaminantis[5] Registruotas asmuo.

 

Lengvatų taikymas kvapiosioms medžiagoms nuo 2023 m. spalio 12 d.

 

Akcizai už iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyjamas, iš kitos valstybės narės gaunamas kvapiąsias medžiagas, skirtas maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų gamybai, neskaičiuojami, kai yra šios abi sąlygos:

  1. kvapiąsias medžiagas iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyja, iš kitos valstybės narės gauna maisto produktus ir nealkoholinius gėrimus gaminantis asmuo;
  2. šių produktų gamybai kvapiųjų medžiagų yra sunaudojama ne daugiau negu nurodyta atitinkamuose Akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5–7 punktuose, ir asmuo turi tai patvirtinančius įrodymus.

Akcizai už iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyjamas, iš kitos valstybės narės gaunamas kvapiąsias medžiagas neskaičiuojami, kai yra bent viena iš nurodytų sąlygų:

  1. kvapiosios medžiagos yra skirtos alkoholinių gėrimų ar kitų produktų gamybai sandėlyje;
  2. kvapiosios medžiagos yra skirtos didmeninei prekybai ir jas iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyja, iš kitos valstybės narės gauna asmuo, turintis Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatyme nustatytą licenciją verstis didmenine prekyba maistiniais alkoholiniais tirpalais su kvapiųjų medžiagų priedais ar kitos rūšies licenciją ar leidimą, suteikiantį teisę verstis didmenine prekyba kvapiosiomis medžiagomis;
  3. kvapiosios medžiagos yra supilstytos į ne didesnę negu 20 mililitrų vienkartinę tarą.

Pažymime, kad sumokėti importo akcizai už importuotas kvapiąsias medžiagas grąžinami Grąžinimo taisyklių nustatyta[6] tvarka.

 

Akcizų lengvata kvapiosioms medžiagoms, esančioms į Lietuvos Respubliką iš kitų valstybių narių atgabentuose ir (ar) importuotuose maisto produktuose ir nealkoholiniuose gėrimuose, taikomos tiesiogiai, jeigu yra abi šios sąlygos:

  1. šių produktų gamybai kvapiųjų medžiagų panaudota ne daugiau negu nurodyta atitinkamuose Akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5–7 punktuose;
  2. asmuo, atgabenęs ir (ar) importavęs šiuos produktus, turi tai patvirtinančius įrodymus.

 

Lengvatų taikymas etilo alkoholiui ir (arba) alkoholiniams gėrimams, skirtiems šokolado gaminių bei kitų maisto produktų gamybai / esantiems jų sudėtyje.

 

Į Lietuvos Respubliką iš kitų valstybių narių atgabenti ir (ar) importuoti šokolado gaminiai neapmokestinami akcizais, jeigu yra abi šios sąlygos:

  1. jeigu 100 kilogramų (neto) šokolado gaminių sunaudojama ne daugiau kaip 8,5 litro gryno etilo alkoholio;
  2. asmuo, atgabenęs ir (arba) importavęs šiuos produktus, turi tai patvirtinančius įrodymus.

Į Lietuvos Respubliką iš kitų valstybių narių atgabenti ir (ar) importuoti maisto produktai neapmokestinami akcizais, jeigu yra abi šios sąlygos:

  1. 100 kilogramų (neto) šių produktų sunaudojama ne daugiau kaip 5 litrai gryno etilo alkoholio;
  2. asmuo, atgabenęs ir (arba) importavęs šiuos produktus, turi tai patvirtinančius įrodymus.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. keičiasi lengvatos taikymo tvarka už iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyjamus, iš kitos valstybės narės gaunamus ar importuojamus etilo alkoholį ir (arba) alkoholinius gėrimus, skirtus šokolado gaminių bei kitų maisto produktų gamybai. Akcizai bus neskaičiuojami (iki sausio 1 d. akcizai yra grąžinami), esant šioms sąlygoms:

  1. šių produktų gamybai sunaudojama etilo alkoholio ir (arba) alkoholinių gėrimų ne daugiau negu nurodyta atitinkamuose Akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5–6 punktuose;
  2. etilo alkoholį ir (arba) alkoholinius gėrimus iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyja, iš kitos valstybės narės gauna ar importuoja šokolado gaminius bei kitus maisto produktus gaminantis Registruotas asmuo.

 

Lengvatų taikymas etilo alkoholiui, skirtam moksliniams tyrimams.

 

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigalioja akcizų lengvata etilo alkoholiui, skirtam moksliniams tyrimams. Tai reiškia, kad akcizai už iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyjamą, iš kitos valstybės narės gaunamą ar importuojamą etilo alkoholį neskaičiuojami, kai yra abi šios sąlygos:

  1. etilo alkoholis yra skirtas moksliniams tyrimams;
  2. etilo alkoholį iš Lietuvos Respublikos sandėlio įsigyja, iš kitos valstybės narės gauna ar importuoja turintis teisę vykdyti mokslinius tyrimus Registruotas asmuo.

 

Papildomai atkreipiame dėmesį, kad šiame rašte analizuojamų Registruotų asmenų registravimo tvarka bus nustatyta atskirame teisės akte.

 

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-10-16 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-35986.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. gruodžio 14 d. nutarimu Nr. 1256 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 15 d. nutarimo Nr. 235 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo nuostatas“ pakeitimo“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2023 m. rugpjūčio 16 d. nutarimas Nr. 657 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 15 d. nutarimo Nr. 235 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo nuostatas“ pakeitimo“ suteiktus įgaliojimus.

[2] Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2023 m. spalio 11 d. įsakymas Nr. VA-75/1BE-719 „Dėl Akcizų lengvatų taikymo etilo alkoholiui ir (arba) alkoholiniams gėrimams, skirtiems Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4–7 ir 9 punktuose nurodytiems tikslams, tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas).

[3] Etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų, skirtų acto gamybai, atleidimo nuo akcizų taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. rugpjūčio 2 d. įsakymu Nr. 251 „Dėl Etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų, skirtų acto gamybai, atleidimo nuo akcizų taisyklių patvirtinimo“ ir Akcizų grąžinimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 5 d. įsakymu Nr. 154 „Dėl Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo įgyvendinimo“.

 

[4] Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nustatyta tvarka įregistruotas asmuo, turintis teisę įsigyti akcizais apmokestinamų prekių su atitinkama akcizų lengvata.

[5] kai kvapiosios medžiagos gaminamos ne sandėlyje.

[6] Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. rugpjūčio 30 d. įsakymas Nr. 255 „Dėl akcizų grąžinimo“.

Informuojame, kad, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 15 d. nutarimo Nr. 235[1] 1.5.2 papunktį[2], buvo priimtas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2023 m. rugsėjo 11 d. įsakymas Nr. VA-64/1BE-636[3] (toliau – Įsakymas), kuriuo:

  1. patvirtinamas Importuojamų akcizais apmokestinamų prekių gabenimo, kad neatsirastų prievolės mokėti importo akcizus, tvarkos aprašas (toliau - Aprašas);
  2. pripažįstamas netekusiu galios Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2015 m. rugpjūčio 27 d. įsakymas Nr. VA-63/1B-661[4] (toliau - Įsakymas VA-63/1B-661).

Šis Įsakymas ir juo tvirtinamas Aprašas įsigalioja nuo 2023 m. spalio 1 d.

 

Aprašas nustato:

  1. kokia tvarka turi būti gabenamos Lietuvos Respublikoje importuotos akcizais apmokestinamos prekės (toliau – prekės), kad už jas neatsirastų prievolė mokėti akcizus (iki 2023 m. spalio 1 d. šią tvarką reguliuoja Lietuvos Respublikos finansų ministro įsakymas[5]);
  2. kaip yra patvirtinamas Lietuvos Respublikoje importuojamų prekių, kurioms yra įforminta išleidimo į laisvą apyvartą procedūra, gavimas Lietuvos Respublikos akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje (toliau – sandėlis) arba sandėlio savininko, gaunančio tokias prekes, nurodytoje tiesioginio pristatymo vietoje, esančioje Lietuvos Respublikoje (iki 2023 m. spalio 1 d. šią tvarką nustato Įsakymas VA-63/1B-661).

Pažymėtina, kad prievolė mokėti akcizus už Lietuvos Respublikoje importuotas prekes neatsiranda, jei šios prekės, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcizų įstatymu (toliau - AĮ) ir Aprašu:

  • nugabenamos į Lietuvos Respublikoje esantį sandėlį;
  • nugabenamos į sandėlio savininko, gaunančio tokias prekes, nurodytą tiesioginio pristatymo vietą, esančią Lietuvos Respublikoje;
  • nugabenamos į AĮ 15 straipsnio 1 dalyje nurodytą paskirties vietą.

 

Importuojamas prekes iki kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekėms buvo įforminta išleidimo į laisvą apyvarta muitinės procedūra, 16 dienos (šiuo metu per 5 darbo dienas) nugabenus į sandėlį ar sandėlio savininko nurodytą tiesioginio pristatymo vietą, prievolė mokėti akcizus už Lietuvos Respublikoje importuotas prekes neatsiranda. Prekių nugabenimas į aukščiau nurodytas vietas patvirtinamas Valstybinės mokesčių inspekcijos akcizų informacinėje sistemoje (toliau – AIS) Gabenimo taisyklėse nustatyta tvarka[6].

Tačiau, yra atvejų, kai tam, kad neatsirastų prievolė mokėti importo akcizus sandėlio savininkas ar registruotas akcizais apmokestinamų prekių siuntėjas turi kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl Importuotų akcizais apmokestinamų prekių gavimo sandėlyje / tiesioginio pristatymo vietoje pažymos, kurios pavyzdinė forma nustatyta Aprašo priede (toliau – Pažyma) išdavimo:

  • kai importuojamoms prekėms muitinės formalumai buvo atlikti, taikant veiklos tęstinumo procedūrą, arba tais atvejais, kai nepavyksta Akcizų informacinėje sistemoje (AIS) atlikti e-AD projekto duomenų patikros su Muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje pateiktais elektroninės importo deklaracijos duomenimis automatiniu būdu;
  • kai importuotojui muitų teisės aktų nustatyta tvarka yra suteikta teisė taikyti muitinės formalumų supaprastinimus;
  • kai prekės į sandėlį ar tiesioginio pristatymo vietą nugabenamos vėliau negu iki kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekėms buvo įforminta išleidimo į laisvą apyvarta muitinės procedūra, 16 dienos.

Prašymas dėl Pažymos išdavimo  Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikiamas elektroninio pašto adresu [email protected]. Gavusi šį prašymą, Valstybinė mokesčių inspekcija  per 3 darbo dienas turi išduoti Pažymą, kurioje nurodomos faktiškai sandėlyje arba tiesioginio pristatymo vietoje gautų prekių kiekis, kuris yra nurodytas priėmimo į sandėlį akte. Ši Pažyma elektroniniu būdu perduodama muitinei ir prašymo pateikėjui.

Pažymėtina, kad importuojamas prekes nugabenus į sandėlį ar sandėlio savininko nurodytą tiesioginio pristatymo vietą vėliau negu iki kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekėms buvo įforminta išleidimo į laisvą apyvarta muitinės procedūra, 16 dienos (šiuo metu per 5 darbo dienas), atsiranda prievolė mokėti akcizus už importuotas prekes, tačiau akcizai gali būti grąžinami (atsisakoma juos išieškoti), kai importuotojas arba jo įgaliotas atstovas teritorinei muitinei pateikia prašymą grąžinti (atsisakyti išieškoti) akcizus už importuotas prekes ir Pažymą.

 

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-09-18 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-33629.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos akcizų įstatymą“.

[2] Valstybinė mokesčių inspekcija kartu su Muitinės departamentu yra įpareigojamos iki 2023 m. spalio 1 d. nustatyti importuojamų akcizais apmokestinamų prekių gabenimo, kad neatsirastų prievolės mokėti importo akcizus, tvarką.

[3] „Dėl Importuojamų akcizais apmokestinamų prekių gabenimo, kad neatsirastų prievolės mokėti importo akcizus, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

[4] Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2015 m. rugpjūčio 27 d. įsakymą Nr. VA-63/1B-661 „Dėl Importuojamų akcizais apmokestinamų prekių gavimo akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje arba tiesioginio pristatymo vietoje patvirtinimo taisyklių patvirtinimo“.

[5] Lietuvos Respublikos finansų ministro 2004 m. balandžio 22 d. įsakymas Nr. 1K-135 „Dėl Importuojamų akcizais apmokestinamų prekių nugabenimo į akcizais apmokestinamų prekių sandėlį, kad neatsirastų prievolė mokėti importo akcizus, taisyklių patvirtinimo“.

[6] Akcizais apmokestinamų prekių gabenimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. rugpjūčio 2 d. įsakymu Nr. VA-88 „Dėl Akcizais apmokestinamų prekių gabenimo taisyklių patvirtinimo“.

Atsižvelgdami į tai, kad Lietuvoje nuolat organizuojamos tarptautinės alkoholinių gėrimų parodos, kuriose neparduodami, tačiau demonstruojami ir degustuojami ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse (toliau – valstybės narės) pagaminti alkoholiniai gėrimai, paaiškiname nuo 2023 m. vasario 13 d. šiose parodose demonstruojamų ir degustuojamų alkoholinių gėrimų pavyzdžių apmokestinimo akcizais bei jų atgabenimo į Lietuvą iš kitų valstybių narių tvarką:

 

  1. Ar atsiranda prievolė sumokėti akcizus Lietuvoje už iš kitų valstybių narių į Lietuvą atgabenamus alkoholinius gėrimus, skirtus demonstruoti ir degustuoti tarptautinėse parodose jų neparduodant?

Taip, Lietuvoje turi būti mokami akcizai[1] už alkoholinius gėrimus atgabentus iš kitų valstybių narių demonstruoti ir degustuoti tarptautinėje parodoje.

 

  1. Kokia tvarka į Lietuvą iš kitų valstybių narių turi būti gabenami alkoholiniai gėrimai, kurie yra skirti demonstruoti ir degustuoti tarptautinėse parodose?

Alkoholinių gėrimų atgabenimo į Lietuvą tvarka priklauso nuo to, ar:

  • alkoholiniai gėrimai iš kitų valstybių narių į Lietuvą atgabenami taikant AMLAR[2]. Tam, kad alkoholinius gėrimus gautų taikant AMLAR[3], asmuo, gaunantis tokius gėrimus, turi įsiregistruoti registruotu gavėju[4], laikinai registruotu gavėju[5] arba įsteigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį. Gėrimus iš kitos valstybės narės gali siųsti tik asmuo, turintis akcizais apmokestinamų prekių savininko statusą. Alkoholiniai gėrimai tokiu atveju turi būti gabenami išrašius elektroninį akcizais apmokestinamų prekių vežimo dokumentą (e-AD)[6];
  • alkoholiniai gėrimai iš kitų valstybių narių į Lietuvą atgabenami netaikant AMLAR (t. y., kai akcizai už tokius alkoholinius gėrimus toje valstybėje narėje, iš kurios jie atgabenami, yra sumokėti). Tam, kad alkoholinius gėrimus gautų netaikant AMLAR, asmuo turi įsiregistruoti patvirtintu gavėju[7] arba laikinai patvirtintu gavėju[8]. Gėrimus iš kitos valstybės narės gali siųsti tik asmuo, turintis patvirtinto siuntėjo[9] arba laikinai patvirtinto siuntėjo[10] statusą. Alkoholiniai gėrimai tokiu atveju turi būti gabenami išrašius elektroninį supaprastintą akcizais apmokestinamų prekių vežimo dokumentą (e-SAD)[11];
  • kai alkoholiniai gėrimai iš kitų valstybių narių į Lietuvą yra atgabenami smulkiųjų vyno gamintojų su vyno produktų lydimuoju dokumentu (toliau – MVV dokumentas), alkoholinius gėrimus Lietuvoje gali gauti:
  1. akcizais apmokestinamų prekių sandėliai, jei vynas fiziškai yra gabenamas į sandėlį;
  2. registruoti gavėjai (įregistruoti neribotam terminui);
  3. patvirtinti gavėjai (įregistruoti neribotam terminui).

Minėtieji asmenys, gavę alkoholinius gėrimus su MVV dokumentu, per 1 darbo dieną nuo šių produktų gavimo dienos gavimų duomenis turi suvesti į AIS[12].

 

Papildomai atkreipiame dėmesį, kad plačiau susipažinti su šiame atsakyme analizuojamų procedūrų taikymu galite čia.

 

  1. Kaip įsteigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį, įsiregistruoti registruotu gavėju, laikinai registruotu gavėju, patvirtintu gavėju ar laikinai patvirtintu gavėju?

Asmenų registravimo registruotais gavėjais / patvirtintais gavėjais ir jų išregistravimo tvarką nustato Akcizais apmokestinamų prekių gavėjų ir siuntėjų įregistravimo ir išregistravimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. VA-8[13].

Teisės aktuose[14] numatytos specialios sąlygos[15] steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį tarptautinėse parodose. Įsteigus tokį sandėlį, alkoholiniai gėrimai galėtų būti atgabenami, laikomi ir išgabenami taikant AMLAR. Tokiu būdu akcizai būtų mokami tik už tuos į tarptautines parodas atgabentus alkoholinius gėrimus, kuriems šis režimas buvo panaikintas (pvz., jie buvo suvartoti). Akcizais apmokestinamų prekių sandėlių registravimo tvarką nustato Akcizais apmokestinamų prekių sandėlių registravimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. 157[16].

 

  1. Kam atsiranda prievolė sumokėti akcizus už iš kitų valstybių narių atgabentus į Lietuvą alkoholinius gėrimus, skirtus demonstruoti ir degustuoti tarptautinėse parodose?

Kai alkoholiniai gėrimai atgabenami taikant AMLAR, prievolė sumokėti akcizus atsiranda asmeniui, gaunančiam alkoholinius gėrimus.

Kai alkoholiniai gėrimai atgabenami netaikant AMLAR – asmeniui, gaunančiam šiuos gėrimus.

 

  1. Kokia tvarka ir terminais turi būti pateikiama akcizų deklaracija Lietuvoje?

Gavus alkoholinius gėrimus - iki kito mėnesio 15 d.

Deklaracijos turi būti teikiamos vadovaujantis Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A formų, jų priedų užpildymo ir pateikimo taisyklėmis[17].

 

  1. Ar galima susigrąžinti sumokėtus akcizus už po parodos į kitą valstybę narę išgabentus alkoholinius gėrimus?

Taip, už po parodos į kitą valstybę narę išgabentus alkoholinius gėrimus, kurių akcizai buvo sumokėti Lietuvoje, akcizai gali būti grąžinti.

 

  1. Ar ant alkoholinių gėrimų, skirtų demonstruoti ir degustuoti tarptautinėse parodose, kurie iš kitų valstybių narių atgabenami į Lietuvą, turi būti klijuojamos banderolės?

Ne[18]. Banderolių klijuoti nereikalaujama ant etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų, įvežamų iš bet kurios valstybės ar teritorijos ir skirtų pristatyti, demonstruoti ar degustuoti Lietuvoje organizuojamose parodose ir reprezentaciniuose renginiuose, tačiau tokiais atvejais asmuo apie numatomą etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų įvežimą turi informuoti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą.

 

  1. Ar tarptautinės parodos organizatorius gali įsiregistruoti registruotu gavėju, laikinai registruotu gavėju, patvirtintu gavėju, laikinai patvirtintu gavėju arba steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį?

Taip.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-05-03 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-16666.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo (toliau – AĮ) 9 straipsnio 1 dalies 1 ir 7 punktai.

[2] Akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas.

[3] AĮ 16 straipsnio 1 dalis.

[4] Registruotas akcizais apmokestinamų prekių gavėjas.

[5] Laikinai registruotas akcizais apmokestinamų prekių gavėjas.

[6] AĮ 16 straipsnio 2 dalis.

[7] Patvirtintas akcizais apmokestinamų prekių gavėjas.

[8] Laikinai patvirtintas akcizais apmokestinamų prekių gavėjas.

[9] Patvirtintas akcizais apmokestinamų prekių siuntėjas.

[10] Laikinai patvirtintas akcizais apmokestinamų prekių siuntėjas.

[11] AĮ 16 straipsnio 6 dalis.

[12] Akcizų informacinė sistema.

[13] „Dėl Akcizais apmokestinamų prekių gavėjų ir siuntėjų įregistravimo ir išregistravimo taisyklių patvirtinimo ir kai kurių Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymų pripažinimo netekusiais galios“.

[14] AĮ 4 straipsnio 4 dalies 2 punktas nustato galimybę steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį kitais nei akcizais apmokestinamų prekių gamyba, perdirbimas ar maišymas atvejais. Šią nuostatą įgyvendina Atvejų, kai gali būti leidžiama steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį, aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 4 d. nutarimu Nr. 821 „Dėl Akcizų įstatymo nuostatų įgyvendinimo“ (toliau - Aprašas) nuostatos, kurio 4.5 papunktis nustato galimybę steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį eksponuoti akcizais apmokestinamas prekes tarptautinėse parodose ir mugėse.

[15] Aprašo 6 punkto nuostatos nustato, kad leidimas steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį analizuojamu atveju gali būti išduodamas netaikant reikalavimo dėl vidutinio vienu metu per dieną laikomų prekių kiekio, bei veiklos vykdymo trukmės reikalavimo.

[16]„Dėl akcizais apmokestinamų prekių sandėlių registravimo“.

[17] Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gegužės 26 d. įsakymas Nr. VA-106 „Dėl Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A formų, jų priedų užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“.

[18] Apdoroto tabako, kaitinamojo tabako produktų, etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų ženklinimo specialiais ženklais – banderolėmis taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 9 d. nutarimu Nr. 408, 21.7 papunktis.

Informuojame, kad nuo 2023 m. kovo 3 d. įsigaliojo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. kovo 2 d. įsakymas Nr. VA-15 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2011 m. sausio 25 d. įsakymo Nr. VA-16 „Dėl Naftos produktų, bioproduktų, kitų degiųjų skystų produktų ir gamtinių dujų apskaitos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (toliau – Pakeitimas), kuriuo pakeičiamos Naftos produktų, bioproduktų, kitų degiųjų skystų produktų ir gamtinių dujų apskaitos taisyklės (toliau – Taisyklės).

Pakeitimu:

  1. nustatoma, kad Taisyklių nuostatos netaikomos ūkio subjektams, ūkininkams ir kitiems fiziniams asmenims, kurie užpildo kituose teisės aktuose nustatytos formos naftos produktų, bioproduktų, kitų degiųjų skystų produktų ar suslėgtų gamtinių dujų, skirtų naudoti variklių degalams, apskaitos žurnalus (pvz., apskaitos žurnalus nustatytus Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos gamybos šaltiniuose taisyklėse[1]);
  2. panaikinamas reikalavimas, pildant Taisyklių 2 priedo žurnalo formą[2], ją privalomai pasirašyti degalus priėmusiam asmeniui, t. y., užtenka nurodyti tik degalus priėmusio asmens vardą ir pavardę. Tačiau papildomai atkreipiame dėmesį, kad Taisyklių nuostatos degalinių eksploatuotojams nedraudžia nustatyti papildomų degalus priėmusių asmenų autentifikavimo būdų;
  3. atlikti kiti techninio / redakcinio pobūdžio pakeitimai.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-03-07 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM- 6972.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Taisyklės patvirtintos Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2019 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 1-239 „Dėl Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos gamybos šaltiniuose taisyklių patvirtinimo“.

[2] Iš specialaus sandėlio parduotų gazolių, nurodytų Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 37 straipsnio 3 dalyje, apskaitos žurnalo formos pavyzdys.

Informuojame, kad nuo 2023 m. kovo 1 d. įsigaliojo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. vasario 28 d. įsakymas Nr. VA-14 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. balandžio 28 d. įsakymo Nr. VA-64 „Dėl Informavimo apie produktų siuntimą į kitą Europos Sąjungos valstybę narę arba produktų gavimą iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės“ pakeitimo“ (toliau – Pakeitimas), kuriuo nauja redakcija išdėstytas įsakymas[1] ir pakeičiamos Informavimo apie produktų siuntimą į kitą Europos Sąjungos valstybę narę arba produktų gavimą iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės taisyklės (toliau – Taisyklės).

Pakeitimu:

  1. pripažįstamos netekusiomis galios Taisyklių nuostatos, susijusios su informavimu apie produktų, kuriems netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas (nurodytiems Taisyklių 1.1 – 1.2 papunkčiuose), siuntimą į kitą Europos Sąjungos valstybę narę (Taisyklių II skyrius). Siunčiant tokius produktus vietoje popierinio supaprastinto akcizais apmokestinamų prekių vežimo dokumento (SAAD) duomenų pateikimo į Akcizų informacinę sistemą (AIS) nustatyta tvarka[2] AIS turės būti išrašomas elektroninis supaprastintas vežimo dokumentas (e-SAD);
  2. pripažįstamos netekusiomis galios Taisyklių nuostatos, susijusios su patvirtinimo, kad už akcizais apmokestinamas prekes (nurodytas Taisyklių 1.1 – 1.2 papunkčiuose), gaunamas Lietuvos Respublikoje komerciniams tikslams, akcizų sumokėjimas Lietuvos Respublikoje garantuotas, išdavimu (Taisyklių III skyrius). Norint iš kitos valstybės narės gauti produktus, kuriems netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, vietoj šios procedūros nustatyta tvarka[3] reikės užsiregistruoti patvirtintu akcizais apmokestinamų prekių gavėju;
  3. nustatoma, kad duomenys apie produktų, kuriems netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, gavimą turės būti pateikiami į AIS tik šiais atvejais:
    1. kai į Lietuvos Respubliką atgabenami produktai, netaikant akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimo, iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės, kurios kompetentingos institucijos akcizų sistema nėra parengta siųsti e-SAD;
    2. kai atgabenamas vynas iš kitų valstybių narių smulkiųjų vyno gamintojų, kuriems šiose šalyse leidžiama netaikyti su gabenimu ir stebėsena susijusių reikalavimų pagal 2019 m. gruodžio 19 d. Tarybos direktyvos (ES) 2020/262, kuria nustatoma bendroji akcizų tvarka, 48 straipsnio 1 dalies nuostatas, t. y. kai atgabenama su vyno produktų lydimuoju dokumentu (MVV);
  4. panaikinamas Taisyklių priedas „Sprendimas neišduoti patvirtinimo, kad už akcizais apmokestinamas prekes, atgabenamas į Lietuvos Respubliką komerciniams tikslams, akcizų sumokėjimas Lietuvos Respublikoje garantuotas“ ir Patvirtinimo, kad už akcizais apmokestinamas prekes, atgabenamas į Lietuvos Respubliką komerciniams tikslams, akcizų sumokėjimas Lietuvos Respublikoje garantuotas forma (FR0652);
  5. atlikti kiti redakcinio / techninio pobūdžio pakeitimai

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-03-02 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-6382.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] 2004 m. balandžio 28 d. įsakymas Nr. VA-64 „Dėl Informavimo apie produktų siuntimą į kitą Europos Sąjungos valstybę narę arba produktų gavimą iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės“.

[2] 2010 m. rugpjūčio 2 d. įsakymas Nr. VA-88 „Dėl Akcizais apmokestinamų prekių gabenimo taisyklių patvirtinimo“.

[3] 2023 m. vasario 10 d. įsakymas Nr. VA-8 „Dėl Akcizais apmokestinamų prekių gavėjų ir siuntėjų įregistravimo ir išregistravimo taisyklių patvirtinimo ir kai kurių Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymų pripažinimo netekusiais galios“.

Informuojame, kad, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo pakeitimus[1], buvo priimtas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. vasario 15 d. įsakymas Nr. VA-10 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. birželio 25 d. įsakymo Nr. 174 „Dėl Akcizų sumokėjimą užtikrinančių dokumentų priėmimo, registravimo ir naudojimo taisyklių“ pakeitimo“ (toliau – Pakeitimas), kuriuo nauja redakcija išdėstytos Akcizų sumokėjimą užtikrinančių dokumentų priėmimo, registravimo ir naudojimo taisyklės (toliau – Taisyklės).

Pakeitimu:

  1. Taisyklės papildomos nuostatomis, nustatančiomis patvirtintų akcizais apmokestinamų prekių gavėjų laidavimų (garantijų) ir piniginių užstatų pateikimo ir naudojimo tvarką;
  2. atlikti kiti redakcinio / techninio pobūdžio pakeitimai.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-02-17 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-4782.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] 2021 m. gruodžio 16 d. Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 28, 33, 44, 46, 61, 64, 66, 72 straipsnių ir 3 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 8-1, 29-1 straipsniais įstatymas.

 

Informuojame, kad nuo 2023 m. vasario 13 d. įsigaliojo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. vasario 10 d. įsakymas Nr. VA-8 „Dėl Akcizais apmokestinamų prekių gavėjų ir siuntėjų įregistravimo ir išregistravimo taisyklių patvirtinimo ir kai kurių Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymų pripažinimo netekusiais galios“ (toliau - Įsakymas), kuriuo patvirtintos Akcizais apmokestinamų prekių gavėjų ir siuntėjų įregistravimo ir išregistravimo taisyklės (toliau – Taisyklės).

Taisyklėse nustatoma:

1. asmenų, komerciniams tikslams iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių (toliau – valstybės narės) ne į akcizais apmokestinamų prekių sandėlį gaunančių akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, įregistravimo registruotais akcizais apmokestinamų prekių gavėjais, registravimo duomenų keitimo ir išregistravimo tvarka;

2. asmenų, komerciniams tikslams iš kitų valstybių narių gaunančių akcizais apmokestinamų prekių, kurioms netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, įregistravimo patvirtintais akcizais apmokestinamų prekių gavėjais, registravimo duomenų keitimo ir išregistravimo tvarka;

3. asmenų, komerciniams tikslams išgabenančių importuotas akcizais apmokestinamas prekes, taikant joms akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimą, į bet kurią Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 14 straipsnio 1 dalyje ir 15 straipsnio 1 dalyje nurodytą paskirties vietą, įregistravimo registruotais akcizais apmokestinamų prekių siuntėjais, registravimo duomenų keitimo ir išregistravimo tvarka;

4. asmenų, komerciniams tikslams į kitas valstybes nares siunčiančių akcizais apmokestinamas prekes, kurioms netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, įregistravimo patvirtintais akcizais apmokestinamų prekių siuntėjais, registravimo duomenų keitimo ir išregistravimo tvarka.

Taip pat, atsižvelgiant į tai, kad aukščiau minėtųjų subjektų įregistravimo/ registravimo duomenų keitimo ir išregistravimo tvarka nuo šiol reglamentuojama viename teisės akte, t. y. Taisyklėse, Įsakymu pripažįstami netekusiais galios:

1. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. balandžio 27 d. įsakymas Nr. VA-62 „Dėl prekybininkų registravimo (Dėl akcizais apmokestinamų prekių gavėjų registravimo)“;

2. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. rugpjūčio 13 d. įsakymas Nr. VA-92 „Dėl akcizais apmokestinamų prekių siuntėjų registravimo“;

3. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. rugpjūčio 27 d. įsakymas Nr. VA-94 „Dėl laikinai registruotų akcizais apmokestinamų prekių gavėjų registravimo“.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-02-14 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-4432.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

Informuojame, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo (toliau − AĮ) pakeitimu Nr. XIV-777[1]nuo 2023 m. vasario 13 d. įsigalioja šie AĮ pakeitimai:

 

  1. nustatoma, kad akcizais apmokestinamos prekės už kurias akcizai sumokėti turi būti gabenamos išrašius ne popierinį, o elektroninį supaprastintą akcizais apmokestinamų prekių vežimo dokumentą (e-SAD);
  2. įsigalioja patvirtintų akcizais apmokestinamų prekių gavėjų (toliau – patvirtintas gavėjas) ir patvirtintų akcizais apmokestinamų prekių siuntėjų (toliau – patvirtintas siuntėjas) institutai. Patvirtintu gavėju laikomas asmuo, kuris VMI prie FM[2] yra įsiregistravęs gauti iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės (toliau – valstybė narė) komerciniams tikslams akcizais apmokestinamų prekių, kurioms netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas. Patvirtintu siuntėju laikomas asmuo, kuris VMI prie FM yra įsiregistravęs išsiųsti į kitą valstybę narę komerciniams tikslams akcizais apmokestinamų prekių, kurioms netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas. Minėtaisiais asmenimis yra laikomi ir kitų valstybių narių kompetentingų institucijų pripažinti asmenys;
  3. panaikinamas reikalavimas akcizų deklaraciją (FR0630 forma / FR0630A forma) ir atitinkamus jos priedus pateikti per 5 darbo dienas nuo prekių atgabenimo / išgabenimo momento, tai reiškia, kad asmenys pagal AĮ nuostatas turėję prievolę akcizų deklaraciją pateikti per 5 darbo dienas nuo prekių atgabenimo / išgabenimo momento, šias deklaracijas turės pateikti bendruoju akcizų deklaracijų pateikimo terminu, t. y. mokestiniam laikotarpiui pasibaigus, iki kito mėnesio 15 dienos;
  4. AĮ 9 straipsnio 1 dalies 7 punkte ir 9 straipsnio 8 dalyje nustatoma kam tenka prievolė mokėti akcizus už akcizais apmokestinamas prekes, kurioms netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, atgabentas į Lietuvos Respubliką ir laikomas joje komerciniams tikslams, kai jos gabenamos tik iš patvirtinto siuntėjo patvirtintam gavėjui[3], taip pat už akcizais apmokestinamas prekes, į Lietuvos Respubliką atgabentas iš kitos valstybės narės, kai jos prekių siuntėjo, kuris vykdo ekonominę veiklą, ar jo užsakymu kito asmens atgabenamos asmeniui, kuris nėra registruotas akcizais apmokestinamų prekių gavėju ar patvirtintu gavėju ir nevykdo ekonominės veiklos, kaip ji apibrėžta PVM[4] įstatyme, arba ne į akcizais apmokestinamų prekių sandėlį[5];
  5. panaikinamas fiskalinio agento institutas, kuris buvo nurodytas AĮ 9 straipsnio 8 dalies 2 punkte, tai reiškia, kad šiame punkte nurodytiems asmenims, įsikūrusiems ne Lietuvos Respublikoje, nebereikia Lietuvos Respublikoje paskirti fiskalinio agento, kuriam pereitų prievolė įvykdyti visas su akcizų deklaravimu ir sumokėjimu susijusias asmenų prievoles;
  6. papildomas AĮ 19 straipsnyje nurodytas atvejų, kai akcizais apmokestinamos prekės atleidžiamos nuo akcizų sąrašas, t. y. minėtojo straipsnio 5 ir 7 dalyje nustatoma, kad tais atvejais, kai akcizais apmokestinamos prekės, už kurias akcizai buvo sumokėti Lietuvos Respublikoje, išgabenamos iš patvirtinto siuntėjo patvirtintam gavėjui į kitą valstybę narę komerciniams tikslams, už šias prekes sumokėti akcizai turi būti grąžinti. Taip pat akcizai grąžinami ir už akcizais apmokestinamas prekes, už kurias akcizai sumokėti Lietuvos Respublikoje ir kurios ekonominę veiklą vykdančio prekių siuntėjo ar jo užsakymu kito asmens iš Lietuvos Respublikos išgabentos į kitą valstybę narę asmeniui, kuris nėra registruotas akcizais apmokestinamų prekių gavėju ar patvirtintu gavėju ir nevykdo ekonominės veiklos, kaip ji apibrėžta PVM įstatyme, arba ne į akcizais apmokestinamų prekių sandėlį.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-02-10 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-4110.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] 2021 m. gruodžio 16 d. Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 28, 33, 44, 46, 61, 64, 66, 72 straipsnių ir 3 priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 81, 291 straipsniais įstatymas Nr. XIV-777.

[2] Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

[3] kai akcizais apmokestinamos prekės, kurioms netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, iš kitos valstybės narės patvirtinto siuntėjo atgabenamos patvirtintam gavėjui į Lietuvos Respubliką ir laikomos joje komerciniams tikslams, – patvirtintam gavėjui. Asmeniui, kuris nėra patvirtintas gavėjas ir (arba) patvirtintas siuntėjas, ar asmeniui, kuris nėra veikiantis kaip patvirtintas gavėjas ir (arba) patvirtintas siuntėjas, kaip nustatyta šio įstatymo 81 straipsnio 1 ir 2 dalyse ar tolygiose kitų valstybių narių teisės aktų nuostatose, taip pat tenka prievolė mokėti akcizus.

[4] Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymas.

[5] kai prekės iš kitos valstybės narės į Lietuvos Respubliką atgabenamos prekių siuntėjo, kuris vykdo ekonominę veiklą, arba jo užsakymu kito asmens asmeniui, kuris nėra registruotas akcizais apmokestinamų prekių gavėjas ar patvirtintas gavėjas ir kuris nevykdo ekonominės veiklos, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatyme , arba ne į akcizais apmokestinamų prekių sandėlį, – prekių siuntėjui.

 

Informuojame, kad nuo 2023 m. vasario 13 d. vietoj popierinio supaprastinto akcizais apmokestinamų prekių vežimo dokumento (SAAD) visų Europos Sąjungos valstybių narių  kompiuterinėse sistemose bus įdiegtas elektroninis supaprastintas vežimo dokumentas (e-SAD), todėl pasikeis prekių su sumokėtais akcizais gabenimo tarp ES įforminimo Valstybinės mokesčių inspekcijos Akcizų informacinėje sistemoje (AIS) tvarka.

Esminiai pokyčiai nuo 2023-02-13

  1. Naikinama Patvirtinimo, kad už akcizais apmokestinamas prekes, atgabenamas į Lietuvos Respubliką komerciniams tikslams, akcizų sumokėjimas Lietuvos Respublikoje garantuotas, išdavimo procedūra.

Vietoj šios procedūros asmuo, norėdamas iš kitos ES gauti akcizais apmokestinamų prekių, už kurias akcizai siuntėjo šalyje sumokėti, turės:

  • užsiregistruoti VMI patvirtintu gavėju ir gauti identifikacinį numerį (SEED Nr.);
  • informuoti prekių siuntėją apie savo SEED Nr.;
  • AIS gauti jam išrašytą e-SAD;
  • AIS užpildyti pranešimą apie prekių gavimą (e-RoR), kuris automatiškai bus perduotas prekių siuntėjui.
  1. Asmuo, norėdamas išsiųsti į kitą ES akcizais apmokestinamas prekes, už kurias akcizai Lietuvoje sumokėti, turės:
  • užsiregistruoti VMI patvirtintu siuntėju ir gauti identifikacinį numerį (SEED Nr.);
  • iš prekių gavėjo gauti jo SEED Nr.;
  • AIS išrašyti e-SAD, kuris automatiškai bus perduotas prekių gavėjui.
  1. Pasikeis su e-SAD gaunamų prekių akcizų deklaravimo bei sumokėjimo terminas – visi gavimai su e-SAD turės būti deklaruojami vienoje už kalendorinį mėnesį teikiamoje akcizų deklaracijoje ir sumokami iki kito mėn. 15 d. (vietoj 5 d. d. nuo prekių atgabenimo termino).
  1. Pasikeis vyno atgabenimo iš kitų valstybių narių smulkiųjų vyno gamintojų, kuriems šiose šalyse leidžiama vietoj e-SAD arba e-AD išrašyti vyno produktų lydimąjį dokumentą (MVV), procedūra.

 

Išsamesnė informacija apie kiekvieną pokytį pateikta žemiau.

Įregistravimas patvirtintu gavėju

Galima registruotis:

  • patvirtintu gavėju (t. y. neribotam laikotarpiui), arba
  • laikinai patvirtintu gavėju (t. y. vienam prekių gavimui iš konkretaus siuntėjo ir 30 d. terminui). Asmuo turi registruotis patvirtintu gavėju (t. y. negali registruotis laikinu gavėju), jei prekes su e-SAD ketina gauti dažniau kaip 3 kartus per ketvirtį.

Įregistravimo tvarka:

  • Valstybinei mokesčių inspekcijai el. paštu [email protected] pateikiamas Prašymas įregistruoti patvirtintu gavėju arba Prašymas įregistruoti laikinai patvirtintu gavėju. Prašymo pavyzdį galima rasti čia;
  • VMI informuoja apie sumą, kuria turi būti užtikrinamas prievolių įvykdymas;
  • į VMI akcizų užstatų sąskaitą sumokamas piniginis užstatas arba VMI  pateikiamas laidavimo raštas / garantija;
  • VMI informuoja apie įregistravimą ir suteiktą SEED Nr. arba per Mano VMI pateikia motyvuotą atsakymą dėl atsisakymo įregistruoti.

Akcizais apmokestinamų prekių sandėlių savininkai ir registruoto gavėjo statusą turintys asmenys taip pat turi registruotis patvirtintais gavėjais, jei ketina gauti prekių su e-SAD.

Įregistravimas patvirtintu siuntėju

Galima registruotis:

  • patvirtintu siuntėju (t. y. neribotam laikotarpiui), arba
  • laikinai patvirtintu siuntėju (t. y. vienam prekių siuntimui konkrečiam gavėjui ir 30 d. terminui). Asmuo turi registruotis patvirtintu siuntėju (t. y. negali registruotis laikinu siuntėju), jei prekes su e-SAD ketina siųsti dažniau kaip 3 kartus per ketvirtį.

Įregistravimo tvarka:

  • Valstybinei mokesčių inspekcijai el. paštu [email protected] pateikiamas Prašymas įregistruoti patvirtintu siuntėju arba Prašymas įregistruoti laikinai patvirtintu siuntėju. Prašymo pavyzdį galima rasti čia;
  • VMI informuoja apie įregistravimą ir suteiktą SEED Nr. arba per Mano VMI pateikia motyvuotą atsakymą dėl atsisakymo įregistruoti.

Akcizais apmokestinamų prekių sandėlių savininkai taip pat turi registruotis patvirtintais siuntėjais, jei ketina siųsti prekių su e-SAD.

 

e-SAD gavimas AIS

Procesas:

  • Gaunamos prekės;
  • Prisijungiama prie AIS su turimą statusą atitinkančia role „Patvirtintas gavėjas“ arba „Laikinai patvirtintas gavėjas“ (pastaroji turi būti suteikiama atskirai kiekvienam gautam SEED Nr.);
  • Atveriamas posistemis „AAP judėjimo apskaita“, skiltis „e-SAD sąrašas“;
  • Surandamas reikiamas e-SAD ir peržiūrimi jo duomenys;
  • e-SAD skiltyje „e-RoR“ užpildomas pranešimas apie prekių gavimą (tai būtina padaryti per 5 d. d. nuo prekių gavimo!);
  • e-RoR duomenys automatiškai perduodami prekių siuntėjui.

 

e-SAD išrašymas AIS

Procesas:

  • Prisijungiama prie AIS su turimą statusą atitinkančia role „Patvirtintas siuntėjas“ arba „Laikinai patvirtintas siuntėjas“ (pastaroji turi būti suteikiama atskirai kiekvienam gautam SEED Nr.);
  • Atveriamas posistemis „AAP judėjimo apskaita“, skiltis „e-SAD sąrašas“;
  • Renkamasi „Naujo e-SAD sukūrimas“;
  • Užpildomi e-SAD duomenys, skiltyje „e-SAD patvirtinimas“ spaudžiama „Patvirtinti e-SAD“;
  • e-SAD duomenys automatiškai perduodami prekių gavėjui;
  • Išsiunčiamos prekės;
  • Gavėjas užpildo pranešimą apie prekių gavimą (e-RoR);
  • e-RoR duomenys automatiškai perduodami prekių siuntėjui, kuriuos galima pamatyti e-SAD skiltyje "e-RoR".

 

Prekių gavimas iš ES prieš ir po 2023-02-13

 

Iki 2023 m. vasario 12 d.

Nuo 2023 m. vasario 13 d.

Prieš gavimą

Asmuo kreipiasi į VMI dėl Patvirtinimo, kad akcizų sumokėjimas LT garantuotas, išdavimo

Asmuo kreipiasi į VMI dėl įregistravimo patvirtintu gavėju arba laikinai patvirtintu gavėju (vienkartiniams atvejams)

Asmuo informuoja prekių siuntėją apie gautą Patvirtinimą (pateikia kopiją)

Asmuo informuoja prekių siuntėją apie turimą patvirtinto gavėjo SEED numerį

Gavimas

Asmuo gauna prekes ir popierinį SAAD

Asmuo gauna prekes ir AIS gali peržiūrėti gautą e-SAD

Gavimo patvirtinimas

Asmuo gavimo faktą patvirtina ant popierinio SAAD

-

Asmuo suveda į AIS gauto SAAD duomenis

-

Asmuo suveda į AIS informaciją apie gavimo faktą (e-RoR)

Asmuo suveda į AIS informaciją apie gavimo faktą (e-RoR)

Asmuo per 5 d. d. pateikia VMI popierinio SAAD du egzempliorius

-

Asmuo atsiima iš VMI spaudu pažymėtus popierinius SAAD

-

Asmuo grąžina prekių siuntėjui  VMI spaudu pažymėto popierinio SAAD 1 egzempliorių

e-RoR automatiškai elektroniniu būdu perduodamas siuntėjui

Akcizų deklaravimas

Asmuo per 5 d. d. nuo prekių gavimo užpildo ir pateikia VMI akcizų deklaraciją (FR0630A formą);

Teikia tiek deklaracijų, kiek gavo prekių siuntų

Asmuo iki kito mėnesio 15 d. užpildo ir pateikia VMI akcizų deklaraciją (Patvirtinti gavėjai - FR0630 formą; Laikinai patvirtinti gavėjai – FR0630A formą);

Teikia vieną deklaraciją už visas per mėnesį gautas siuntas

Akcizų sumokėjimas

Akcizų prievolės įskaitomos iš sumokėto piniginio užstato

Patvirtintas gavėjas sumoka akcizus už prekes, gautas per mėnesį.

Laikinai patvirtinto gavėjo Akcizų prievolės įskaitomos iš sumokėto piniginio užstato

 

Prekių siuntimas į ES prieš ir po 2023-02-13

 

Iki 2023 m. vasario 12 d.

Nuo 2023 m. vasario 13 d.

Prieš siuntimą

-

Asmuo kreipiasi į VMI dėl įregistravimo patvirtintu siuntėju arba laikinai patvirtintu siuntėju (vienkartiniams atvejams)

Asmuo gauna iš prekių gavėjo Patvirtinimą (kopiją)

Asmuo sužino prekių gavėjo turimą patvirtinto gavėjo SEED numerį

Siuntimas

Asmuo Patvirtinimą užregistruoja AIS

-

Asmuo AIS išrašo SAAD, susieja jį su Patvirtinimu ir atspausdina popieriuje

Asmuo AIS  išrašo e-SAD

Asmuo išsiunčia prekes ir SAAD

e-SAD automatiškai elektroniniu būdu perduodamas gavėjui

Gavimo patvirtinimas

Asmuo  iš gavėjo gauna grąžintą popierinio SAAD egzempliorių, kuriame patvirtintas prekių gavimo faktas

-

Asmuo suveda į AIS informaciją apie gavimo faktą (e-RoR)

Gavėjo informacinė sistema e-RoR duomenis automatiškai perduoda į AIS, kur tampa matomi siuntėjui

Akcizų grąžinimas

Asmuo pateikia prašymą grąžinti akcizus ir pateikia akcizų sumokėjimą pagrindžiančius dokumentus ir popierinių SAAD kopijas

 

Asmuo pateikia prašymą grąžinti akcizus ir pateikia akcizų sumokėjimą pagrindžiančius dokumentus

 

 

Kai kita ES valstybė narė nepasiruošusi siųsti e-SAD

Nuo 2023-02-13 nėra pilnai pasiruošusios įdiegti e-SAD:

  • Graikija;
  • Olandija;
  • Šiaurės Airija.

Atgabenant prekes iš šių šalių, asmenys turės per 1 d. d. nuo prekių gavimo suvesti gavimų duomenis į AIS posistemį „AAP judėjimo apskaita“, skiltį „SAAD sąrašas“ (t. y. analogiškai, kaip suvedami popierinių SAAD duomenys. Duomenų susieti su Lietuvoje išduotu Patvirtinimu, kad akcizų sumokėjimas garantuotas, nereikia). Duomenys suvedami prisijungus prie AIS su role „Kitas asmuo“.

Minėtų valstybių ir Lietuvos mokesčių administratoriai keisis duomenimis apie tokias prekių siuntas alternatyviomis priemonėmis.

 

Vyno gavimas iš smulkiųjų gamintojų su MVV

Atsižvelgiant į tai, kad kai kuriose ES valstybėse narėse smulkiesiems vyno gamintojams leidžiama vietoj e-SAD arba e-AD išrašyti vyno produktų lydimąjį dokumentą (MVV), todėl šių dokumentų nebus bendroje ES elektroninėje sistemoje (EMSC).

Nuo 2023-02-13 vyną su MVV galės gauti:

  • akcizais apmokestinamų prekių sandėliai, jei vynas fiziškai yra gabenamas į sandėlį;
  • registruoti gavėjai (įregistruoti neribotam terminui);
  • patvirtinti gavėjai (įregistruoti neribotam terminui).

Gavę prekių su MVV, asmenys turės:

  • per 1 d. d. nuo prekių gavimo suvesti gavimų duomenis į AIS posistemį „AAP judėjimo apskaita“, skiltį „SAAD sąrašas“ (t. y. analogiškai, kaip iki šiol suvedami popierinių SAAD duomenys. Duomenų susieti su Lietuvoje išduotu Patvirtinimu, kad akcizų sumokėjimas garantuotas, nereikia). Duomenys suvedami prisijungus prie AIS su role „Kitas asmuo“.
  • gautų prekių kiekį deklaruoti:
    • akcizais apmokestinamų prekių sandėliai – už sandėlį teikiamoje FR0630 formos akcizų deklaracijoje, pradedant taikyti akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimą (FR0630S priedo 30 eilutė);
    • registruoti gavėjai – už registruotą gavėją teikiamoje FR0630 formos akcizų deklaracijoje (FR0630R priedas);
    • patvirtinti gavėjai – už patvirtintą gavėją teikiamoje FR0630 formos akcizų deklaracijoje (FR0630R priedas).

Asmenys, kurie neturi jokio akcizų subjekto statuso (įregistruoto neterminuotam laikotarpiui) ir ketinantys gauti prekių su MVV, turi registruotis patvirtintais gavėjais.

 

Akcizų deklaravimas ir sumokėjimas

Nuo 2023-02-13 visi mėnesio gavimai su e-SAD turės būti deklaruojami:

  • patvirtinti gavėjai - atskiroje už patvirtintą gavėją teikiamoje FR0630 formos akcizų deklaracijoje. 3 laukelyje „Akcizų mokėtojo tipas“ pažymima „Registruotas asmuo“ ir į 8 laukelį įrašomas patvirtintam gavėjui suteiktas SEED numeris;
  • laikinai patvirtinti gavėjai – už laikinai registruotus asmenis teikiamoje FR0630A formos asmens akcizų deklaracijoje. 3 laukelyje „Akcizų mokėtojo tipas“ pažymima „Laikinai registruotas asmuo“, 8 laukelis paliekamas tuščias.

Visų patvirtintų gavėjų mokestinis laikotarpis – kalendorinis mėnuo, akcizų deklaracijos pateikimo ir akcizų sumokėjimo terminas – iki kito mėnesio 15 d.

Laikinai patvirtintų gavėjų deklaruotos akcizų prievolės įskaitomos iš piniginių užstatų.

Patvirtinti gavėjai deklaruotas mokėtinas akcizų sumas sumoka iki kito mėnesio 15 d.

Pasikonsultuoti galima tel. (8 5) 2687850 (registravimas, deklaravimas), tel. (8 5) 2194298 (laidavimai).

 

Informaciją parengė

Akcizų administravimo departamentas

Informuojame, kad buvo priimtas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2023 m. sausio 5 d. įsakymas Nr. VA-3 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gegužės 26 d. įsakymo Nr. VA-106 „Dėl Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A formų, jų priedų užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“, kuriuo pakeistos Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A formų, jų priedų užpildymo ir pateikimo taisyklės[1] (toliau - Taisyklės).

Nuo 2023 m. sausio 6 d.:

  1. Taisyklėse panaikintas reikalavimas kiekvieno mokestinio laikotarpio pabaigoje atlikti akcizais apmokestinamų prekių sandėliuose (toliau - sandėlis) privalomą akcizais apmokestinamų prekių inventorizaciją. Jeigu faktinis prekių likučių patikrinimas mokestinio laikotarpio pabaigoje nebuvo atliekamas, tai faktiniai prekių likučių duomenys deklaracijos FR0630S, FR0630N ir FR0630M prieduose galės būti pateikiami pagal apskaitos duomenis;
  2. atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos akcizų įstatyme (toliau – Akcizų įstatymas) panaikintas reikalavimas asmenims registruotis akcizų už elektros energiją mokėtojais, panaikintos Taisyklių nuostatos, susijusios su registruotais elektros energijos mokėtojais. Deklaruojant akcizus už elektros energiją visais atvejais laukelyje E2 turės būti žymima „Neregistruotas mokėtojas“.

Nuo 2023 m. vasario 13 d.:

  1. Taisyklės papildytos nuostatomis, kuriomis nustatyta, kokias deklaracijų formas ir priedus turės teikti patvirtinti akcizais apmokestinamų prekių gavėjai (toliau – patvirtinti gavėjai) ir laikinai patvirtinti akcizais apmokestinamų prekių gavėjai (toliau – laikinai patvirtinti gavėjai). Patvirtinti gavėjai kas mėnesį turės teikti atskirą FR0630 formos deklaraciją (Akcizų mokėtojo tipas – „Registruotas asmuo“). Laikinai patvirtinti gavėjai už tą mėnesį, per kurį atsigabeno akcizais apmokestinamų prekių, turės pateikti FR0630A formos deklaraciją (Akcizų mokėtojo tipas – „Laikinai registruotas asmuo“);
  2. Taisyklės papildytos nuostatomis, susijusiomis su atvejais, kai akcizais apmokestinamos prekės į Lietuvą yra atgabenamos su MVV dokumentu[2]. Asmenys, atsigabenę prekių su MVV dokumentu, turės su šiais dokumentais gautą prekių kiekį deklaruoti to akcizų mokėtojo statuso deklaracijoje, kurį turi atitinkamas prekes gavęs asmuo: į sandėlį atgabentos prekės turės būti deklaruojamos už šį sandėlį teikiamoje deklaracijoje; registruoto akcizais apmokestinamų prekių gavėjo (toliau – registruotas gavėjas) atgabentos prekės – šio registruoto gavėjo teikiamoje deklaracijoje; patvirtinto gavėjo atgabentos perkės – šio patvirtinto gavėjo teikiamoje deklaracijoje;
  3. atsižvelgiant į tai, kad Akcizų įstatyme panaikintas 5 darbo dienų akcizų deklaracijos pateikimo terminas, Taisyklėse nustatyta, kad laikinai registruoti asmenys (laikinai registruoti gavėjai ir laikinai patvirtinti gavėjai) per mėnesį gautą prekių kiekį turės deklaruoti vienoje FR0630A formos akcizų deklaracijoje, kurią turės pateikti bendruoju terminu – iki kito mėnesio 15 dienos;
  4. atsižvelgiant į tai, kad nuotolinės prekybos atveju Akcizų įstatymo 9 straipsnio 8 dalies 2 punkte nurodytas prekių pardavėjas šiame įstatyme buvo pervadintas akcizais apmokestinamų prekių siuntėju ir pakeistas šio asmens akcizų deklaravimo ir mokėjimo terminas, atitinkamai pakeistos Taisyklių nuostatos. Akcizais apmokestinamų prekių siuntėjai per mėnesį į Lietuvą atgabentą prekių kiekį turės deklaruoti vienoje FR0630A formos akcizų deklaracijoje, kurią turės pateikti bendruoju terminu – iki kito mėnesio 15 dienos (Akcizų mokėtojo tipas – „Laikinai registruotas asmuo“);
  5. patikslinta nuostata, kad asmuo, neregistruotas akcizų už elektroninių cigarečių skystį mokėtoju, Valstybinei mokesčių inspekcijai FR0630A formos deklaraciją privalo pateikti ne tik tada, kai per mokestinį laikotarpį jam atsirado prievolė mokėti akcizus, tačiau ir tais atvejais, kai asmuo siekia susigrąžinti akcizus už šiuos produktus. Pažymėtina, kad kitais atvejais šiam asmeniui FR0630A formos akcizų deklaracijos ir jos priedų pateikti nereikia;
  6. Taisyklės papildytos nuostata, kad tais atvejais, kai pateikus akcizų deklaracijas jose suformuojama grąžintina akcizų suma, asmuo, pageidaujantis šiuos akcizus susigrąžinti, turi pateikti Prašymą grąžinti (įskaityti) permoką (skirtumą) ar nepagrįstai išieškotas sumas (FR0781 formą), patvirtintą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. VA-186 „Dėl Mokesčių mokėtojo permokos (skirtumo) ar nepagrįstai išieškotų sumų grąžinimo (įskaitymo)“ (toliau – VA-186 įsakymas), vadovaudamasis Mokesčių mokėtojo permokos (skirtumo) ar nepagrįstai išieškotų sumų grąžinimo (įskaitymo) taisyklių, patvirtintų VA-186 įsakymu, nuostatomis;
  7. Taisyklėse reglamentuoti akcizų deklaracijos ir atitinkamų jos priedų pateikimo atvejai, Akcizų įstatymo 61 straipsnio 1 dalies 8 punkte nurodytais atvejais;
  8. atnaujinta Akcizų deklaracijų FR0630, FR0630A formose nurodomų matavimo vienetų lentelė;
  9. atlikti kiti redakcinio pobūdžio pakeitimai.

 

Pažymėtina, kad dėl techninių priežasčių FR0630 ir FR0630A formų bei jų priedų vaizdai šiame etape nebuvo keičiami, todėl galimi nežymūs Taisyklių nuostatų ir kai kurių formų laukelių pavadinimų neatitikimai.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-01-09 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-649.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A formų, jų priedų užpildymo ir pateikimo taisyklės, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gegužės 26 d. įsakymu Nr. VA-106 „Dėl Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A formų, jų priedų užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“.

[2] Lydimasis dokumentas, kuriame nurodytas unikalus administracinis kodas (MVV kodas), naudojamas tais atvejais, kai akcizais apmokestinamus vyno produktus tarp Europos Sąjungos valstybių narių ar Europos Sąjungos valstybės narės teritorijoje gabena smulkieji vyno gamintojai, jeigu šių produktų išsiuntimo Europos Sąjungos valstybėje narėje yra leidžiama šį dokumentą naudoti vietoj e-AD arba SAAD, vadovaujantis 2019 m. gruodžio 19 d. Tarybos direktyvos (ES) 2020/262, kuria nustatoma bendroji akcizų tvarka, 48 straipsnio 1 dalies nuostatomis.

Informuojame, kad nuo 2023 m. sausio 1 d. pasikeitė reikalavimai akcizais apmokestinamų prekių sandėlio apskaitai.

 

Pagrindiniai pakeitimai:

  1. Visa akcizais apmokestinamų prekių sandėlio (toliau – sandėlis) apskaitos tvarka reglamentuota viename teisės akte – Operacijų akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje apskaitos tvarkos apraše[1] (toliau – Aprašas). Iki 2023 m. sausio 1 d. operacijų sandėliuose apskaitos tvarka buvo reglamentuota Lietuvos Respublikos finansų ministro įsakymu[2], o tam tikri apskaitos sandėliuose, kuriuose gaminami alkoholiniai gėrimai ir alus, reikalavimai buvo nustatyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime[3], kai kurios apskaitos nuostatos buvo reglamentuotos kituose VMI prie FM[4] įsakymuose[5].
  2. Sandėlių, kuriuose gaminami alkoholiniai gėrimai, apskaita derinama su VMI prie FM, o ne teritorinėmis AVMI[6].
  3. Nelieka apribojimų pasirenkant sandėlio apskaitos tvarkymo formą, t. y. asmuo pats gali pasirinkti, ar ši apskaita bus atliekama popieriniuose žurnaluose ar elektroninėmis priemonėmis.
  4. Sandėlyje atliekamų operacijų nereikia tvarkyti atskiruose žurnaluose, šiuos žurnalus laikyti atitinkamos technologinės operacijos atlikimo arba produkcijos saugojimo vietose. Pakanka, kad įmonės tvarkomoje apskaitoje būtų kaupiami tam tikri Apraše nurodyti duomenys ir, kaip ir iki šiol, sandėlyje privaloma tvarkyti akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, operacijų apskaitą taip, kad iš apskaitos duomenų būtų įmanoma tiksliai nustatyti sandėlio savininko mokestines prievoles ir sandėlyje atliktas operacijas.
  5. Sandėlio apskaitos žurnalų nereikia pateikti registruoti mokesčių administratoriui.
  6. Neliko prievolės kiekvieno mėnesio paskutinę darbo dieną privalomai atlikti sandėlyje išpilstyto alaus kiekinę inventorizaciją.
  7. Neliko reikalavimo sandėlyje, kuriame gaminamas alus, pradėjus naudoti naujas talpyklas, neturinčias gamintojo išduoto sertifikato (paso), ar naujos rūšies nestandartinio tūrio tarą, mokesčių administratoriui pateikti šių talpų išmatavimo akto egzempliorių.

 

Kaip nurodyta aukščiau, nuo šiol visa sandėlio apskaitos tvarka reglamentuota viename teisės akte, todėl atitinkamai neteko galios šie teisės aktai:

  1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. birželio 2 d. nutarimas Nr. 660 „Dėl Alkoholio produktų apskaitos taisyklių patvirtinimo“;
  2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 20 d. nutarimas Nr. 942 „Dėl Operacijų akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje, kuriame gaminamas alus, apskaitos tvarkos patvirtinimo“ (toliau – Nutarimas Nr. 942);
  3. Operacijų akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje apskaitos tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 5 d. įsakymu Nr. 154 „Dėl Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo įgyvendinimo“;
  4. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. liepos 2 d. įsakymas Nr. 200 „Dėl Nestandartinės taros (talpyklos) tūrio išmatavimo akto formos patvirtinimo“;
  5. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. birželio 2 d. įsakymas Nr. VA-110 „Dėl Kompiuterinės apskaitos sistemai keliamų reikalavimų patvirtinimo“;
  6. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2021 m. lapkričio 19 d. įsakymas Nr. VA-81 „Dėl Gaminamų alkoholio produktų matavimo ir apskaitos priemonių naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo“.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad pripažinus netekusiu galios Nutarimą Nr. 942, alaus natūralios netekties normos, kurių neviršijus už sandėlyje prarastą alaus kiekį akcizai neskaičiuojami, perkeltos į Alaus natūralios netekties normų aprašą[7].

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-01-05 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-421.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] 2023 m. sausio 2 d. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymas Nr. VA-1 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. birželio 14 d. įsakymo Nr. 156 „Dėl akcizais apmokestinamų prekių apskaitos“ pakeitimo ir kai kurių Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymų pripažinimo netekusiais galios“.

[2] Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 5 d. įsakymas Nr. 154 „Dėl Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo įgyvendinimo“.

[3] Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. birželio 2 d. nutarimas Nr. 660 „Dėl Alkoholio produktų apskaitos taisyklių patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 20 d. nutarimas Nr. 942 „Dėl Operacijų akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje, kuriame gaminamas alus, apskaitos tvarkos patvirtinimo“.

[4] Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

[5] Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. liepos 2 d. įsakymas Nr. 200 „Dėl Nestandartinės taros (talpyklos) tūrio išmatavimo akto formos patvirtinimo“, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. birželio 2 d. įsakymas Nr. VA-110 „Dėl Kompiuterinės apskaitos sistemai keliamų reikalavimų patvirtinimo“, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2021 m. lapkričio 19 d. įsakymas Nr. VA-81 „Dėl Gaminamų alkoholio produktų matavimo ir apskaitos priemonių naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo“.

[6] Apskričių valstybinės mokesčių inspekcijos.

[7] Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 4 d. nutarimas Nr. 821 „Dėl Akcizų įstatymo nuostatų įgyvendinimo“.

Informuojame, kad nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2022 m. gruodžio 29 d. įsakymas Nr. VA-100 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2008 m. vasario 11 d. įsakymo Nr. VA-14 „Dėl Apdoroto tabako, etilo alkoholio, alkoholinių gėrimų ir kaitinamojo tabako produktų inventorizavimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“, kuriuo pakeistos Apdoroto tabako, etilo alkoholio, alkoholinių gėrimų ir kaitinamojo tabako produktų inventorizavimo taisyklės[1] (toliau - Taisyklės).

Taisyklėse numatyta, kad apdoroto tabako, etilo alkoholio, alkoholinių gėrimų ir kaitinamojo tabako produktų inventorizaciją, Taisyklėse nustatytais atvejais, atlieka ūkio subjekto vadovo paskirtas asmuo ar asmenys, t. y., panaikintas reikalavimas inventorizaciją atlikti inventorizacijos komisijai.

Taip pat Taisyklėse atlikti kiti redakcinio pobūdžio pakeitimai bei panaikinta nuoroda į Inventorizacijos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. birželio 3 d. nutarimu Nr. 719 „Dėl Inventorizacijos taisyklių patvirtinimo“, kurios pripažintos netekusiomis galios[2].

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2023-01-04 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-273.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Apdoroto tabako, etilo alkoholio, alkoholinių gėrimų ir kaitinamojo tabako produktų inventorizavimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2008 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. VA-14 „Dėl Apdoroto tabako, etilo alkoholio, alkoholinių gėrimų ir kaitinamojo tabako produktų inventorizavimo taisyklių patvirtinimo“.

[2] Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. vasario 23 d. nutarimas Nr. 164 „Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų pripažinimo netekusiais galios“.

 

Informuojame, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo (toliau − AĮ) pakeitimu Nr. XIV-446[1]nuo 2023 m. sausio 1 d. keičiasi produktams taikomi akcizų tarifai:

 

Eil. Nr.

Akcizais apmokestinamas produktas

Akcizų tarifas 2022 m.

Akcizų tarifas nuo 2023 m. sausio 1 d.

1.

Alus

7,82 euro už 1 procentą faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos procentais akcizų tarifas, kuris nustatomas už produkto hektolitrą

8,60 euro už 1 procentą faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos procentais akcizų tarifas, kuris nustatomas už produkto hektolitrą

2.

Vynas ir kiti fermentuoti gėrimai, kurių faktinė tūrinė etilo alkoholio koncentracija (kitų fermentuotų gėrimų atveju – gauta tik fermentuojant) procentais yra ne didesnė kaip 8,5 procento, nurodytiems AĮ 24 straipsnio 1 dalyje

78 eurai už produkto hektolitrą

93 eurai už produkto hektolitrą

3.

Vynas ir kiti fermentuoti gėrimai, nenurodyti AĮ 24 straipsnio 1 dalyje (AĮ 24 straipsnio 2 dalis)

181 euras už produkto hektolitrą

199 eurai už produkto hektolitrą

4.

Tarpiniai produktai, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija procentais yra ne didesnė kaip 15 procentų

200 eurų už produkto hektolitrą

216 eurų už produkto hektolitrą

5.

Tarpiniai produktai, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija procentais yra didesnė kaip 15 procentų

285 eurai už produkto hektolitrą

308 eurai už produkto hektolitrą

6.

Etilo alkoholis

2163 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą

2310 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą

7.

Cigaretės

specifinis elementas – 74,3 euro;

 kombinuotasis akcizų tarifas turi būti ne mažesnis kaip 122,5 euro už 1000 cigarečių

specifinis elementas – 79,6 euro;

kombinuotasis akcizų tarifas turi būti ne mažesnis kaip 130 eurų už 1000 cigarečių

8.

Cigarai ir cigarilės

66 eurų už kilogramą produkto

79 eurų už kilogramą produkto

9.

Rūkomasis tabakas

97 eurų už kilogramą produkto

104,6 euro už kilogramą produkto

10.

Kaitinamojo tabako produktai

45,6 euro už 1000 vienetų kaitinamojo tabako produktų

60,2 euro už 1000 vienetų kaitinamojo tabako produktų

11.

Elektroninių cigarečių skystis

0,15 euro už mililitrą skysčio

0,19 euro už mililitrą skysčio

12.

Neapdorotas tabakas

97 eurų už kilogramą neapdoroto tabako

104,6 euro už kilogramą neapdoroto tabako

 

Taip pat AĮ pakeitimu Nr. XIV-777[2] nuo 2023 m. sausio 1 d.:

 

  1. papildoma AĮ 6 straipsnio 2 dalis, kurioje nustatoma, kad akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininkas privalo tvarkyti visų akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje atliekamų operacijų apskaitą. Akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje atliekamų operacijų apskaitos tvarką (įskaitant privalomas naudoti matavimo, apskaitos priemones, jų naudojimo reikalavimus) nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Taigi, šiuo pakeitimu Vyriausybės įgaliotai institucijai (VMI prie FM[3]) papildomai pavedama nustatyti ne tik akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje atliekamų operacijų apskaitos tvarką, tačiau ir akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje privalomas naudoti matavimo, apskaitos priemones ir jų naudojimo reikalavimus;
  2. pakeičiami ir / arba papildomi AĮ 6 straipsnio 7 dalies 7 – 9 punktuose nurodyti leidimų steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį panaikinimo pagrindai, kurie išdėstomi taip:

„7. mokesčių administratoriaus sprendimu, jeigu 6 mėnesius iš eilės jame nevykdoma jokia veikla, numatyta prašyme išduoti leidimą steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį;

8. mokesčių administratoriaus sprendimu, jeigu per 3 mėnesius nuo leidimo steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį suteikimo dienos akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininkas nepateikia piniginio užstato ar akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininko prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumento, jeigu teisės aktų nustatyta tvarka toks dokumentas turėjo būti pateiktas;

9. mokesčių administratoriaus sprendimu, jeigu per 10 darbo dienų nuo piniginio užstato arba akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininko prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumento galiojimo pabaigos nepateikiamas naujas atitinkamas dokumentas;“;

  1. pakeičiami ir / arba papildomi AĮ 7 straipsnio 5 dalies 1 – 2 punktuose nurodyti registruotų akcizais apmokestinamų prekių gavėjų išregistravimo pagrindai, kurie išdėstomi taip:

„1. registruotas gavėjas 6 mėnesius iš eilės verslo tikslams negavo iš kitos valstybės narės akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas;

2. registruotas gavėjas per 10 darbo dienų nuo piniginio užstato arba mokestinių prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumento galiojimo pabaigos nepateikia naujo atitinkamo dokumento;“.

Taip pat atlikti kiti AĮ 7 straipsnio kalbinio, techninio ir redakcinio pobūdžio pakeitimai;

  1. pakeičiami ir / arba papildomi AĮ 8 straipsnio 5 dalies 1 – 2 punktuose nurodyti registruotų akcizais apmokestinamų prekių siuntėjų išregistravimo pagrindai, kurie išdėstomi taip:

„1. registruotas siuntėjas 6 mėnesius iš eilės neišgabeno importuotų akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas;

2. registruotas siuntėjas per 10 darbo dienų nuo piniginio užstato arba mokestinių prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumento galiojimo pabaigos nepateikia naujo atitinkamo dokumento;“.

Taip pat atlikti kiti AĮ 8 straipsnio kalbinio, techninio ir redakcinio pobūdžio pakeitimai;

  1. pakeičiama AĮ 44 straipsnio 2 dalis, kurioje nustatoma, kad energinių produktų, kuriems taikomos akcizų lengvatos, žymėjimo kontrolės tvarką nustato Lietuvos Respublikos energetikos ministerija kartu su Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija;
  2. pripažįstama netekusia galios AĮ 44 straipsnio 3 dalis:

3. Už energinių produktų žymėjimo ir (arba) tiekimo tvarkos nesilaikymą, taip pat tais atvejais, kai žymėti energiniai produktai panaudojami kaip degalai (variklių kuras) ir (arba) kaip šildymui skirtas kuras, tačiau kitaip negu tam tikslui, kuriam šiuos energinius produktus naudojant yra nustatyta akcizų lengvata, įstatymų nustatyta tvarka taikomos sankcijos.“;

  1.  panaikinamas reikalavimas mokesčių mokėtojams registruotis akcizų už elektros energiją mokėtojais, kuris buvo nustatytas AĮ 46 straipsnio nuostatose.
  2. AĮ 64 straipsnis papildomas 3 dalimi, kuri išdėstoma taip:

„3. Nuo akcizų atleidžiami kaitinamojo tabako produktai, jeigu jie sunaikinti prižiūrint kompetentingai institucijai. Šios nuostatos įgyvendinamos centrinio mokesčių administratoriaus (dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos kontroliuojamų prekių) ir Sąjungos muitinės kodekso, jį papildančių ir įgyvendinančių Europos Sąjungos teisės aktų (dėl muitinės kontroliuojamų prekių) nustatyta tvarka. Jeigu už sunaikintus kaitinamojo tabako produktus akcizai jau buvo sumokėti, akcizų suma įskaitoma arba grąžinama Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka. Šios dalies nuostatos netaikomos sunaikintiems kaitinamojo tabako produktams, kurie pagaminti ar laikomi (įskaitant saugojimą) pažeidžiant teisės aktų reikalavimus arba yra neteisėtai atgabenti.“

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2022-11-23 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-36375.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] 2021 m. birželio 29 d. Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 1, 3, 23, 24, 25, 26, 30, 31, 65 ir 74 straipsnių pakeitimo įstatymas Nr. XIV-446.

[2] 2021 m. gruodžio 16 d. Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 28, 33, 44, 46, 61, 64, 66, 72 straipsnių ir 3 priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 81, 291 straipsniais įstatymas Nr. XIV-777.

[3] Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

Informuojame, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2022 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. VA-78[1] nauja redakcija išdėstytos Apdoroto tabako, neapdoroto tabako ir kaitinamojo tabako produktų sunaikinimo, prižiūrint Valstybinei mokesčių inspekcijai, ir atleidimo nuo akcizų taisyklės (toliau − Taisyklės).

Esminiai Taisyklių pakeitimai:

  • Taisyklės papildytos nuostatomis, reglamentuojančiomis kaitinamojo tabako produktų sunaikinimo tvarką[2];
  • nustatoma, kad Prašymas sunaikinti apdorotą tabaką ir / arba neapdorotą tabaką, ir / arba kaitinamojo tabako produktus, prižiūrint Valstybinei mokesčių inspekcijai, atleisti nuo akcizų ir grąžinti / įskaityti sumokėtus akcizus (toliau − prašymas) gali būti pateikiamas tik per Valstybinės mokesčių inspekcijos portalo e. VMI autorizuotų elektroninių paslaugų sritį Mano VMI, vadovaujantis Valstybinės mokesčių inspekcijos portalo e. VMI autorizuotų elektroninių paslaugų srities Mano VMI naudojimo taisyklių[3] nustatyta tvarka;
  • atsisakoma Sprendimo dėl apdoroto ir / arba neapdoroto tabako sunaikinimo (FR0772 forma) rengimo ir priėmimo. T.y., su prašymo pateikėju pakaks suderinti apdoroto tabako ir / arba neapdoroto tabako, ir / arba kaitinamojo tabako produktų (toliau kartu ‒ tabakas) naikinimo vietą ir laiką prašyme nurodytu asmens telefono numeriu (-iais) arba elektroninio pašto adresu (-ais). Po tabako sunaikinimo bus rengiamas Sprendimas dėl apdoroto tabako ir / arba neapdoroto tabako ir / arba kaitinamojo tabako produktų atleidimo nuo akcizų / akcizų grąžinimo / įskaitymo;
  • nustatoma, kad Apdoroto tabako sunaikinimo aktas surašomas laisva forma pagal Taisyklių 16 punkto nuostatas, o ne užpildant Turto sunaikinimo akto FR0580 formą[4];
  • nustatoma Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovo nuotolinio dalyvavimo tabako naikinime galimybė, kai tabako inventorizavimo ir naikinimo vietoje yra įdiegtos elektroninės priemonės, leidžiančios tiesioginio vaizdo ir garso nepertraukiamą perdavimą ir priėmimą;
  • atlikti kiti redakcinio pobūdžio pakeitimai.

 

Pažymime, kad šie pakeitimai įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2022-10-14 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-32633.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

Informuojame, kad, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo pakeitimą Nr. XIV-777[1] pagal kurį nuo 2023 m. sausio 1 d. panaikinamas reikalavimas elektros energijos mokėtojus registruoti centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka, buvo priimtas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2022 m. rugsėjo 1 d. įsakymas Nr. VA-66[2], kuriuo nauja redakcija išdėstytos Elektros energijos naudotojų registracijos taisyklės (toliau − Taisyklės).

Esminiai Taisyklių pakeitimai:

  • panaikinama elektros energijos mokėtojų registravimo / išregistravimo tvarka;
  • nustatoma, kad prašymas Įregistruoti elektros energijos naudotoju / išregistruoti iš elektros energijos naudotojų (toliau - prašymas) gali būti pateikiamas tik per Valstybinės mokesčių inspekcijos portalo e. VMI autorizuotų elektroninių paslaugų sritį Mano VMI, vadovaujantis Valstybinės mokesčių inspekcijos portalo e. VMI autorizuotų elektroninių paslaugų srities Mano VMI naudojimo taisyklių, patvirtintų Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2012 m. spalio 3 d. įsakymu Nr. VA-91 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos portalo e. VMI autorizuotų elektroninių paslaugų srities Mano VMI naudojimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka;
  • atsisakoma sprendimo tenkinti ar netenkinti prašymo priėmimą (FR1076 forma), t. y. nustatoma, kad ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo ir / arba papildomų dokumentų ir / ar duomenų pateikimo dienos, prašymą pateikęs asmuo yra įregistruojamas elektros energijos naudotoju arba jam pateikiamas motyvuotas atsakymas, kodėl asmuo negali būti įregistruotas elektros energijos naudotoju;
  • papildytas atvejų, kada prašymą pateikusį asmenį atsisakoma įregistruoti elektros energijos naudotoju, sąrašas, bei atvejų, kai Valstybinė mokesčių inspekcija asmenį iš elektros energijos naudotojų išregistruoja savo iniciatyva, sąrašas. Tai reiškia, kad asmuo neregistruojamas elektros energijos naudotoju arba išregistruojamas iš elektros energijos naudotojų ir tuo atveju, jeigu neatitinka Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 48 straipsnio 2 dalyje nustatytų sąlygų;
  • nustatoma, kad asmuo elektros energijos naudotoju įregistruojamas vienerių metų terminui;
  • atlikti kiti redakcinio pobūdžio pakeitimai.

Pažymime, kad šie pakeitimai įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2022-09-05 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-29097.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 28, 33, 44, 46, 61, 64, 66, 72 straipsnių ir 3 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 81, 291 straipsniais įstatymas.

[2] Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. sausio 8 d. įsakymo Nr. VA-6 „Dėl Elektros energijos akcizų mokėtojų registracijos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo.

Informuojame, kad, atsižvelgiant į 2019 m. gruodžio 19 d. Tarybos direktyvos (ES) 2020/262, kuria nustatoma bendroji akcizų tvarka, nuostatas bei į 2021 m. gruodžio 16 d. Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo pakeitimą Nr. XIV-777[1], kuriuo keičiamos Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 17 straipsnio nuostatos[2], buvo priimtas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2022 m. balandžio 19 d. įsakymas Nr. VA-37/1B-290[3], kuriuo nauja redakcija išdėstomos Akcizais apmokestinamų prekių gabenimo tais atvejais, kai neveikia Valstybinės mokesčių inspekcijos Akcizų informacinė sistema ir (arba) Muitinės deklaracijų apdorojimo sistema, taisyklės (toliau − Taisyklės).

Šiuo pakeitimu papildomai nustatoma, kad Taisyklių nuostatos turi būti taikomos ne tik akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas AMLAR[4], gabenimui tais atvejais, kai neveikia Valstybinės mokesčių inspekcijos akcizų informacinė sistema (AIS) ir (arba) Muitinės deklaracijų apdorojimo sistema, tačiau ir gabenant akcizais apmokestinamas prekes, kurioms netaikomas AMLAR, ir kurios gabenamos tarp Europos Sąjungos valstybių narių komerciniams tikslams iš patvirtinto akcizais apmokestinamų prekių siuntėjo patvirtintam akcizais apmokestinamų prekių gavėjui, kai neveikia minėtosios sistemos. Taip pat atlikti kiti techninio ir redakcinio pobūdžio pakeitimai, kurie tiesiogiai susiję su minėtu reglamentavimo papildymu.

Pažymime, kad šiame rašte analizuojami pakeitimai įsigalioja nuo 2023 m. vasario 13 d.

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2022-04-22 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-14570.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 28, 33, 44, 46, 61, 64, 66, 72 straipsnių ir 3 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 81, 291 straipsniais įstatymas.

[2] Nuostatos įsigalioja nuo 2023 m. vasario 13 d.

[3] „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2010 m. rugsėjo 3 d. įsakymo Nr. VA-97/1B-553 „Dėl Akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, gabenimo tais atvejais, kai neveikia Valstybinės mokesčių inspekcijos akcizų informacinė ir (arba) Muitinės deklaracijų apdorojimo sistema, taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“.

[4] Akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas.

Informuojame, kad, atsižvelgdami į 2019 m. gruodžio 19 d. Tarybos direktyvos (ES) 2020/262, kuria nustatoma bendroji akcizų tvarka, nuostatas, į 2021 m. gruodžio 16 d. Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo pakeitimą Nr. XIV-777[1] bei į 2009 m. liepos 24 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 684/2009, kuriuo įgyvendinamos Tarybos direktyvos 2008/118/EB nuostatos, susijusios su akcizais apmokestinamų prekių, kurioms pritaikytas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, gabenimo kompiuterinėmis procedūromis, nuostatas, buvo priimtas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2022 m. gegužės 4 d. įsakymas Nr. VA-43[2], kuriuo nauja redakcija išdėstytos Akcizais apmokestinamų prekių gabenimo taisyklės (toliau − Taisyklės).

Esminiai Taisyklių pakeitimai:

  • Atsižvelgiant į tai, kad nuo 2023 m. vasario 13 d. akcizais apmokestinamos prekės už kurias akcizai sumokėti turės būti gabenamos išrašius ne popierinį, o elektroninį supaprastintą akcizais apmokestinamų prekių vežimo dokumentą (toliau − e-SAD), Taisyklės papildytos nuostatomis, nustatančiomis:
  • kaip turi būti parengtas e-SAD;
  • kaip turi būti patvirtinamas akcizais apmokestinamų prekių gavimas;
  • kaip turi būti gabenamos akcizais apmokestinamos prekės, kai neveikia Valstybinės mokesčių inspekcijos Akcizų informacinė sistema;
  • apribojimus e-SAD atšaukimui, akcizais apmokestinamų prekių už kurias akcizai sumokėti gavėjo / pristatymo vietos keitimui.
  • Įtvirtinta prievolė, išrašant elektroninį akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, vežimo dokumentą (e-AD) bei e-SAD, taip pat tvirtinant akcizais apmokestinamų prekių gavimą, nurodyti informaciją apie akcizais apmokestinamų prekių savininką.
  • Nustatyta tvarka, kaip akcizais apmokestinamų prekių siuntėjas privalo informuoti Valstybinę mokesčių inspekciją, kai prekių gabenimas yra sustabdomas / pasibaigia dėl nenumatytų įvykių (pvz.: sugenda transporto priemonė, keičiasi vežėjas, akcizais apmokestinamos prekės sugadinamos, sunaikinamos ar negrįžtamai prarandamos, įvyksta vagystė, avarija, akcizais apmokestinamos prekės sulaikomos kompetentingų pareigūnų).
  • Atlikti kiti redakcinio pobūdžio pakeitimai.

Pažymime, kad šie pakeitimai įsigalioja nuo 2023 m. vasario 13 d.

 

 

Šis informacinis pranešimas pateiktas VMI prie FM 2022-07-11 rašte Nr. (18.2-31-2 Mr) RM-24526.

 

Informaciją parengė

Teisės departamentas

 

[1] Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 28, 33, 44, 46, 61, 64, 66, 72 straipsnių ir 3 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 81, 291 straipsniais įstatymas.

[2] „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. rugpjūčio 2 d. įsakymo Nr. VA-88 „Dėl Akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas, gabenimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“.